Predstavnici Gromova na otkrivanju spomenika legendarnim Pumama u Varaždinu

0
1446

U čast i spomen poginulim i nestalim pripadnicima 7. gardijske brigade „Pume“, kao i svima onima koji su prošli kroz ovu gardijsku brigadu, Udruga veterana 7. gbr „Pume“ podigla je i svečano otkrila spomen obilježje u Varaždinu.

Otkrivanje spomenika upriličeno je 23. travnja 2014, na blagdan sv. Jurja, zaštitnika 7. gbr Pume, na dan nekadašnjeg Dana vojne kapelanije 7. gbr i kasnije Dana kapelanije 2. pješačke bojne 2. gardijske brigade (2003-2008.).

Prije svečanosti otkrivanja spomenika u vojnoj kapeli sv. Jurja u nekadašnjoj vojarni Ivan V. Drašković u Optujskoj ulici  položeni su vijenci i zapaljene svijeće te je služena sveta misa za sve poginule, nestale i umrle pripadnike 7. gardijske brigade.

Na svečanom otkrivanju spomen-obilježja nazočilo je više stotina uzvanika, i građana, među kojima Vlado Marić, izaslanik predsjednika RH, ministar branitelja Predrag Matić, varaždinski gradonačelnik Goran Habuš, general Zdravko Jakop, umirovljeni generali Ante Gotovina, Damir Krstičević, Marinko Krešić, Ivica Tolić, Tomo Medved, Željko Sačić i Ljubo Ćesić Rojs, predsjednik Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi Ante Deur, predsjednik Udruge specijalne policije Josip Klemm, te predstavnici više braniteljskih udruga. Ispred Grada Zagreba bio je veteran Gromova Miodrag Demo. Udrugu ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ predstavljali su Krešimir Maretić i Miro Krajinović.

Spomenik –  skulptura pume, rad je akademskog kipara Krešimira Roda iz Zlatara,skulptura pume visoka je 2,7 metara, mase 16 tona. Samu izradu i postavljanje skulpture potaknula je Udruga veterana 7. gardijske brigade, čiji je predsjednik Robert Puja na svečanosti istaknuo da postavljanje te skulpture mnogo znači pripadnicima te brigade i njihovim obiteljima, a posebice obiteljima poginulih branitelja. Spomen-obilježje otkrila su djeca poginulih branitelja, pripadnika 7. gardijske brigade Pume. Spomenik je blagoslovio nekadašnji vojni kapelan, sadašnji policijski kapelan PU Varaždinske vlč. Ivica Horvat.

Fotogalerija:

(www.facebook.com/pages/7-gardijska-brigada-Puma

http://varazdinske-vijesti.hr/

i Ivica Horvat)

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here