Potpora i poziv na prosvjedni skup protiv ćirilice u Vukovaru

0
1259

 

U Vukovaru će se u organizaciji Stožera za obranu hrvatskog Vukovara održati 2. veljače 2013. godine veliki prosvjedni skup protiv uvođenja dvojezičnosti u tome gradu.

“Prosvjed je legitimno sredstvo kojim želimo prisiliti vladu da odustane od uvođenja dvojezičnih natpisa u hrvatskome Vukovaru jer to nije ono za što smo se borili, za što su naši prijatelji ginuli. Vukovar je područje od posebnog državnog interesa pa se prema njemu tako treba i ponašati”, rekao je predsjednik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić.

Stožer za obranu hrvatskog Vukovara utemeljili su branitelji Vukovara, ratni vojni invalidi, zatočenici srpskih koncentracijskih logora, djeca poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, dočasnici i časnici Oružanih snaga RH i MUP-a, zapovjednici u obrani Vukovara, zapovjednici i dužnosnici u ratnim postrojbama Oružanih snaga RH u vrijeme Domovinskog rata, a sada stanovnici grada Vukovara. Stožer je utemeljen radi obrane digniteta Domovinskog rata koji će, biti ugrožen uvođenjem dvojezičnosti u Vukovaru.

Na prosvjedni skup 2. veljače, u 12,05 sati na Trgu dr. Franje Tuđmana osim građana kojima je Vukovar na srcu, pozvani su članovi braniteljskih udruga i pripadnici ratnih postrojba Hrvatske vojske te svi umirovljeni generali HV-a.

Plakat kojim Stožer za obranu hrvatskog Vukovara poziva na prosvjedni skup „NE ćirilici“ stigao je i do mnogih drugih hrvatskih krajeva. „Ne želimo nikakve nerede i učinit ćemo sve da ne bude ni jednog, ni najmanjeg incidenta – rekli su organizatori prosvjednog skupa kojeg su uredno prijavili Policijskoj upravi vukovarsko-srijemskoj. U Stožeru za obranu hrvatskog Vukovara očekuju da će se prosvjedu odazvati između 15 i 20.000 ljudi ne samo iz Vukovara i Slavonije, nego iz cijele Hrvatske, a najave dolazaka neprestano im stižu iz brojnih hrvatskih gradova. Skupu će prisustvovati gotovo sve ratne postrojbe HV-a diljem Hrvatske sa svojim ratnim zastavama.

Stožer je objavio i proglas hrvatskom narodu, društvenoj i političkoj javnosti te dužnosnicima zakonodavne i izvršne vlasti u Republici Hrvatskoj:

Vukovar 18.11.1991. – Krvavi datum koji se Hrvatskim braniteljima i svim Hrvatima usjekao neizbrisivo u sjećanje. Taj datum obilježava svima nam dobro znan pad grada Heroja – Vukovara.

Nakon krvavih bitki i otpora Hrvatskih vitezova, agresor je dobio svoju pirovu pobjedu.
Ušavši u grad potpomognut teroristima prozvanim “četnici – arkanovci” započeli su veliku pljačku onog što je ostalo u Vukovaru. Započeli su pripremu i sakupljanje preostalog Hrvatskog stanovništva. Kao da razaranje grada i patnja tisuća ljudi tim zlikovcima nije bila dovoljna, u želji za „Velikom Srbijom“ odlučno su krenuli pobiti njegove branitelje na Ovčari i ostalim stratištima. Nebrojeno civila pobijeno je u toj suludoj namjeri. Veliki broj branitelja, djece, žena i staraca zarobljen je po logorima diljem Srbije. Mučeni, silovani i zlostavljani doslovno su čekali smrt. A sve to, kako više ni jedan živi Hrvat ne bi smetao u čistom srpskom Vukovaru, te samoprozvane „SAO Krajine“.

Bolna je činjenica, da smo gotovo nedavno slušali one stravične snimke bradatih, prljavih četnika s pjesmom „Druže Slobo šalji nam salate, bi’će mesa klat ćemo Hrvate“. Ne treba posebno ni spominjati da su neki sa tih snimki danas još uvijek u Vukovaru. Žive i rade u državnim službama, kao da se baš ništa nije dogodilo.

Danas kada su naši generali slobodni, kada imamo tu Hrvatsku, opet ti isti ljudi (ako se takvima mogu nazvati) željni su vukovarske krvi. Kao da uživaju, podlo i sadistički, u nevolji tog preostalog Hrvatskog stanovništva, ističu kako je njih 33% u Vukovaru te zaslužuju dvojezične natpise.
To ne samo da vrijeđa Vukovarce i one koji su nekoga tamo i izgubili, već vrijeđa sve vas koji ste na ovaj ili onaj način trpjeli zbog ratnog stanja.

Najviše…vrijeđa nas, čije su kosti položene u temelje ovog grada.

Žalosno je da s podsmjehom gospoda iz SDSS-a govore, kako, eto nisu razmišljali da će natpisi na ćirilici biti i u ulazu na Groblje Vukovarsko i Ovčaru.

Dragi SVI!
Da li smatrate da je, nakon svega što smo proživjeli u Vukovaru, normalno da Srbi ističu da čine trećinu stanovništva a sami su odgovorni što ih ima tamo sve više? Hrvata nakon rata u gradu ima sve manje, jer oni koji nisu umrli od četničkog noža, danas umiru od posljedica rata.
Oni koji ne umiru od posljedica rata planiraju, sa to malo dostojanstva koje im je ostalo, pokupiti svoje obitelji i opet napustiti grad.

