U znak sjećanja: Ispred Ministarstva branitelja otkrivena ploča s nazivom Trga Nevenke Topalušić

U savskoj ulici u Zagrebu ispred Ministarstva branitelja, gdje su prije više od godinu dana branitelji podigli šator i počeli prosvjedovati, otkrivena je ploča s nazivom Trg Nevenke Topalušić – hrvatske braniteljice, koja je ondje umrla u prvim danima prosvjeda.

Odluku o imenovanju trga donijela je zagrebačka Gradska skupština na prijedlog Udruge veterana 2. gardijske brigade Gromovi.

Uz pokojničinu obitelj i brojne branitelje, otkrivanju ploče nazočili su izaslanik predsjednice Ante Deur, zagrebački gradonačelnik i brojni saborski zastupnici.

Podsjetimo, na inicijativu Udruge veterana 2. gardijske brigade Gromovi i uz podršku gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića, Zaključak o imenovanju trga u Gradskoj četvrti Trešnjevka – sjever, donijela je Gradska skupština Grada Zagreba na sjednici od 22. prosinca 2015.

Nevenka Topalušić je sudjelovala u “Oluji”, a na Banovini je naišla na skupinu ranjenika među kojima je bio i njezin sin. U akciji spašavanja svoga suborca pokazala je iznimnu nesebičnost jer je i sama nastradala te je idućih 20 godina provela u invalidskim kolicima kao stopostotni hrvatski ratni invalid I. skupine.

Od početka prosvjeda hrvatskih branitelja u šatoru u Savskoj 66, bila je sa svojim suborcima. Unatoč liječničkim upozorenjima, bila je ustrajna u namjeri da s njima ostane do okončanja prosvjeda, no izdalo ju je u Domovinskom ratu narušeno zdravlje te je, na žalost, umrla nedugo nakon što joj je pozlilo.

Glogoški: Ostati ćemo dosljedni onome za što su neki dali živote, dijelove tijela i svoje zdravlje

Hrvatski vojni ratni invalidi i ratni veterani svoj su prosvjed počeli ispred Ministarstva branitelja prije 436 dana, zahtijevajući smjenu resornog ministra Predraga Matića i njegovih dvoje suradnika, Vesne Nađ i Bojana Glavaševića, kao i zaštitu digniteta Domovinskog rata i bolji odnos institucija države prema braniteljima, donosi narod.hr.

Đuro Glogoški, predsjednik Udruge 100-postonih invalida Domovinskog rata prve skupine i jedan od vođa prosvjednika, podsjetio je kako je Nevenka Topalušić umrla 22. listopada prošle godine, na početku prosvjeda, kojem se priključila unatoč teškom zdravstvenom stanju, rekavši da je njenu smrt skrivila “bešćutnost čelnih ljudi institucija hrvatske države”.

Podsjetio je kako je jedan od transparenata, izvješen na prosvjedničkom šatoru, na kojem su tri fotelje – za ministra Matića i njegove pomoćnike Nađ i Glavaševića, na kojem piše ‘ponesite fotelje za sobom jer su vam one važnije od braniteljskih života’. Ocijenio je da ti ljudi u političkom životu Hrvatske više nemaju budućnost.

Od gradonačelnika Zagreba Glogoški je zatražio prostor za prvi hrvatski veteranski centar gdje će se okupljati branitelji.
“Ostati ćemo dosljedni onome za što su neki dali živote, dijelove tijela i svoje zdravlje”, rekao je Glogoški. Pozvao je mandatara Vlade i novoga predsjednika Hrvatskog sabora da razgovaraju s prosvjednicima o problemima branitelja i radi zaštite digniteta Domovinskog rata.

Skup je pozdravio i izaslanik predsjednice Republike Ante Deur, a zagrebački gradonačelnik Milan Bandić istaknuo je da će izgled i uređenje Trga Nevenke Topalušić biti prepušteno volji branitelja, a Grad Zagreb pristupit će uređenju Trga čim branitelji maknu svoj prosvjednički šator.

Bandić je zahvalio predsjedniku Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida Glogoškom, i drugim hrvatskim braniteljima, na svemu što je, kako je kazao, “izdržao sa svojim dečkima”, rekavši da je ovo njihova zajednička pobjeda.

Skupu ispred Ministarstva branitelja nazočili su brojni branitelji te predstavnici Grada i neki od zastupnika u novom sazivu Hrvatskog sabora.

Izvor: http://www.braniteljski-portal.hr

Na svečanosti otkrivanja ploče s nazivom  Trg Nevenke Topalušić  uz mnogobrojne hrvatske branitelje sudjelovao je  veliki broj veterana Gromova koji su pristigli na svečanost ne samo iz Zagreba, nego iz Koprivnice, Vrbovečke Dubrave, Dugog Sela. Karlovca, Siska i Petrinje. Ploču su zajednički  otkrili gradonačelnik Bandić, najmlađa Nevenkina kći Marija i veteran Gromova Željko Ćubela.

Izvor fotografija: fb