Poziv na obilježavanje 23. obljetnice osnutka 2. gardijske brigade „Gromovi“

0
1069

Ne želeći dati zaboravu žrtvu 203 poginula i 5 nestalih Gromova, 1200 ranjenih te 9200 branitelja, pripadnika 2. gardijske brigade, prisjećamo se 15. svibnja 1991. godine kada je u Zagrebu odlukom prvog predsjednika RH dr. Franje Tuđmana osnovana 2. gardijska brigada „Gromovi“. Nekadašnje radničko naselje građevinskog poduzeća u Trsteniku Nartskom na istočnim prilazima Zagrebu prenamijenjeno je u vojarnu ZNG-a od kuda je i započeo ratni put ove legendarne gardijske postrojbe Hrvatske vojske u Domovinskom ratu.

U spomen na ove hrabre ljude, i te slavne dane, Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ obilježit će u Sisku od 30. svibnja do 1. lipnja 2014. godine 23. obljetnicu osnutka 2. gardijske brigade „Gromovi“. Pozivamo članove Udruge ratnih veterana Gromova, veterane Gromove, članove obitelji poginulih i nestalih Gromova te prijatelje i poštovatelje 2. gardijske brigade na 23. obljetnicu osnivanja postrojbe po slijedećem programu:

 

30. svibnja  2014. (petak) do 01. lipnja2014. (nedjelja)

10,00                     „Memorijalni kuglački turnir Dubravko Pukšec Puka“, ŠRC –                                         kuglana HVIDR-a (ispod bazena), u spomen prvom poginulom                                     siščaninu, pripadniku 2. gbr Gromovi

 

30. svibnja 2014.

11,30 sati,             „Sat povijesti“ za učenike 8. razreda sisačkih osnovnih škola                                         (doc. dr. sc. Ante Nazor, brigadni general Drago Matanović                                           i drugi ratni zapovjednici)

.                            -Izložba ratnih fotografija 2. gbr Gromovi, Dom kulture                                                    „Kristalna kocka vedrine“, šetalište Vladimira  Nazora 1

 

Središnje obilježavanje

31. svibnja 2014. (subota)

10,00                     Polaganje vijenaca i paljenje svijeća, središnji križ na gradskom                                       groblju „Viktorovac“,

10,30                     Sveta Misa za poginule, nestale i umrle Gromove i sve hrvatske                                   branitelje, Katedrala  Uzvišenja Svetog Križa, Trg bana Josipa                                      Jelačića 1,

11,30                     Svečana akademija povodom 23. obljetnice osnutka 2. gbr                                           Gromovi, Dom kulture „Kristalna kocka vedrine“, šetalište                                             Vladimira  Nazora 1,

13,00                     Domjenak  za sve sudionike obilježavanja,  ŠRC  Sisak, Kupalište                              „Zibel“,

14,00                    „Memorijalni malonogometni turnir  Pukovnik Predrag Matanović“,                                 nogometno igralište ŠRC Sisak – Kupalište „Zibel“

 

URV 2. gbr Gromovi nastoji svake godine godišnjicu Brigade obilježiti u drugome gradu ili nekadašnjem bojištu gdje je djelovala. Ove godine je obilježavanje u Sisku, gradu gdje je 10. lipnja 1991. godine ustrojena i djelovala njena 2. pješačka bojna, a od 1993.-1995. Sisak je i sjedište Brigade. 2. gbr je kroz cijeli rat borbeno djelovala i na Sisačko-banovinskom bojištu, gdje je poginuo najveći broj branitelja Gromova.

JEDNOM GROM, ZAUVIJEK GROM

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here