Obilježili smo 20. godišnjicu akcije Farkašić 15.10.2011

0
1983

Povodom obilježavanja 20. godišnjice akcije Farkašić i dana hrvatskih branitelja SMŽ , tijekom prijepodnevnih sati obilježili smo niz  komemorativnih svečanosti. 

Održana je sveta misa za poginule branitelje u Vojarni pukovnika Predraga Matanovića u Petrinji.

 

Nakon svete mise  otišli smo  položiti vijence i zapalili svijeće  poginulim suborcima u mjestu Gore , bojnik Ivo Hrga , satnik  Mato Herdoman i časnički namjesnik Rajko Starčević  dali su svoj život u obrani domovine.  

[youtube]lUa6WBDarMw[/youtube]

 

Položili smo  vijence i zapalili svijeće na spomeniku Darku Liscu.

[youtube]7GZ-0KTB1FI[/youtube]

 

također smo položili vijence i odali počast časničkom namjesniku  Draženu Horvatu u Glinskoj Poljani. 

 

 [youtube]Fv91jg75x74[/youtube]

 

kao i  Hrvatskom vojniku Vladi Brebriću na mjesnom groblju u Farkašiću

 

Nakon navedenih obilježavanja uputili smo se  na centralnu proslavu i obilježavanje 20.godišnjice akcije Farkašić

 U Novom Farkašiću u subotu, 15. listopada održana je komemorativna svečanost kojom je obilježen povijesni događaj – 20. obljetnica obrane sela i zaustavljanja neprijatelja na daljnjem pohodu na Zagreb i prve pobjedonosne akcije zapovjedništva Operativne grupe Hrvatske vojske za Sisak i Banovinu, izvedene na ovom području.

Svečanosti su nazočili  predsjednik Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije Željko Kardaš, gradonačelnik Grada Petrinje Željko Nenadić, izaslanik gradonačelnika i voditelja Ureda za branitelje Grada Zagreba umirovljeni brigadir Miodrag Demo, ratni zapovjednik 2. gardijske brigade “Gromovi” general Drago Matanović, predsjednik udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade “Gromovi” umirovljeni brigadir Mile Krišto, predsjednik Udruge “Crne mambe” umirovljeni pukovnik Ivica Šafarić, predsjednik Zbora braniteljskih udruga Grada Zagreba i voditelja MK “Veterani Croatia” umirovljeni pukovnik Ratko Dragović Klek, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Grada Zagreba umirovljeni pukovnik Mirko Ljubičić Šveps, predstavnici Dugog Sela i drugih općina i gradova, sedamnaestorica pripadnika 144. brigade HV-a Samobor, općinski, gradski i županijski vijećnici, predstavnici brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata, branitelja i medija.  Kratku povijesnicu o junačkoj obrani i zaustavljanju neprijatelja u Novom Farkašiću  predstavio je umirovljeni brigadir Mile Krišto, autor knjige “Obrana Novog Farkašića”. 

 [youtube]nhgfYaBeCJI[/youtube]

Uspomene na veličanstvenu akciju hrvatskih snaga sa nekoliko rijeći opisao  je i umirovljeni pukovnik Ivica Šafarić te je sudioniku obrane N. Frakašića Ivici Mužiću uručio i posebno priznanje za njegove zasluge u obrani sela.

 

Don Milenko Majić vojni kapelan predvodio je zajedničku molitvu nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća ispred spomen ploće i tenka T-55 za sve poginule branitelje a i za sve žive branitelje.

Nakon službenog dijela obilježavanja organiziran je prigodan domjenak i druženje , a kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u GALERIJI SLIKA :

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here