U Karlovcu obilježen Dan HKoV-a i Dan branitelja karlovačke županije

0
1296

 

Dana 30. svibnja 2018. godine, u Karlovcu je svečano obilježen Dan hrvatskih branitelja Karlovačke županije te Dan Hrvatske kopnene vojske. Svečanost obilježavanja otpočela je  jutarnjim satima, ispred Zapovjedništva HKoV-e, polaganjem vijenca kod središnjeg križa, zapovjednika HKoV-e, general bojnika Siniše Jurkovića, nakon čega su upalili lampione župan karlovačke županije Damir Jelić, dogradonačelnici Karlovca, Andreja Navijalić i I. Mrzljak, izaslanstvo PU karlovačke te izaslanstva braniteljskih udruga u županiji. Nakon komemoracije u kapelici blaženog Alojzija Stepinca u sklopu  Zapovjedništva  HKoV-e, vojni kapelan Vladislav Mandura služio Svetu misu, za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje.

Nakon Svete mise na Vunskom polju u središtu Karlovca okupile su se mnogobrojne braniteljske udruge, vatrogasci, hitna medicinska pomoć, HGSS, policija i izviđači. Tijekom cijelog dana udruge su pripremale gulaš, kotlovinu, grah i čobanac koji su se prodavali kao i piće po simboličnoj cijeni a sav prihod namijenjen je djeci oboljeloj od maligni bolesti, odnosno udruzi “Jak kao Jakov”.

U popodnevnim satima održana je i ceremonija imenovanja  Vojarne stožernog generala Petra Stipetića, kojoj su nazočili direktor Glavnog stožera Oružanih snaga RH viceadmiral Robert Hranj kao izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane Damira Krstičevića i načelnika Glavnog stožera OSRH generala zbora Mirka Šundova, zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general-bojnik Siniša Jurković, zamjenik zapovjednika Hrvatske kopnene vojske brigadni general Boris Šerić, izaslanstva Grada Karlovca i Karlovačke županije te obitelj pokojnog generala Stipetića.

Na sportskim terenima Vunskog polja odvijala su se revijalna nadmetanja  u malom nogometu za veterane gdje je nastupilo 8 udruga veterana, 3 ekipe HV-e, 4 kluba s prstićima iz Karlovca, te po prvi puta ženska ekipa MORH-a protiv također ženskog nogometnog kluba iz Karlovca.

Pripadnici OS RH i specijalne policije u tri navrata  izveli su pokazne taktičke vježbe  a članovi hrvatske gorske službe spašavanja uz pripomoć hitne medicinske službe, su također u tri navrata prikazali spašavanje ozlijeđene osobe s visokih visina (spuštanje s obližnje deseterokatnice). Cijelog dana pripadnici Hrvatske vojske imali su taktičko-tehnički zbor opreme i naoružanja s kojom  danas HV-a raspolaže.

Tijekom dana sve prisutne na ovom obilježavanju na Vunskom polju glazbom je zabavljao jazz orkestar OS RH. U poslijepodnevnim satima podijeljene su zahvalnice svim udrugama i službama koje su sudjelovale, tom prigodom prigodnim riječima nazočnima su se obratili:  Zapovjednik HKoV-e, general bojnik Siniša Jurković, župan karlovačke županije Damir Jelić, dogradonačelnica grada Karlovca Andreja Navijalić te ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved. Ovo obilježavanje svojim dolaskom  uveličali su: ministrica Nada Murganić, direktor GS OS RH i izaslanik ministra obrane, viceadmiral Robert Hranj, te članovi hrvatskog sabora. U organizaciji i provedbi ovog obilježavanja sudjelovali su i članovi Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, karlovačke podružnice.

Tekst: Damir Marčić, foto: D. Marčić i MORH

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here