Zato vas pozivam da ne nasjedate na priču o demokraciji – da imaju pravo promijeniti natpise u ćirilicu. Da su normalni ljudi, shvatili bi da gdje god to tražili je relativno opravdano… No tražiti u Vukovaru je čista provokacija i vrijeđanje svih onih koji su taj grad branili. To je uvreda za sve koji su svoje zdravlje ugradili u temelje tog grada, koji pokušavaju oprostiti zločincima koji i dalje hodaju po gradu i svakodnevno im se smiju u lice…daleko od televizijskih kamera i javnosti Hrvatske.
Uvreda je i pljuvanje po nama koji više nismo među živima.
Takav čin će bez sumnje samo potpaliti mržnju i izazvati sukobe.

Ne dopustimo im da nas isprovociraju i da opet započnu s projektom “ugroženosti” jer svi znamo što su ugroženi Srbi sposobni napraviti.

Ne dopustite im ćirilicu u Vukovaru!

To ste dužni ne dozvoliti u čast nas kojih više nema a bili smo spremni za Hrvatsku i sve vas život dati! Branili smo vas 1991. Dali ste vi spremni u ovoj borbi obraniti našu čast? …piše u Proglasu Stožera za obranu hrvatskog Vukovara

VUKOVAR VAS SAD ZOVE, JER VUKOVAR VAS SAD TREBA…dođite u onolikom broju u kojemu dolazite svake godine na dan pada grada Vukovara…dođite 02.02. 2013. u Vukovar i pomozite nam da zajedno, kao nekada dobijemo ovu zadnju bitku za naš Vukovar, za našu Hrvatsku. Vukovar i Hrvatska vam to nikada zaboraviti neće.

ZBOR UDRUGA  VETERANA

 HRVATSKIH GARDIJSKIH  POSTROJBI

 Assembly of associations of croatian war veterans guard units.

Fra Filipa Grabovca 1, 10 000 Zagreb

Zbor udruga veterana hrvatski gardijski postrojbi u potpunosti podržava  Stožer za obranu hrvatskog  Vukovara i zahtjeve upućene Vladi Republike Hrvatske vezano za uvođenje dvojezičnosti u grad Vukovar.

Grad Vukovar je simbol stradanja i obrane cijele Hrvatske, a svi oni koji su obrani Vukovara i domovine izgubili živote, koji su nakon okupacije  mučki ubijani po stratištima, iako su nevidljivi, oni su stanovnici Vukovara. A njima je pravo na život, pravo na glas, pravo na izjašnjavanje i pravo na stvaranje novih života oduzeto od onih koji su svoju ideologiju promovirali i provodili pod zastavama sa mrtvačkim glavama i porukama ispisanim na ćirilici.  Hrvatskim braniteljima, invalidima i obiteljima žrtava velikosrpske agresije koji danas žive u Vukovaru, svima u Republici Hrvatskoj koji su stvarali ovu državu, danas se opet nameće oduzimanje prava glasa, opet ih se dovodi u situaciju da moraju braniti ono što je obranjeno 1991. i 1995. godine.

Ne protivimo se pravima ni jedne nacionalne manjine na njegovanje tradicije i kulture, vjerskih običaja i drugih sadržaja i aktivnosti koji nisu vrijeđanje ili ponižavanje onih koji su stvarali ovu zemlju, a posebno onih koji su nakon stradanja i progona imali snage vratiti se u Vukovar. Međutim, ne možemo prihvatiti slijepo provođenje Ustavnih odredbi koje je moguće preispitati, dugoročno odgoditi, promijeniti ili ne primijeniti, a sa ciljem sprječavanja novih podjela i sukoba, vrijeđanja osjećaja hrvatskog naroda, branitelja i stradalnika  i unazađivnja dugogodišnjih procesa uspostave mira i dijaloga.

Da nisu ostvareni uvjeti za provođenje dvojezičnosti, osobito u Vukovaru, potvrđuju i predstavnici srpske zajednice svojim odbijanjem sudjelovanja u obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 18.11.2012. godine.

Niz je drugih pokazatelja i razloga zbog kojih su logični, utemeljeni i potpuno opravdani zahtjevi Stožera za obranu hrvatskog Vukovara.

Mi ćemo kao Udruga u potpunosti podržati sve zahtjeve i aktivnosti Stožera vezane za pitanje dvojezičnosti.

S poštovanjem

Udruga  ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ uz Zbor udruga veterana hrvatski gardijskih postrojbi  u potpunosti podupire Stožer za obranu hrvatskog Vukovara i zahtjeve upućene Vladi Republike Hrvatske vezano za uvođenje dvojezičnosti u grad Vukovar.

Sukladno tome pozivamo ratne veterane 2. gardijske brigade „Gromovi“ da se odazovu pozivu Stožera za obranu Vukovara i sukladno mogućnostima sudjeluju na mirnom prosvjednom skupu u Vukovaru 2. veljače 2013. godine. Udruga u suradnji s drugim braniteljskim udrugama daje mogućnost organiziranog prijevoza autobusima iz Karlovca i Siska u Vukovar. Broj članova koji će se moći prijaviti za prijevoz autobusima je ograničen, tako da se članovi URV 2. gbr Gromovi i ratni veterani Gromovi koji neće moći ići autobusima, sukladno mogućnostima oslone na vlastite prijevozne kapacitete. Ograničeni broj mjesta u autobusima popunjavat će se sukladno prijavama predsjedniku Podružnice Karlovačke županije URV 2. gbr „Gromovi“, Milanu Valentiću (098/667-569) i tajniku Podružnice Sisačko-moslavačke županije URV 2. gbr Gromovi, Branku Kolariću (099/805-7231).

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here