Spomen na poginule Gromove na Dubrovačkom bojištu

0
1469

Ovih dana navršava se 20. obljetnica oslobađanja najjužnijih dijelova Republike Hrvatske  tijekom Domovinskog rata, i dolaska Hrvatske vojske do Prevlake. U tome je značajnu ulogu odigrala i 2. gardijska brigada „Gromovi“. Već od kraja travnja 1992. godine Protudiverzantska satnija Gromova, tada znana kao „Kondorov zdrug“ sudjeluje u oslobađanju Dubrovačkog primorja dok se gotovo cijela Brigada, odnosno njena Taktička grupa sredinom lipnja upućuje u najzahtjevnije borbene operacije na tome dijelu bojišta. Tijekom oslobađanja dubrovačkog zaleđa 19 pripadnika 2. gbr „Gromovi“ položila su svoje živote za slobodu RH, dok ih je 135 bilo ranjeno. U spomen na hrabre Gromove, i obilježbu ove važne obljetnice iz Domovinskog rata, Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade 23. i 24. listopada 2012. godine organizira odlazak članova obitelji poginulih Gromova na prigodnu komemoraciju i svečanost u Dubrovnik.

Na tome putu neka ih prati zagovor Sv. Ilije Gromovnika, zaštitnika 2. gardijske brigade „Gromovi“.

U spomen na ove hrabre vitezove s Dubrovačkog bojišta, Hrvoje Horvat, ratni veteran 2. gardijske brigade „Gromovi“ posvetio im je ovu pjesmu:

 

HEROJI DUBROVNIKA

 

Dubrovnik grad željeli osvojiti
biser Jadrana htjeli pripojiti,
ispijati kavu nasred Straduna
da na njemu stoji četnička kruna

 

Zemlju svetu rušili i palili

po dubrovačkom zaleđu haračili,

crtali svoje granice nove

dok nisu naišli na Gromove

 

Gromovi im na put stali

četničkim zvijerima  dalje nisu dali,

mnogi od njih junački su pali

za slobodu Dubrovnika život dali

 

Sloboda Dubrovnika krvlju je ispisana

majkama heroja suzama oplakana,

žrtva njihova  da se ne zaboravi

sa ponosom uvijek slavi

 

Slobodan si Dubrovniče grade

zahvali,ratnicima  Druge brigade,

Gromovima hrabrim ratnicima

nek’ se pamti vjekovima!

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here