Svečano obilježeno 25 godina Glavnog stožera Oružanih snaga RH

0
1238

naslovna

Dvadeset i peta godišnjica utemeljenja Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske obilježena je danas, u utorak, 27. rujna 2016., u dvorani Doma HV-a “Zvonimir” u Zagrebu.
Svečanom obilježavanju prisustvovala je Predsjednica Republike Hrvatske i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga Kolinda Grabar Kitarović, zamjenik ministra obrane Tomislav Ivić, načelnik Glavnog stožera OS general zbora Mirko Šundov, vojni biskup mons. Jure Bogdan, dužnosnici Ureda predsjednice i Ministarstva obrane, generali i admirali, dosadašnji načelnici Glavnog stožera te brojni pripadnici Oružanih snaga RH.

U toj prigodi, predsjednica Republike Hrvatske i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga Kolinda Grabar Kitarović, čestitavši 25. godišnjicu Glavnog stožera, istaknula je kako je suverena Hrvatska država rezultat ponajprije hrvatskog zajedništva i žrtve svih hrvatskih domoljuba, prvenstveno pripadnika Zbora narodne garde, Hrvatske vojske i redarstvenika MUP-a. “Mnogi od vas bili su sudionici ključnih povijesnih događaja, od tada se mnogo toga promijenilo, no Oružane snage Republike Hrvatske ostale su uvažavana i učinkovita profesionalna vojna organizacija koja je u svakom trenutku pripravna odgovoriti sigurnosnim izazovima.” istaknula je vrhovna zapovjednica Oružanih snaga. Predsjednica RH na kraju je naglasila kako je središnja zadaća Glavnog stožera skrbiti o spremnosti Oružanih snaga i biti stalan generator promjena. “Sada je pravo vrijeme pokazivanja stručnosti i izvrsnosti i zato je uloga Glavnog stožera kao središnjeg mjesta promišljanja buduće uloge Oružanih snaga od kojeg kreću poticaji za promjene prema donositeljima odluka.”

Zamjenik ministra obrane Tomislav Ivić rekao je da ima trenutaka u povijesti kada treba pronaći načina da se težnje i energija ljudi pretoče u domovinske pobjede. “Takvi su bili naši početci. Trebalo je golemu odlučnost, svehrvatsko zajedništvo čvrsto uvezati u sustav koji će se moći sučeliti s izazovima u vremenu u kojem je i sama opstojnost Republike Hrvatske bila na kušnji.” Zamjenik ministra zaželio je svima da i nadalje prepoznaju znakove vremena u kojem živimo, kao što su znali u vremenu Domovinskog rata i poslijeratne izgradnje domovine i naših Oružanih snaga. “Znam da ćete i nadalje u svome djelovanju težiti izvrsnosti, usvajati i nametati nove standarde, usmjeravati vojsku pobjednika prema novim uspjesima na ponos svih nas.” istaknuo je u svome obraćanju zamjenik ministra.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Mirko Šundov čestitao je 25. obljetnicu ustroja i djelovanja Glavnog stožera, osnovanog Odlukom Predsjednika RH dr. Franje Tuđmana 21. rujna 1991. te se prisjetio tih povijesnih događaja. Istaknuo je kako je Hrvatska vojska pobjedonosno stala na međunarodno priznate granice Republike Hrvatske jer su je vodili ljudi koji su imali viziju stvaranja pobjedničke vojske i sposobnost da tu viziju pretoče u konkretna organizacijska rješenje i u pobjedu. “Danas obilježavamo dvadeset i pet godina jednog naroda i jedne vojske. Prošli smo put od rođenja do zrelosti i danas s ponosom možemo reći da su Oružane snage na čelu s Glavnim stožerom spremne i sposobne izvršiti svaku zadaću.”

Dvadeset i peta obljetnica Glavnog stožera bila je prilika da se pripadnicima Oružanih snaga zahvali na časnom obavljanju vojne službe, te su najzaslužnijima uručene pohvale i nagrade za ostvarene natprosječne rezultate u izvršavanju postavljenih zadaća, a svečanost je svojom glazbom upotpunio Simfonijski puhački orkestar Oružanih snaga pod ravnanjem pukovnika Miroslava Vukovojca-Dugana.

Također, u sklopu obilježavanja Dana Glavnog stožera, tijekom prijepodneva 27. rujna izaslanstva Oružanih snaga RH položila su vijence i zapalili svijeće na grobovima bivših načelnika GS OS RH, a u kapelici Sv. Ivana Pavla Drugog služena je i Sv. misa koju je predvodio vojni biskup mons. Jure Bogdan.

Izvor tekst/foto: www.morh.hr/hr/vijesti-najave-i-priopcenja/priopcenja/13523-svečano-obilježeno-25-godina-glavnog-stožera-oružanih-snaga-rh.html

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here