Proslavljen Dan vojne kapelanije sv. Ilije Gromovnika (Foto)

0
1074

U petak 19. srpnja 2013. godine proslavljen je u petrinjskoj vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“ Dan vojne kapelanije sv. Ilije Proroka (Gromovnika), nebeski zaštitnik 2. gardijske brigade „Gromovi“ i njene nekadašnje vojne kapelanije te 25-ta godišnjica svećeništva petrinjskog vojnog kapelana don Milenka Majića. Svečano misno slavlje ispred vojne kapele sv. Ilije Gromovnika predvodio je vojni biskup mons. Juraj Jezerinac, uz svećenike vojne kapelane karlovačkog dekanata Vojnog ordinarijata, te svećenike petrinjskog i sisačkog dekanata Sisačke biskupije na čelu s kancelarom Sisačke biskupije mons. Markom Cvitkušićem.

Na početku misnog slavlja don Milenko Majić pozdrave je uputio ocu biskupu, svećenicima, prisutnim vojnicima, zapovjednicima, obiteljima poginulih branitelja iz 2. gardijske brigade „Gromovi“, predstavnicima policije, vatrogastva, gradskih vlasti Petrinje, ratnim veteranima 2. gardijske brigade „Gromovi“ i 1. gbr „Tigrovi“. U pozdravu je vojni kapelan istaknuo kako se sv. Ilija borio protiv lažnih i poganskih proroka i u toj borbi je pobijedio, a hrvatski vojnik se borio protiv agresora i također pobijedio. Iako je Ilija od sunarodnjaka doživio osudu i nerazumijevanje ipak je uz Božju pomoć nastavio svoje poslanje. I mi smo se u ratu, ali se i danas suočavamo s malodušjem i nerazumijevanjem, no ostvarili smo ciljeve svoje borbe a i danas vršimo svoje poslanje. Ilijin trud i žrtva na kraju njegova poslanja su nagrađeni, vjerujemo da su trud i žrtva hrvatskih vojnika, osobito onih poginulih također nagrađeni, naglasio je don Milenko Majić.

U propovijedi je biskup Jezerinac dao presjek života i djelovanja sv. Ilije proroka u 9. stoljeću prije Krista kada se Ilija suprotstavio  zloglasnoj civilizaciji kralja Ahaza i kraljice Izabele, onima koji su napustili vjeru u pravoga Boga i koji su prisilili narod na prihvaćanje poganskih običaja i bogova. Slaveći svece Crkva ističe primjere njihove vjere i stavlja ih za uzor vjernicima da ih nasljeđuju, nadahnjuju se na njihovom primjeru ali i na njihovom zagovoru. Tako je sv. Ilija koji je živio prije tri tisuće godina primjer i poticaj nama u 21. stoljeću, naglasio je biskup. Ilijino ime: „Moj Bog je Jahve“, znači da je Bog jedini, pravi, istiniti i vječni, za razliku od drugih božanstava koja uopće ne postoje, a ljudi su ih odabrali za svoja božanstva. Taj isti duh poganskog načina života je danas prisutan među nama i zato nam je sv. Ilija nadahnuće i uzor u borbi protiv poganskog načina života i poganskih božanstava.

Ilija se u svome životu borio za održavanje moralnih načela koja proizlaze iz vjere. Svojim stavom i radikalizmom Ilija neumorno razara lažni mir, suprotstavlja se kralju govoreći mu da ne smije oduzimati materijalna dobra svojih podložnika, te iako je kralj nije gospodar njihovih života. Vjerniku ne smije biti svejedno je li njegov politički predstavnik vjernik ili nevjernik, ravna li se prema Božjim načelima ili ne. Ilija je i primjer pravoga borca protiv ravnodušnosti i neodlučnosti obzirom na Boga i vjeru. „Europa izbjegava spomenuti svoje judeo-kršćanske korijene u europskom ustavu. Pokušava sakriti svoje kršćanske simbole, kao što je križ. Više ne čestitaju Božić i Uskrs, jer vele da ne žele vrijeđati nevjernike ni pripadnike drugih religija u vlastitim državama.“ (…) Biskup je Istaknuo i primjer protivljenja prisutnosti kršćanskih obilježja i kod nas, i kako se i danas još uvijek neki boje staviti križ, na primjer u uredu, kako se ne bi zamjerili  određenim ljudima. Biskup je dalje naglasio kako Europa dopušta maksimalnu slobodu nekršćanima, dok se u njihovim državama ta ista sloboda krši, sve do mučeništva nad kršćanima. Crkva treba ukazati na zablude u današnjem vremenu koje su veoma prisutne i koje isključuju Boga. „Crkva u svim svojim članovima, ukoliko želi biti vjerna Isusu Kristu i biti doista Kristova Crkva, treba biti znak osporavanja pa i uz cijenu progona koji je zapravo već počeo. Stoga nam treba više Ilijine hrabrosti moći se oduprijeti svemu što omalovažava naše najveće vrijednosti, kršćanske i domovinske. Na žrtvu poginulih branitelja, posebno poginulih gleda se na nešto što se usput dogodilo. Bol i suze očeva i majki, djece za poginulim očevima, olako se prelazi preko toga. Ilija je bio posebno osjetljiv za najugroženije slojeve društva, za siromašne ljude. Sve su to izazovi i za nas, kako bismo bili nasljedovatelji onih vrlina koje su resile sv. Iliju. Zato mu se narod rado obraća u molitvama, ne samo katolici, nego i pravoslavni, muslimani i drugi, ukratko ljudi dobre volje“ – zaključio je vojni ordinarij.

Na kraju je otac biskup čestitao Dan vojne kapelanije zapovjednicima i vojnicima, vjernicima ove vojne kapelanije, a posebnu čestitku i zahvalu za Dan kapelanije i 25 godina svećeništva izrazio je vojnom kapelanu don Milenku Majiću. Otac biskup završio je propovijed riječima: „Neka Duh sv. Ilije bude u svima nama, da budemo ne samo spremni živjeti, nego i nastupiti u obrani Božjih kršćanskih načela, boreći se protiv poganskog mentaliteta koji se sve više uvlači među nas. A čovjek bez Boga ne zna kamo ide, a još je manje sposoban razumjeti tko je on sam (Caritas veritate)“.

Misno slavlje svojim pjevanjem i sviranjem uzveličao je Zbor Marijine Legije petrinjske župe sv. Lovre.

Na kraju Mise don Milenko Majić se zahvalio svima na sudjelovanju u ovoj proslavi a posebno ratnim veteranima Gromovima iz URV 2. gbr Gromovi i Crne mambe  koji i dan danas ne zaboravljaju svoga nebeskog zaštitnika.

Nakon zahvale vojnog kapelana svečanost uz zajednički objed i druženje nastavljena je u časničkom restoranu vojarne. U prigodi Dana vojne kapelanije i 25. godišnjice svećeništva vojnog kapelana don Milenka Majića, te proslave Sv. Ilije Gromovnika, nebeskog zaštitnika 2. gbr Gromova, dopredsjednik Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“, pukovnik Željko Ćubela zahvalio se vojnom kapelanu na višegodišnjoj duhovnoj skrbi za pripadnike nekadašnje 2. gardijske brigade „Gromovi“ uručivši mu u ime Gromova prigodan dar.

Fotogalerija:

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here