Spomen ploče na mjestima razmjena logoraša tijekom Domovinskog rata

0
1124

U sklopu obilježavanja dana Karlovačke županije na tri su lokacije u  karlovačkoj županiji postavljene spomen ploče na mjestima razmjena logoraša srpskih koncentracijskih logora u Domovinskom ratu. Inicijativu za postavljanje  ploča na mjestima razmjena logoraša  u Vojniću, na Turnju i Gornjem Mekušju bila je udruga  logoraša srpskih koncentracijskih logora podružnice Sisačko – moslavačke županije.

Tijekom Domovinskog rata u srpskim koncentracijskim logorima  zatočeno je bilo više tisuća civila, djece, žena, staraca   i hrvatskih branitelja. Koncentracijski logori su mjesta na koja su ljudi odvođeni zbog njihove nacionalnosti, vjerske ili političke pripadnosti bez sudske presude na temelju volje srpskih vojnih i policijskih vlasti. U logorima su ljudi sistematski mučeni i ubijani u cilju etničkog čišćenja privremeno okupiranog teritorija RH.
Postavljanje ploča održano je pod visokim pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović a koju je zastupao njen savjetnik za branitelje Ante Deur. Uz mnogobrojna  visoka izaslanstva predstavnika vlasti i udruga proistekle iz Domovinskog rata komemoracijama i otkrivanju spomen ploča  nazočili su i predstavnici URV 2. Gbr Gromovi Podružnice Karlovačke županije.

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here