Struga Banska: Obilježena 22. obljetnica pogibije hrvatskih redarstvenika (Foto)

0
1372

U organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova i Policijske uprave sisačko-moslavačke obilježena je 22. godišnjica pogibije desetorice hrvatskih policajaca  koji su 26. srpnja 1991. godine dali svoje živote u obrani Domovine.

Zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković, zapovjednik Zapovjedništva specijalne policije Zdravko Janić, zamjenik županice sisačko-moslavačke Zdenko Vahovac, načelnik Policijske uprave sisačko-moslavačke Marko Rašić sa suradnicima, zamjenik načelnika Policijske uprave zagrebačke Dubravko Teur, izaslanik općine Dvor Franjo Juranović, predstavnici MORH-a, gradonačelnici i načelnici općina, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata i obitelji  poginulih redarstvenika položili su vijence i zapalili svijeće pred spomen obilježjem poginulim hrvatskim policajcima.

Podsjetimo, 26. srpnja 1991. godine napadnuta su pounjska sela općine Dvor: Struga Banska, Unčane, Golubovac, Divuša, Kozibrod, Kuljane i Zamlača.

Braneći mještane i civile dvorskog Pounja poginula su desetorica pripadnika  Ministarstva unutarnjih poslova RH – dvojica pripadnika PU sisačko-moslavačke: Mile Blažević-Čađo i Mile Pušić te osmorica pripadnika PU zagrebačke: Davor Vukas, Branko Vuk, Ivica Perić, Žarko Gundić, Željko Filipović, Mladen Halapa, Zoran Šaronja i Goran Fadljević.

Napad srpskih ekstremista na Strugu Bansku obilježio je herojski čin hrvatskih policajaca Mile Blaževića zvanog Čađo i prometnog policajca iz Dugog Sela i Željka Filipovića, koji su žrtvovali vlastite živote kako bi uništili oklopljeni kamion s dva protuavionska topa ispred kojega se kretao „živi štit“. Mile Blažević Čađo, koji je tog trena bio na straži u rovu iza zida, izašao je, zagazio na vojni transporter, rekao sumještanima u „živom štitu“ da legnu i bacio bombe. U tom trenutku agresor je počeo pucati po njemu, a budući da je bio opasan eksplozivom sve je eksplodiralo. Obojica su poginuli, ali je i neprijatelj pretrpio teške gubitke.

Po završetku komemoracije, uz svečanu izvedbu hrvatske himne i pjesme „Oj Hrvatska zemljo sveta“ Kulturno umjetničkog društva Pounjski pleter, monsignor Juraj Jezerinac predvodio je molitvu za poginule hrvatske redarstvenike.

www.mup.hr

Ispred Oružanih snaga RH na komemoraciji su sudjelovali predstavnici bojne “Tigrovi” i “Gromovi” gardijske motorizirane brigade na čelu sa zapovjednikom 2. mehanizirane bojne “Gromovi”, pukovnikom Draženom Sebastijanom. Vojni biskup mons. Juraj Jezerinac predvodio je molitvu za poginule, uz vojnog i policijskog kapelana  Policijske uprave SMŽ don Milenka Majića i kancelara Sisačke biskupije mons. Marka Cvitkušića.

Fotogalerija:

(Portal53/Nikola Čutuk/PIXSELL)

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here