Sjećanje na stradanja i okupaciju Glinskog kraja 1991.g.

0
1571

Udruga ratni veterana 2. gardijske brigade Gromovi 2. listopada 2015.g. sudjelovala je u obilježavanju 24. obljetnice okupacije kompletne teritorijalne cjeline Grada Gline i velikog stradavanja mještana Gline i okolice u Domovinskom ratu.

Da se ne zaboravi žrtva poginuli hrvatski branitelja i civila stradalih u tim teškim ratnim danima za ovaj kraj, DVD Bučica, DVD Taborište, LU „Lane“ Bučica, Zavičajno Društvo Bučica, Zavičajno Društvo „SLAP“ Slatina Pokupska i Radio Banovine uz potporu Udruge pripadnika 153. brigade HV – a  Velika Gorica, Grada Gline i Sisačko-moslavačke županije, organizirali su obilježavanje 24. obljetnice okupacije kompletne teritorijalne cjeline Grada Gline i velikog stradavanja mještana Gline i okolice u Domovinskom ratu.

Obilježba je otpočela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen obilježja poginulog pripadnika 3. bojne, 2. gbr Gromovi Damira Pintara u šumi Pokule nedaleko od Gornjeg Viduševca a koji je hrabro poginuo  u zasjedi srpski terorista  22. kolovoza 1991.g. predvodeći svoj vod iz okruženja u proboj. Uz liniju zadnje obrane toga područja, uz cestu spasa i nade a kako bi omogućili povlačenje civila iz okruženja, svoj život  02. listopada 1991.g. na oltar domovine položili su hrvatski branitelji:  Ivica Jažeta, Darko Srbić, Danijel Mihaljević, Milan Zgurić, Branko Klasnić, Branko Uzelac, Josip Zgurić, a u toj akciji teško je ranjen, ali se uspio izvući iz obruča Miljenko Milošević. Svim poginulim hrvatskim braniteljima izaslanstvo županije, grada Gline, udruge proizašle iz Domovinskog rata s područja Banovine i Turopolja, obitelji poginulih te njihovi mještani zapalili su svijeće i položili vijence ispred njihovih spomenika uz cestu stradavanja.

Središnja obilježba održana je kod spomenika u Gornjoj Bučici gdje su vijence položili i svijeće zapalili izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije predvođeno županom Ivom Žinićem i njegovom zamjenicom Anitom Sinjeri-Ibrišević, izaslanstvo Grada Gline u kojemu su bili zamjenik gradonačelnika Igor Karaturović i predsjednica Gradskog vijeća Sanja Štingl-Vlašić, članovi Udruge pripadnika 153. brigade HV – a  Velika Gorica, Lovačka udruga „Lane“ Bučica, DVD Bučica i Temeljni ogranak HDZ- a Bučica. Svijeće su zapalili i članovi  Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade  „Gromovi“, članovi Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata grada Gline, članice Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata grada Gline te djelatnici Radio Banovine.

U ime organizatora, sve okupljene je pozdravila Vera Božurić, predsjednica DVD-a Bučica, a prisutnima su se, s prigodnim riječima i zajedničkom porukom kako se žrtva ljudi čija su imena uklesana na spomenik u Gornjoj Bučici nikada ne smije zaboraviti, obratili zamjenik gradonačelnika Grada Gline Igor Karaturović, predsjednica Gradskog vijeća Grada Gline Sanja Štingl-Vlašić i župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić. Molitvu za sve stradale hrvatske branitelje i civile  predvodio je velečasni Stjepan Vuksan, župnik Župe Bučica.

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here