Proslavljen Dan kapelanije Svetog Ilije Proroka

NASLOVNA

U petrinjskoj  vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“, ispred kapelice  svečanim misnim slavljem 20. srpnja proslavljen je Dan kapelanije Svetog Ilije Proroka. Inače Sveti Ilija Prorok u vrijeme Domovinskog rata odabran je od strane pripadnika 2. gardijske brigade Gromovi za nebeskog  zaštitnika Brigade.

Svetu Misu po prvi puta u vojarni predvodio je vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj msgr. Jure Bogdan. Na Svetoj Misi  koncelebrirali su vojni kapelani don Antonio Mikulić kapelan kapelanije Sv. Ilije Proroka, dekan Karlovačkog dekanata don Vladislav Mandura, don Milenko Majić kapelan kapelanije Bl. Ivana Merca na Slunju Središtu za borbenu obuku HKoV-a,  te više svećenika Sisačke biskupije. Klapa HRM-a „Sveti Juraj“ svojim prekrasnim pjevanjem uveličala je ovo misno slavlje. Biskup Jure Bogdan izrazio je zadovoljstvo što je pozvan da zajedno s vjernicima ove kapelanije može proslaviti Dan vojne kapelanije Sv. Ilije Proroka. U propovijedi  biskup Bogdan iznio je sljedeće:

„Grad Petrinja  i cijeli ovaj kraj imaju dugu i slavnu povijest. Odavde su potekli mnogi znameniti ljudi koji su imali, a i danas imaju važnu ulogu u nacionalnom životu zajedničke nam domovine Hrvatske i šire. Kroz minula stoljeća Petrinja je prolazila kroz svoje uspone, svoje zastoje i svoje padove. Prosperitet, ali i politička nestabilnost država u okruženju i onih u čijem je sastavu bila Petrinja ostavljali su pozitivne tragove, ali i duboke negativne posljedice na život ovoga grada, ovih ljudi i okolice. I tako je bilo sve do naših dana… Dobro mi je poznato koliko su vaš grad i kraj pretrpjeli u vrijeme Domovinskog rata. Okupacija, rušenje gospodarskih postrojenja i infrastrukture, protjerivanja, prisilno raseljavanje stanovništva, ali i pogubljenja hrvatskih redarstvenika, civilnog stanovništva, branitelja bili su golemi. Skupo ste platili svoju slobodu ljudskim životima, krvlju vlastitih muževa, žena, očeva, majki, sinova, djevojaka, mladića, djece. O tome govore i ove spomen ploče u kapelici gdje smo se okupili na molitvu. Mnoge rane su još duboke i nisu zacijelile. Uspomena na civilne i vojne žrtve ne blijedi. Uspomena na njih, s poštovanjem se čuva i u nazivu ove vojarne u spomen na poginulog ratnog zapovjednika Predraga Matanovića. Historiaest magistra vitae – povijest je učiteljica života. Uspomenu na tragedije žrtve i skupo plaćenu slobodu valja gajiti, valja njegovati, objektivno tumačiti mlađim pokoljenjima. To nipošto ne činimo da bismo razvijali i gajili mržnju ili osvetu u svom srcu prema počiniteljima strašnih zala koja su se ovdje dogodila. Tragediju rata, molitveni spomen za žrtve i njihova teška trpljenja čuvamo s nakanom da se više nikada ne bi dogodilo i ponovilo krvavo zlo na ovim prostorima. Želimo s ljubavlju i istinom kod mladih naraštaja i svih stanovnika Hrvatske razvijati osjećaj odanosti, poštovanja prema vlastitoj domovini kako bi nam u njoj život bio uvijek siguran što je preduvjet svakog napretka i čvrstog iskoraka u bolju budućnost”

Podsjetivši na život i iskušenja koja je prolazio starozavjetni prorok Ilija kojeg, uz katoličku, štuju i pravoslavna, muslimanska i židovska vjera, vojni ordinarij Bogdan pozvao je vjernike da im Ilija bude uzor i nadahnuće.

Proslavi blagdana Dana kapelanije sv. Ilije Proroka uz vojnike, časnike i dočasnike  petrinjske vojarne nazočile su i obitelji  poginulih, umrlih i nestalih  hrvatskih branitelja, izaslanik načelnika Glavnog stožera OS RH – brigadni general Ivan Zelić, izaslanik zapovjednika Gardijske motorizirane brigade – pukovnik Dragoslav Škaro i pukovnik Z. Smoljo, zapovjednik bojne „Gromovi” Roman Kelnarić, zapovjednik Bojne „Tigrovi” – bojnik Zdenko Fiala, načelnik PU Sisačko-moslavačke Marko Rašić sa suradnicima iz PP Petrinja te  predstavnici civilne vlasti. Svečanosti su nazočilii predstavnici Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi a koje je predvodio predsjednik udruge Ivan Krupec i predstavnici Udruge „Crne mambe“ koje je predvodio predsjednik udruge Ivica Šafarić.

Ovom prigodom u znak zahvale zapovjednici bojni „Gromova“ i „Tigrova“ biskupu Bogdanu uručili su zelenu i crnu beretku zaštitne znakove svojih postrojbi.

Izvor fotografija:HV