Sahranjena hrvatska heroina Nevenka Topalušić

0
1385

Danas  na  gradskom groblju  u Vrbovcu   od  heroine Nevenke  Topalušić, hrvatska braniteljice,    ratna veteranke 2. gardijske brigade „Gromovi“  s  tugom i boli  ali s pijetetom i puno emocija  uz vojne počasti  oprostili su se  mnogobrojni branitelji, obitelj i  prijatelji kao i mnogobrojni  građani Vrbovca. Heroina Nevenka umrla je 22.10.2014.g. nakon što joj je pozlilo pružajući potporu svojim suborcima 100% invalidima Domovinskog rata I. skupine ispred Ministarstva branitelja.

Posljednju počast kod odra pokojne Nevenke odavali su njeni ratni suborci iz 2. gbr „Gromovi“ i iz 51. samostalne bojne HV-e. Od svoje prijateljice Nevenke u ime udruge 100% invalida Domovinskoga rata I. skupine oprostio se predsjednik udruge gospodin Đuro Glogoški. Naglasio je da je iako teško ranjena u Domovinskom ratu, bolesna i u kolicima došla  dati potporu svojim prijateljima u borbi za dostojanstvo i bolji život svih branitelja. Gospodin Glogoški naglasio je da je ispred Ministarstva branitelja na prosvjedu  razgovarao s pokojnom Nenom i molio  je da ode doma da se malo odmori jer je vidio da je vidno umorna i iscrpljena, a ona je odgovorila da ne može napustiti svoje ratne prijatelje i stradalnike 100% invalide, da je njoj mjesto tamo s njima  i da želi dijeliti sudbinu s svojim suborcima do kraja u borbi za njihovo dostojanstvo. Od pokojne Nevenke kao njen suborac i zapovjednik oprostio se i umir. brigadir Branko Gačak ratni zapovjednik 51. samostalne bojne HV-e Vrbovec, postrojbe gdje je pokojna Nevenka kao medicinska sestra započela svoj ratni put.  U ime svih veterana 2. gbr  „Gromovi“  od pokojne Nevenke oprostio se dr. Tonči Soža njen zapovjednik u sanitetu 2. gbr „Gromovi“.  Dr. Soža istaknu je da je Nevenka bila humanist, osoba velikoga srca za druge i nikada joj nije bilo teško ništa učiniti za svoje ranjene i bolesne suborce. Bila je osoba na koju se moglo osloniti, osoba koja je povjerenu  zadaću zasigurno izvršila. Dr. Soža  kazao je da je važno  istaknuti kako je Nevenka  prilikom vojne operacije „Una-95“ iako znajući da se izlaže  pogibiji nesebično i hrabro pružila pomoć svojim ranjenim suborcima. Velečasni Marko Princ iz župe Sv. Vida iz Vrbovca predvodio je obred posljednjeg ispraćaja pokojne Nevenke uz koncelebraciju mons. Alojzija  Petrovića, velečasnog Josipa Pavičića župnika Lovrečke Varoši, trajnog đakona Bože Šutala i  trajnog đakona Miljenka Bošnjaka. Pismo sućuti i utjehe obitelji Topalušić  uputio je  biskup bjelovarsko-križevački mons. Vjekoslav Huzjak, pismo je pročitano na sahrani i uručeno obitelji.  Nakon sprovoda služena je  Sveta Misa zadušnica u crkvi Sv. Vida u Vrbovcu a koju je predvodio pater Ivan Mandurić.

(tekst; B. Kolarić, foto: Ž. Makek )

 

 

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here