Obilježena je 28. obljetnice akcije “Brđani” i sudjelovanja Gromova u obrani Sunje

0
1692

U organizaciji Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, Podružnice Sisačko-moslavačke županije uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, Sisačko-moslavačke županije, Grada Siska i Općine Sunja, 22. kolovoza  2019. godine obilježena je 28. obljetnice akcije „Brđani“ i sudjelovanja Gromova u obrani Sunje.

I ove godine obilježavanje je započelo kod Spomen obilježja poginulim Gromovima na Brđani Cesti komemoracijom te je nastavljeno  kod Spomen ploče poginulim Gromovima na željezničkoj postaji u Sunji.

Mnogobrojna izaslanstva položili su vijence i zapalili svijeće kod oba spomen obilježja i odali počast poginulim Gromovima i svim hrvatskim braniteljima poginulim u obrani Sunje,

Vijence su polagali i svijeće zapalili;

Obitelji poginulih Gromova i zajedničko izaslanstvo URV 2. GBR Gromovi.

Udruga roditelja  poginulih hrvatskih branitelja SMŽ-e predvođeni gospodinom Antom Živkovićem. Izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije na čelu sa županom Ivom Žinićem.

Izaslanstvo općine Sunja  predvodio je zamjenik načelnika Ivica Kozarić s predsjednikom OV Daliborom Medvedom. Izaslanstvo 2. mehanizirane bojne Gromovi koje je predvodio satnik Zlatko Klarić, predstavnici policijske postaje  Sunja, te  mnogobrojna izaslanstva udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

U ime URV 2. GBR Gromovi prigodnim pozdravnim riječima kod spomenika u Brđani Cesti  obratio se predsjednik udruge gospodin Ivan Krupec. Prigodnim riječima obratio se i župan Ivo Žinić. U Sunji kod spomen ploče poginulim Gromovima prigodnim riječima obratio se zamjenik načelnika Općine Sunja gospodin Ivica Kozarić.

Zajedničke molitve kod oba spomen obilježja predvodio je stalni đakon Vjekoslav Uvalić.

Nakon komemoracije u Sunji u crkvi Svete Marije Magdalene velečasni Ivan Falatar zajedno stalnim đakonom Vjekoslavom Uvalićem  služio je Svetu  Misu za sve poginule, umrle i nestale Gromove i hrvatske branitelje u Domovinskom ratu.

U akciji „Brđani“ poginuli su pripadnici 2. A brigade ZNG-e, 2. pješačke bojne: Ivan Devčić, Alen Glavan, Ivica Hrnčević, Osman Muratagić i  Žan Marot.

Tijekom Domovinskog rata u obrani Sunje poginulo je više od sedamdeset hrvatskih branitelja od toga 9 pripadnika 2. gardijske brigade Gromovi; Drago Andreić, Milenko Dukić, Zlatko Hajenić, Josip Kuzmac, Mladen Legin, Tomislav Skender, Gordan Osonički, Marko Somić i Tihomir  Vranešić.

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here