Obilježena je 31. obljetnice vojne-redarstvene akcije “BRĐANI- 1991” i sudjelovanja Gromova u obrani Sunje.

0
587

Početkom oružane agresije na Republiku Hrvatsku od strane agresorske JNA i srpskih terorističkih skupina, a nakon okupacije  Dvora na Uni, Pounja, najvećeg dijela Banovine i Gline, te dovođenjem topničkih i tenkovskih snaga JNA i terorističkih četničkih hordi, nadomak Sunje, Topuskog i Petrinje, gdje je bila smještena i 622. motorizirana brigada JNA, Sisak je  kao srce organiziranja obrane Banovinskog bojišta doveden  u kolovozu 1991.godine u polu okruženje.

Zbog tako teške situacije koja je nastala na bojištu Siska, Zapovjednik svih oružanih snaga ovog područja Banovine i Korduna  general Janko Bobetko, 21. kolovoza 1991.g. izdao je zapovijed za napad.

A brigada ZNG-e, 57. Samostalni bataljun i postrojbe MUP-a dobile su zadaću; slomiti obranu neprijatelja i odbaciti ga od prometnice Sisak – Sunja. Te osigurati sigurnu cestovnu komunikaciju Sisak-Sunja zbog uspostave čvrste obrane Sunje.

Sunja “Mali Vukovar” tako je u vrijeme Domovinskog rata nazivana Sunja bedem obrane prema Sisku. Sunja je obranjena od agresorskih  hordi, zahvaljujući požrtvovnosti hrabrih i odvažnih sinova hrvatskog naroda.

I ovdje u Sunji pripadnici 2. gardijske brigade Gromovi zajedno s mještanima Sunje i  drugim postrojbama HV-e i policije  dali su nemjerljiv doprinos u obrani ovog dijela naše domovine hrvatske. Postrojbe 2. gardijske brigade Gromovi činile  su okosnicu obrane Sunje kao i šireg sunjskog područja od srpnja 1991.g.

Kada se spominje Sunja i Domovinski rat moramo se prisjetiti i legendarnog zapovjednika obrane Sunje generala Slobodana Praljka koji je podnio neizmjernu žrtvu za domovinu Hrvatsku.

U organizaciji UDRUGE RATNIH VETERANA 2. GARDIJSKE BRIGADE GROMOVI SISAČKO-MOSLAVAČKE ŽUPANIJE uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, Sisačko-moslavačke županije, Grada Siska i Općine Sunja, 22. kolovoza  2022. godine obilježena je 31. obljetnice vojne-redarstvene akcije “BRĐANI-1991” i sudjelovanja Gromova u obrani Sunje.

I ove godine obilježavanje je započelo kod Spomen obilježja poginulim Gromovima na Brđani Cesti komemoracijom te je nastavljeno  kod Spomen ploče poginulim Gromovima na željezničkoj postaji u Sunji.

Mnogobrojna izaslanstva položili su vijence i zapalili svijeće kod oba spomen obilježja i odali počast poginulim Gromovima i svim hrvatskim braniteljima poginulim u obrani Sunje.

Vijence su položili i svijeće zapalili;

Zajedničko izaslanstvo obitelji poginulih hrvatskih branitelja, Ministarstva hrvatskih branitelja na čelu sa potpredsjednikom vlade RH i ministrom Hrvatskih branitelja Tomom Medvedom, jednim od ratnih zapovjednika 2.GBR brigadnim-generalom Zvonkom Peternelom, URV 2.GBR Gromovi na čelu sa Dubravkom Petrovićem, Milanom Valentićem, Nenadom Bužanićem i Ivanom Krupecom, USJP OSA Sisak i URV 57. SAMB “Marijan Celjak”.

Izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije na čelu s županom Ivanom Celjakom.

Izaslanstvo Grada Petrinje na čelu sa Adrijanom Nenadić.

Izaslanstvo općine Dvor  na čelu zamjenikom načelnika Franjom Juranovićem.

Izaslanstvo općine Sunja  na čelu sa  načelnikom Grgom Dragičevićem.

Izaslanstvo GARDIJSKE MEHANIZIRANE BRIGADE  u kojem  su bili zapovjednik  2. mehanizirane bojne Gromovi bojnik Zlatko Klarić i izaslanstvo 1. mehanizirane bojne Tigrovi koje je predvodio satnik Goran Robek.

Predstavnici policijske postaje  Sunja na čelu sa načelnikom Ivanom Barićem.

Mnogobrojna izaslanstva udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

Zajedničke molitve kod oba spomen obilježja predvodio je policijski kapelan Don Ivo Borić.

U vojnoj akciji “Brđani” poginulo je pet pripadnika 2.A brigade ZNG-e, 2. pješačke bojne: Ivan Devčić, Alen Glavan, Ivica Hrnčević, Osman Muratagić i  Žan Marot.

Tijekom Domovinskog rata u obrani Sunje poginulo je više od sedamdeset hrvatskih branitelja od toga devet pripadnika 2. gardijske brigade Gromovi; Drago Andreić, Milenko Dukić, Zlatko Hajenić, Josip Kuzmac, Mladen Legin, Tomislav Skender, Gordan Osonički, Marko Somić i Tihomir Vranešić.

Foto: Sisačko-moslavačka županija

Tekst: Nenad Bužanić

https://www.smz.hr/aktualno/9543-31-obljetnica-vojno-redarstvene-akcije-brdani-i-sudjelovanja-gromova-u-obrani-sunje-u-domovinskom-ratu

https://044portal.hr/odana-pocast-gromovima-poginulim-u-akciji-brdani-91-i-obrani-sunje/

https://www.radio-banovina.hr/foto-svecano-odavanje-pocasti-gromovima-poginulim-u-akciji-brdani-91-i-obrani-sunje/

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here