Šest stradalničkih i braniteljskih udruga: Objava Registra branitelja samo je bacanje kostiju pred narod

0
957

1_3819

Registar će u sadašnjoj gospodarskoj i političkoj situaciji možda donijeti božićnu radost malom broji branitelja, ali i božićnu ‘zluradost’ velikom broju hrvatskih građana, a razočarenje mnogim članovima obitelji poginulih, zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, pa i živućih koji ni danas nemaju u cijelosti upisan ratni put – upozoravaju, uz ostalo, udruge branitelja.

Šest stradalničkih i braniteljskih udruga u večerašnjem priopćenju ističe neslaganje s izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji kao i s objavom Registra branitelja koju, ističu, ministar Predrag Matić najavljuje kao božićni dar braniteljima, a bit će samo ‘bacanje kostiju pred narod’, od kojega nitko neće bolje živjeti niti biti sretniji.

Napominjući da se ne protive objavi Registra, udruge upozoravaju kako pravi trenutak za to još nije došao jer velik broj branitelja još uvijek nema evidentiran ratni put.

Registar će u sadašnjoj gospodarskoj i političkoj situaciji možda donijeti božićnu radost malom broji branitelja, ali i božićnu ‘zluradost’ velikom broju hrvatskih građana, a razočarenje mnogim članovima obitelji poginulih, zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, pa i živućih koji ni danas nemaju u cijelosti upisan ratni put – upozoravaju, uz ostalo, udruge branitelja.

Ocjenjuju i kako u pripremi zakonskih izmjena, koje se već nalaze u saborskoj proceduri, nije bilo vremena za detalje, jer se ‘lomilo preko koljena, milom ili silom, da se što prije progura objava Registra jer je to Vlada obećala građanima, pa nek se narod zabavlja, nek se ima na koga istresati sva sila nezaposlenih građana’.

Objavu Registra u ovom trenutku smatraju samo dokazom da pravna država ne funkcionira i da državi nije cilj provesti pravdu nego ju dati u ruke kreditno zaduženim, zabrinutim građanima koji će kada vide ime susjeda na listi podrazumijevati da on prima ‘ogromnu’ braniteljsku mirovinu, te će se samo izroditi stup srama u koji će se zabijati koplja svih onih koji jedva preživljavaju.

– Objava Registra u ovom trenutku samo je bacanje kostiju pred narod, a nitko od toga neće bolje živjeti i nitko neće biti sretniji – navodi se u priopćenju koje su potpisali predsjednici Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja (SUOZNHB), Hrvatske zajednice udruga roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata (HZURPBDR), Zajednice udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata (ZUUHBDR ), Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata (UDPNHBDR), Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi te Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata.

K.K./Hina

www.dnevno.hr

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here