25. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Vihor“ obilježena u Šišincu

U organizaciji Kluba veterana Domovinskog rata 102. brigade HV-e Novi Zagreb i Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“, uz pokroviteljstvo Sisačko-moslavačke županije 10. prosinca u Šišincu obilježena je 25. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Vihor“.

Te ratne 1991.g.  Hrvatska vojska  u Pokuplju i na Banovini pokrenula je napadnu operaciju  postrojbi Hrvatske vojske i policije s ciljem oslobađanja okupiranih područja od veliko srpskog agresora. U toj operaciji nazvanoj „Vihor“, 22 hrvatska branitelja položila su svoje život za Domovinu. Trinaest pripadnika 102. brigade HV Novi Zagreb, 6 pripadnika 2. gardijske brigade „Gromovi“, dva pripadnika 78. samostalne bojne Glina i jedan pripadnik Specijalne jedinice policije „Osa“ Sisak. Sedamnaest branitelja poginulo je na pravcu napada Šišinec – Gračanica – Stankovac, a dvojica na pravcu Slana – Glinska Poljana.

Žrtva poginulih branitelja i vrijednosti za koje su se borili ne smije pasti u zaborav, stoga se prisjetimo njihovih časnih imena:

1. Robert Bartolić – 102. brigada HV-e
  20. Ivan Cestarić – 78. samostalna bojna Glina
  21. Nikola Dujmić – 78. samostalna bojna Glina
  22. Žarko Raf – SJP „Osa“ Sisak

Uz ratne veterane 102. brigade HV-e, 2. gardijske brigade „Gromovi“, veterane OMB-a i OKB-a 2. gbr,  veterane SJP „Osa“ Sisak i 78. samostalne bojne   u obilježavanju su sudjelovale i obitelji poginulih branitelja, udruge proistekle iz Domovinskog rata Smž-e, župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić, predstavnici grada Gline i  načelnik općine  Lekenik Ivica Perović sa suradnicima.

U župnoj crkvi Svete Marte u Šišincu, Svetu Misu za poginule hrvatske branitelje i molitvu kod spomen obilježja poginulih branitelja  predvodio je don Antonio Mikulić, vojni kapelan vojne kapelanije Svetog Ilije Proroka iz Petrinje.

Kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u „Spomen gaju 102. brigade HV-e“ izaslanstva su položila su vijenci i zapaljene svijeće. Prigodnim pozdravnim obraćanjima u ime organizatora obratio se predsjednik Kluba 102. brigade HV-e Željko Vranić i dopredsjednik udruge 2. gardijske brigade Gromovi Nenad Bužanić. Umirovljeni pukovnik Alojzije Hren ratni načelnik veze iz 102. brigade i ratni zapovjednik SJP „Osa“ Sisak SrečkoTelarokupljenima  su detaljno prezentirali sam tijek akcije.

Nazočnima se obratio i župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić u to vrijeme ratni zapovjednik 78. samostalne bojne Glina. U svom obraćanju župan se prisjetio tih teških ratnih dana provođenja operacije „Vihor“, kao i poginulih hrvatskih branitelja.

Ovom prigodom članovi udruge, Kluba OKB-a 2. gbr Gromovi u popodnevnim satima obišli su kapelicu u petrinjskoj vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“. Obišli su i petrinjsko i sisačko groblje te na mjestima ukopa poginulih pripadnika OKB-a 2.gbr zapalili svijeće svojim poginulim suborcima.