POZIVNICA za XIV Hodočašće hrvatskih branitelja u Gvozdansko 14.01.2024.

0
459

S radošću Vas i otvorena srca pozivamo u svehrvatskom zajedništvu kao organizatori u partnerstvu sa mnogim Udrugama proisteklima iz razdoblja Hrvatskoga Domovinskog obrambenog rata iz cijele Republike Hrvatske na XIV. Hodočašće u mjesto Gvozdansko u hrvatskoj Banovini dana 14.01.2024. s početkom u 11 sati. (protokol u prilogu dopisa).
Dolazimo u mjesto velejunaštva hrvatskog naroda pri tragičnom događaju stradavanja i pogibije hrvatskih branitelja 13. siječnja 1578 godine u obrani hrvatskog kraljevstva prilikom agresije osmanlijskog agresora na naše prostore, kao i prema nevinim hrvatskim civilnim žrtvama u Drugom svjetskom ratu, tako i hrvatskih civilnih i vojnih žrtava iz razdoblja Domovinskog obrambenog rata
U duhu radosti i dobrodošlice, ponovno se susrećemo, na ovome svetome mjestu hrvatskih mučenika od starije ali i novije povijesti. Naši prethodnici kroz mnoga stoljeća svjedočili su: jakost i nesalomljivost hrvatskih ljudi i to je vidljivo u brojnim žrtvama kroz stoljeća jer su se hrabro postavljali prema tuđinu i dokazivali kako su sposobni izvojevati slobodu. Njihov doprinos, zalog i žrtva za slobodu tadašnjih vremena i nas njihovih suvremenika danas itekako obvezuje.
Domoljublje na zdravim temeljima u svijesti ljudi može biti najveći pokretač promjena uvjeta življenja na svim razinama u društvu.
Mi poštujemo žrtve naših predaka u obrani Hrvatske i hrvatskog naroda, nastojimo obilježavati spomene na događaje, prihvaćamo: naslijeđe kulture, vjere i povijesne baštine jer se radi o univerzalnim ljudskim vrednotama i vrijednostima.

PROTOKOLARNE AKTIVNOSTI – 14.siječnja 2024.godine u mjestu Gvozdansko :

Dolazak u Gvozdansko, od 09.30 sati do 11.00. sati.

Sudjelovanje na Svetoj Misi od 11.00 sati do 12.15 sati a istu predvodi u u crkvi Sv. Filipa i Jakova, dubrovački biskup monsinjor Roko Glasnović u koncelebraciji sa biskupom sisačke biskupije, mons. dr. sc. Vladom Košićem, uz mnoštvo svećenika, redovnika i redovnica te vjernika i hodočasnika iz cijele Republike Hrvatske.

12.30. sati – Formiranje svečanog mimohoda hrvatskog ponosa – Gvozdansko – 2024, u podnožju i platou ispod crkve sv. Filipa i Jakova te dolazak do spomenika žrtvama u Gvozdanskom.

U ešalonu Mimohoda – U spomen na žrtve za slobodu Hrvatske kroz povijest, biti će hrvatski ratni veterani i dragovoljci bivši pripadnici redarstvenih snaga i Policije MUP-a RH, Gardijskih brigada, pukovnija i pričuvnih brigada, Hrvatski vojni invalidi, Povijesne počasne postrojbe, žrtvoslovna društva, djelatni hrvatski vojnici, kao i preživjeli vojnici domobranstva Hrvatske domovinske vojske sa državnim barjakom i barjacima udruga kao i vjernici i ostali sudionici ovoga hodočašća

Intonacija državne himne RH, te minuta tišine za žrtve u mjestu Gvozdansko.

Polaganje vijenaca i paljenje svijeća ispred Spomen križa na otvorenom ispred spomenika žrtvama za slobodu Hrvatske kroz povijest.

Prigodno obraćanje začetnika prvog hodočašća hrvatskih domoljuba u mjestu Gvozdansko,

Prigodno obraćanje župana sisačko-moslavačke županije gospodina Ivana Celjaka te obraćanje nazočnog uzvanika/izaslanika (najviše rangiranog) na ljestvici državne vlasti Republike Hrvatske.
– Paljenje krijesa slobode ispred obrambene kule u Gvozdanskom u čast hrvatskim
Žrtvama za slobodu Hrvatske.
– 13.20 sati – Završetak komemoracije i kulturnog programa, te prigodno druženje.
– Ispucavanje topničkog hica od strane Kuburaškog društva „Ban Josip Jelačić iz
Grada Zaprešića, kraj Zagreba.
– Paljenje krijesa slobode u čast hrvatskih žrtava u mjestu Gvozdansko.
– 15. 00 sati – Odlazak svih hodočasnika iz mjesta Gvozdansko.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here