POZIV NA OBILJEŽAVANJE 27. OBLJETNICE VOJNO REDARSTVENE OBLJETNICE “BLJESAK”

0
509

PROGRAM OBILJEŽAVANJA 27. OBLJETNICE VOJNO REDARSTVENE OBLJETNICE “BLJESAK”

07:30 – 08:00 – Budnica u izvedbi Orkestra oružanih snaga RH – Ulica A. Stepinca – Ulica A. Starčevića

08.00 – 16:00 – Priprema TT zbora naoružanja borbene i neborbene tehnike i Promidžba vojnog poziva – pomoćno nogometno igralište

08:15 – 08:30 – Svečano otvaranje športskih igara hrvatskih branitelja – Športska dvorana Osnovne škole Okučani

08:30 – 08:45 – Okupljanje izaslanstava – zgrada Općine Okučani

08:55 – Polazak izaslanstava prema spomen-obilježju „Kocke vedrine“

09:00 – 10:00 – Središnja svečanost – spomen-obilježje „Kocke vedrine“

10:30 – 11:45 – Sveta misa zadušnica za sve poginule hrvatske branitelje i civile poginule u Domovinskom ratu – crkva sv. Vida

12:00 – 14:00 – Pokazne vojne i policijske vježbe, vojnički ručak za građanstvo – pomoćno nogometno igralište NK „Psunj-sokol“

18:00 – Sveta misa – crkva sv. Vida

19:00 – Koncert Klape „Sveti Mihovil“, samostalni koncert Sandija, Sandija Cenova i Tamburaškog sastava „Sinovi ravnice“

21:30 – Vatromet

VOJNO REDARSTVENA OPERACIJA „BLJESAK“

 Hrvatske oružane snage su prije 27 godina, 1. svibnja 1995. godine, krenule u oslobađanje okupiranog teritorija zapadne Slavonije, vojno-redarstvenom operacijom Bljesak.

Operaciju je odobrio predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman, a na temelju zapovijedi tadašnjega načelnika Glavnog stožera OS RH generala zbora Janka Bobetka zadaću presijecanja sektora Zapad, uspješno su provele postrojbe Zbornih područja Bjelovar, Osijek i Zagreb te Skupne snage specijalne policije Ministarstva unutarnjih poslova.

U vojno-redarstvenoj operaciji Bljesak sudjelovalo je oko 7200 hrvatskih vojnika i policajaca.
Operacija Bljesak započela je u 5 sati i 21 minutu, 1. svibnja 1995. godine, na oko 80 kilometara dugoj bojišnici i u tri pravca – s istoka, sjevera i zapada. Jakim udarima hrvatskih snaga presječeno je okupirano područje zapadne Slavonije, slomljen je otpor neprijateljskih snaga i oslobođeni su Jasenovac, Okučani i Stara Gradiška. U manje od trideset i dva sata, 1. i 2. svibnja, hrvatske snage oslobodile su oko 500 četvornih kilometara dotad okupiranog zapadnoslavonskog teritorija te uspostavile nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.

U vojno–redarstvenoj operaciji Bljesak poginuo je ili od posljedica ranjavanja preminuo 51 hrvatski branitelj, a 162 branitelja su ranjena.

Važnu ulogu u operaciji imalo je i Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana. Prilikom borbenog djelovanja MIG-om 21 poginuo je zapovjednik prve lovačke eskadrile Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane, pukovnik Rudolf  Perešin.

Radi odmazde za poraz u operaciji Bljesak, srpsko vodstvo zapovjedilo je raketiranje hrvatskih gradova. Napadnut je i glavni grad Republike Hrvatske, Zagreb, u kojem su pogođene dječja bolnica, gimnazija, Akademija dramskih umjetnosti i drugi civilni objekti. Pritom je ubijeno sedmero, a ranjeno najmanje 176 civila.

U popodnevnim satima 4. svibnja, četvrtog dana operacije, na Gavrinici iznad Pakraca, bezuvjetna predaja neprijateljskih srpskih snaga označila je konačan poraz velikosrpske politike u zapadnoj Slavoniji.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here