PREDSTAVLJENA KNJIGA “HUDA JAMA – STROGO ČUVANA TAJNA”

Jučer je u prepunoj dvorani Franjevačkog samostana u Krapini predstavljena knjiga „Huda jama – strogo čuvana tajna“, autora Romana Leljaka koji je rođen u Krapini, a odrastao u Sloveniji. Roman Leljak je poznati slovenski istraživač arhiva i publicist koji je u svojoj knjizi progovorio o teškim zločinima koji su se dogodili po završetku Drugog svjetskog rata u rudniku Huda jama (Slovenija). U tom mjestu nalazi se i istoimeni rudnik u sklopu kojeg postoji rudarsko okno „Sveta Barbara“, koje je godinama bilo zazidano, a krilo je posmrtne ostatke oko 3 000 žrtava različitih nacionalnosti, a među kojima je bilo žena i djece. O tim teškim zločinima, uz autora su govorili i prof. dr. sc. Zvonimir Šeparović (viktimolog i predsjednik HNES-a), Slavko Kmetić (predsjednik Društva Huda Jama), te Stjepan Varjačić (član Udruge Macelj 1945.), koji je ujedno bio i voditelj tribine. Organizatori tribine bili su: Hrvatsko nacionalno etičko sudište, Hrvatski domoljubni stožer, Udruga Macelj 1945., te Društvo Huda jama (Slovenija). Na predstavljanju ove knjige nazočili su i veterani Gromova Krapinsko-zagorske podružnice.

Izvor fotografija-fb