Upoznajmo vlč. đakona Božu Šutala s kojim URV 2. gbr Gromovi surađuje u organizaciji Korizmenih susreta branitelja

0
2730

O ovogodišnjem Korizmenom susretu hrvatskih branitelja u zagrebačkoj prvostolnici i sudjelovanju ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ već smo Vas izvijestili na našim stranicama 18. ožujka. Kako je Portal dragovoljac.com 20. ožujka objavio reportažu o ovome događaju odlučili smo prenijeti vam članak s navedenog portala kako biste između ostaloga bar ukratko upoznali trajnog đakona Zagrebačke biskupije velečasnog Božu Šutala, branitelja –dragovoljca i časnika HV-a te HRVI 80%.  Đakon u Crkvi je osoba prvog od tri stupnja svetog reda (đakonat, prezbiterat i biskupstvo). Crkva zaređuje za đakone i oženjene muškarce koji doživotno ostaju đakoni. Služba đakona sastoji se u propovijedanju, dijeljenju blagoslovina i nekih sakramenata, pomaganja u liturgiji, pastoralu i u karitativnom djelovanju.

 

KRIŽNI PUT ZA BRANITELJE U ZAGREBAČKOJ KATEDRALI

U petak 15. ožujka 2013. u Zagrebačkoj katedrali, na pobožnosti križnog puta i euharistijskom slavlju okupili su se hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji.

Za portal Dragovoljac.com razgovarali smo s koordinatorom Zagrebačke nadbiskupije, velečasnim đakonom Božom Šutalom, časnikom hrvatske vojske, 80% HRVI.

Vlč. Šutalo, možete li nam reći nekoliko riječi o organizaciji, koji su ciljevi i tko su sudionici ovog okupljanja?

Nadbiskupski duhovni stol Zagrebačke nadbiskupije već drugu godinu za redom organizira korizmeno okupljanje za branitelje i stradalnike iz Domovinskog rata s ciljem sjećanja na žrtve Domovinskog rata i svih onih koji su pridonijeli slobodi naše Domovine. Zajedničkom molitvom preporučamo Bogu sve naše potrebe i nade te molimo za dar kršćanskog svjedočenja u kušnjama ovih teških povijesnih okolnosti. U suradnji s Udrugom udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Grada Zagreba i Zagrebačke županije, Udrugom veterana 148. Brigade, Udrugom veterana 2. Gardijske brigade „Gromovi“, Prvim hrvatskim gardijskim zdrugom i drugim udrugama proizašlim iz Domovinskog rata želimo da ovo korizmeno okupljanje postane tradicionalno.

Molimo Vas nekoliko riječi o Vama.

Prije početka Domovinskog rata živo sam prosječan građanski život, radio sam kao ugostitelj u hotelu Maestral u Dubrovniku. 15. kolovoza 1991. pridružujem se obrani Domovine kao pripadnik specijalnih postrojbi HV-a pod zapovjedništvom Ante Gotovine i Ante Rose. Prilikom oslobađanja Dubrovačkog primorja, 14. svibnja 1992. teško sam ranjen u obje noge i ruku zbog čega ostajem trajnim invalidom. Umirovljen sam 1995. godine te po završetku Domovinskog rata kao i većina mojih suboraca tražio sam sebe i svoj put, a pronašao ga u vjeri. 2007. godine upisujem teologiju, a formaciji za trajne đakone pristupam 2009. godine. 26. prosinca 2011. sam zaređen. Oženjen sam i otac sam troje djece. Na 20-tu obljetnicu pogibije 12 hrvatskih branitelja koji su stradali u Domovinskom ratu na širem području puta Drenovac-Stolovi u blizini Stoca, postavio sam 7 metara visok spomen križ na kojem se nalazi i ime moga oca Janka.

Križni put i euharistijsko slavlje predvodio je pomoćni biskup zagrebački mons. Ivan Šaško.

Čitanje 1. postaje križnog puta – Rozalija Bartolić i Dragica Nikolić , Udruga udovica hrvatskih branitelja Grada Zagreba i Zagrebačke županije

Čitanje 2. postaje križnog puta – pukovnik Ivica Gruica i narednik Jure Planinić, koordinacija braniteljskih udruga Grada Zagreba 100%-ni HRVI.

Čitanje 3. postaje križnog puta – Ile Kelić hrvatski branitelj i Josip Klemm, predsjednik Udruge specijalne policije.

Čitanje 4. postaje križnog puta – Venera Kordić i Marija Jurčević, supruge zatočenih i optuženih hrvatskih branitelja

Čitanje 5. postaje križnog puta – časnički namjesnik Željko Štura, HVIDR-a Grada Zagreba i Đurđa Šušak, udovica ratnog ministra obrane

Čitanje 6. postaje križnog puta – pukovnik Milan Pinjuh i satnik Ivan Brajko, Udruga 1. gardijske brigade „Tigrovi“

Čitanje 7. postaje križnog puta – Zdravko Lončar i Željko Volfang , Udruga Prvi hrvatski redarstvenik

Čitanje 8. postaje križnog puta – pukovnik Kažimir Hrga i satnik Gordan Galić, Udruga 2. gardijske brigade „Gromovi“

Čitanje 9. postaje križnog puta – pukovnik Smiljan Begić i bojnik Ivan Radoš, Udruga 1. gardijskog zdruga

Čitanje 10. postaje križnog puta- general bojnik Ljubo Ćesić Rojs i stožerni narednik Milenko Tolić, Hrvatski generalski zbor.

Čitanje 11. postaje križnog puta – pukovnik Jure Stipić i pukovnik Josip Paradžik, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo

Čitanje 12. postaje križnog puta – pukovnik Veselko Marić i Branka Šeparović

Čitanje 13. postaje križnog puta – brigadir Zoran Piličić i bojnik Fabijan Dumančić, prvi ratni zapovjednik Zagrebačke pukovnije

Čitanje 14. postaje križnog puta – Gordana Turić, majka poginulog hrvatskog branitelja i pukovnik Anđelko Barić

Tijekom euharistijskog slavlja poslanicu je čitao general zbora Ante Zorislav Roso

Evanđelje je čitao velečasni đakon Božo Šutalo

Molitve su čitali: brigadir Josip Marić, pukovnik Srećko Herceg, pukovnik Miroslav Modrušan, satnik Željko Čorak i narednik Ivica Soldo

Svečanost euharistijskog slavlja uveličali su i pripadnici počasne bojne 1. hrvatskog gardijskog zbora.

 

Za uredništvo Dragovoljaca Jasna Dautanac, stručna suradnica Udruge HVIDR-a Črnomerec

Fotografije; Renato Šelj, predsjednik Udruge HVIDR-a Črnomerec

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here