Predsjednik Milanović odlikovao pripadnike „Gromova“ povodom 30. obljetnice

0
1030

Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović, na svečanom prijemu u Uredu predsjednika, uručio je odlikovanja pripadnicima 2. gardijske brigade „Gromovi“ u prigodi obilježavanja 30. obljetnice ustroja te brigade.

Uoči uručivanja odlikovanja, predsjednik Milanović obratio se pripadnicima „Gromova“ riječima: „Dragi Gromovi, hrvatski junaci. Prije 30 godina počeo je vaš slavni, pobjednički i ničim ukaljani put. Ponosni smo na vas i danas smo ovdje da obilježimo tih 30 godina, da odlikujemo sve koje treba odlikovati, ali nikada dovoljno. Teško je medaljom i poveljom odati priznanje za ono što je napravio mali broj ljudi. Ponavljam se često u ovakvim prigodama, ali to ponavljanje ima smisla jer svaki put treba naglašavati kako je Hrvatska za ovo što je stekla i obranila zahvalna malom broju ljudi. Malom broju ljudi koji su bili spremni ići u nepoznato, riskantno, pogibeljno“.

Osim zahvale „Gromovima“, predsjednik Milanović osvrnuo se i na aktualno djelovanje Hrvatske vojske. „Pred nama je novo vrijeme. Za koji dan će 150 naših vojnikinja i vojnika otići na Kosovo. Našim susjedima to smeta, iako nije zamišljeno da im smeta, nije zamišljeno kao provokacija, to je naše pravo, u tome sudjelujemo i tako ćemo se ponašati“, rekao je Predsjednik.

Govorio je predsjednik Milanović i o potrebi modernizacije Oružanih snaga i ulaganju u ljude. „Hrvatska vojska je moderna vojska, ali i samo znate koliko je to skupo. Naš je cilj da Hrvatska vojska bude dobro plaćena, da ima mogućnost za usavršavanje, za oplemenjivanje vlastitog znanja, za rast i ambiciju. Odluke koje su pred nama, o nabavci vojnih zrakoplova i drugih sredstava modernizacije naših oružanih snaga, koštaju. A bez novca nema obrane. Hrabro srce, beskompromisna glava, hladna glava prema potrebi, bez toga nema vojske. Ali nema je ni bez pametno potrošenog novca i pametnih ljudi koji znaju koristiti to što je nabavljeno. Vojska bez ljudskog faktora neće moći nigdje. Zalagat ću se da Hrvatska vojska sve to ima“, poručio je predsjednik Milanović i obraćanje završimo opet porukom „Gromovima“:  „Hrvatski junaci, svaka vam čast, slava i vječna hvala poginulim pripadnicima vaše brigade. Domovini vjerni“.

Redom Nikole Šubića Zrinskog, za junački čin u Domovinskom ratu, odlikovani su Dubravko Petrović, Dragutin Kos, Ante Čarapović, Željko Makek, Selim Hurtić, Branko Mikulić, Davor Jurišević i Vladimir Martinez.

Redom Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana s pozlaćenim pleterom, kao časni znak vječnog spomena poginulima za hrvatsku državu u ratu, posmrtno je odlikovan Zdravko Mihalić.  Redom Ante Starčevića, za doprinos održanju i razvitku hrvatske državotvorne ideje, uspostavom i izgradnjom suverene hrvatske države, odlikovan je Ivan Krupec.

Redom hrvatskog križa, za doprinos održanju i razvitku hrvatske državotvorne ideje, uspostavom i izgradnjom suverene hrvatske države, odlikovani su Stanko Turković, Ivan Krupec, Damir Maćešić, Nenad Puškarić, Željko Vrbanić i Adam Muminović.

Redom hrvatskog trolista, za osobite zasluge za Republiku Hrvatsku stečene u ratu i u iznimnim okolnostima u miru, odlikovani su Nenad Vukojević, Zdravko Curman, Ivan Premrl, Mirko Buzina, Slavko Belanović, Senko Puškar, Jasminka Uroić-Tončina, Vlado Noršić, Drago Kovačević, Ivana Marković, Karlo Vinković, Goran Rešetić, Dražen Žagmešter, Dražen Marčić, Zlatan Horvat i Emil Majstorović.

Redom hrvatskog pletera, za osobiti doprinos razvitku i ugledu Republike Hrvatske i dobrobiti njezinih građana, odlikovani su Ivica Žeger, Mate Gadža i Zvonko Marić.

U ime odlikovanih prigodnim riječima zahvalio se predsjednik Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ Ivan Krupec.

Svečanom prijamu u prigodi obilježavanja 30. obljetnice ustroja 2. gardijske brigade „Gromovi“  prisustvovali su ministar obrane dr. sc. Mario Baožić i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske admiral Robert Hranj.

Uz Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske bili su pročelnik Kabineta predsjednika Republike Hrvatske Bartol Šimunić, savjetnik Predsjednika Republike Hrvatske za obranu i nacionalnu sigurnost dr. sc. Dragan Lozančić, savjetnica Predsjednika Republike Hrvatske za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić i posebni savjetnik Predsjednika Republike Hrvatske za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here