Upaljene svijeće za žrtve Vukovara i Škabrnje (Foto)

Klub veterana 148. brigade HV – Zagreb, pod sloganom „I reći ću vam još jednu stvar – zapamtite Vukovar“  organizirao je 17. studenoga 2012. godine u 18 sati tradicionalno paljenje svijeća duž cijele Ulice grada Vukovara. Svijeće su upaljene u spomen na sve poginule branitelje i civile tijekom napada i okupacije Vukovara i Škabrnje prije 21 godinu. U paljenju tisuća svijeća duž 9 kilometara duge Ulice grada Vukovara sudjelovali su branitelji, djeca i građani Zagreba. Ove godine u paljenju svijeća sudjelovali su branitelji iz 30-tak zagrebačkih veteranskih udruga, među kojima su se priključile i udruge ratnih veterana 1. i 2. gardijske brigade, „Tigrovi“ i „Gromovi“ – članice Zbora veterana hrvatskih gardijskih postrojbi na čelu s predsjednicima udruga brigadnim generalom Tomom Medvedom, brigadirom Milom Krištom i bojnikom Ilijom Vučemilovićem – predsjednikom ZUVHGP. Na središnjoj komemoraciji u 18,30 na prostoru pored križanja Vukovarske i Ulice Hrvatske bratske zajednice zapaljeni su lampioni u obliku imena Vukovara i križa s velikom svijećom u sredini. Lampione su zapalila djeca Osnovne škole Brezovica, a veliku svijeću zagrebački branitelj Vukovara, pripadnik 204. brigade i stradalnik  Damir Jašarević.  Velika svijeća zapaljena je vukovarskim svjetlom mira koju su iz Vukovara, iz crkve sv. Filipa i Jakova donijeli branitelji motoristi. Branitelji motoristi su prije paljenja svijeće vukovarsko svjetlo mira pronijeli cijelom dužinom Ulice grada Vukovara. Uz više tisuća branitelja, djece i građana, svijeće su zapalili i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i predsjednik Gradske skupštine Davor Bernardić.

Na komemorativnoj svečanosti predsjednik Kluba veterana 148. brigade HV, Boris Vukadinović rekao je: „Priča o gradu Vukovaru mora zauvijek ostati među Hrvatima. Ne samo zbog isplakanih suza za izgubljenim sinovima Domovine već i zbog svog kraja. Borba Vukovaraca i hrvatskog naroda za grad su jedan od temelja naše države. Temelj na kojem smo gradili naše zajedništvo i snagu. To nas je vratilo u Vukovar. Vratili smo se bez ispaljenog metka. Toliko smo bili složni i odlučni, toliko pametni i jaki da se agresor pokupio i otišao da se više nikada takav ne vrati. Nema veće pobjede nego kada je nacija toliko jedinstvena i složna da neprijatelj shvati da je sve bilo uzalud, preda se i ode bez borbe“. Temelj te snage je bio Vukovar – rekao je Boris Vukadinović. Na kraju je istaknuo da će se pamtiti ne samo Vukovar nego i Škabrnja, Saborsko i sva ostala mjesta u Lijepoj našoj, te je zahvalio svima koji su došli zapaliti svijeće i pokloniti se žrtvama skupa sa hrvatskim braniteljima, a okupljenoj mladeži je poručio da ljubav prema Domovini nema granica i da sloboda nema cijene.

U prigodnom programu sudjelovali su Orkestar oružanih snaga RH, predstavnici Počasno zaštitne bojne, postroj postrojbe Oružanih snaga RH, postroj Policije, predstavnici branitelja motorista i hrvatski glumci Anja Šovagović Despot, Ivana Buljan Legati te Joško Ševo, koji su čitali stihove pjesme Antuna Šoljana, “Vukovarski Arzuhal” i odlomke iz knjige „Priče iz Vukovara“ ratnog izvjestitelja Siniše Glavaševića.

U ime vojnog ordinarija molitvu je predvodio vojni kapelan Počasno zaštitne bojne i dekan zagrebačkog dekanata Vojnog ordinarijata p. Zdravko Barić. „S ponosom i s radošću u srcu zbog oslobađanja naših generala, a opet danas sa suzom u oku sjećamo se i molimo za duše poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, i za sve civilne žrtve Domovinskog rata, a na poseban način Vukovara i Škabrnje. Molimo i za sve nas ovdje sabrane, a na poseban način za vas koji ste izgubili svoje najdraže. Za vas majke i očeve, supruge, braću, sestre, za vas djecu, molimo za sve prijatelje, rodbinu suborce, na poseban način za invalide Domovinskog rata. Molimo za sve njih koji su ugradili svoje mlade živote u temelje naše domovine Hrvatske, koji su se žrtvovali za naš hrvatski narod. Poginuli su za Krst časni i slobodu zlatnu! Navik on živi , k izgine pošteno! Mi smo vjernici i vjerujemo u Boga živoga, vjerujemo da fizička smrt nema vlast nad našim životima. (…) Duše naših pokojnih branitelja nastavljaju živjeti kod Boga, u Bogu. Gospodin Isus ostavio nam je primjer i trajno nadahnuće da živjeti znači ljubiti, a ljubiti znači izgubiti sebe, darovati sebe kako bi drugi živio“.

Program je završio zajedničkom pjesmom svih prisutnih „Zdravo djevo kraljice Hrvata„ koju je povela voditeljica programa Lejdi Oreb.