VLADINA UREDBA Činovnici MUP-a i MORH-a prvi ostaju bez beneficija

0
996

ZAGREB – Već ovog tjedna Vlada će započeti provoditi mjere čiji je krajnji cilj smanjiti broj ljudi koji imaju beneficirani radni staž, pa prema tome i povoljnije uvjete za odlazak u mirovinu. Prvi je korak uredba o izmjeni Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba. Vlada će taj zakon izmijeniti uredbom umjesto da se zakon mijenja u parlamentu, jer Sabor neće započeti zasjedanje do polovine rujna, što pokazuje da joj se žuri s ukidanjem beneficiranog radnog staža. To će omogućiti MUP-u i MORH-u da svojim uredbama smanje broj zaposlenih u tim ministarstvima koji za 12 odrađenih mjeseci dobiju 15, 16 ili 18 mjeseci radnog staža, a prvi na udaru bit će činovnici koji iako rade za ta dva ministarstva nemaju posebno otežane uvjete rada. To znači i da će država smanjiti troškove isplate doprinosa za te ljude, a prema prvim procjenama bit će to oko 60 milijuna kuna godišnje, za isto toliko će se smanjiti dotok novca iz proračuna u Mirovinski fond, ali će se dugoročno uštedjeti na troškovima isplate mirovina.

Nakon MUP-a i MORH-a Vlada planira propitati opravdanost beneficiranog radnog staža za sva 84 zanimanja u Hrvatskoj na osnovi kojih se na odrađenu godinu može dobiti još koji mjesec radnog staža i tako brže stići do uvjeta za umirovljenje. U tom slučaju prvi će korak biti tehničko preslagivanje, odnosno brisanje s popisa onih poslova koje više nitko ne radi, poput, kako ističe ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, primjerice ložača parne lokomotive.

– Analizirat ćemo svako zanimanje, pa tako primjerice trebaju li baš vozači tramvaja ili autobusa imati beneficirani radni staž i ako da, koliko dodatnih mjeseci mogu dobiti na godinu staža. Vidjet ćemo tko treba izgubiti tu povlasticu jer mu uvjeti rada više nisu posebno teški, ali i koja zanimanja trebaju dobiti beneficirani staž jer ljudi rade u otežanim uvjetima – pojašnjava ministar rada. On dodaje i da je cilj da se zakonski propisi prilagode stvarnosti pa da liste ne budu jednom zauvijek zacrtane, nego da beneficirani staž dobiju oni koji doista rade u posebnim ili otežanim uvjetima posla, a da se on ne primjenjuje tamo gdje tih uvjeta više nema. J. Marić

60 milijuna kuna godišnje bila bi ušteda na kresanju beneficiranog staža.

(Glas Slavonije )

http://www.braniteljski-portal.hr/

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here