Obilježena godišnjica boja za Farkašić i Dan branitelja Smž-e

Na banovini 18. listopada 1991. godine odvažni i hrabri hrvatski branitelji, pripadnici 1. pb, 2. A brigade ZNG-e s  pripadnicima glinske postrojbe i mještana Novog Farkašića zaustavili su prodor takozvane JNA i pobunjenih Srba okupljenih u paravojne terorističke skupine  prema Zagrebu. Obrana Novog Farkašića i potiskivanje agresorskih snaga bila je ključna prekretnica u daljnjem tijeku Domovinskog rata na području banovine.

Dan hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije obilježava se po ovoj povijesnoj bitci u Domovinskom ratu. I ove godine u organizaciji Sisačko-moslavačke županije višednevnim programom od 13. do 19. listopada na području cijele županije  obilježavao se  Dan branitelja Sisačko-moslavačke županije. Središnje obilježavanje održano je 18. listopada u Sisku i Novom Farkašiću.

Središnje obilježavanje Dana branitelja Smž-e započelo je odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju Viktorovac u Sisku, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod središnjeg križa. Svijeće su zapaljene i kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu dr. F. Tuđmana u Sisku. U katedrali Uzvišenja Svetog Križa u Sisku služena je  Sveta misa za poginule, umrle i nestale  hrvatske branitelje, misu je služio generalni vikar sisačke biskupije mons. Marko Cvitkušić uz koncelebraciju velečasnog Dražena Mirčića.

U Novom Farkašiću održan je središnji svečani program obilježavanja. Kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima mnogobrojna izaslanstva položila su vijence i zapalili svijeće, te je održana zajednička molitva koju je predvodio prečasni Paško Glasnović u zajedništvu s trajnim đakonom Vjekoslavom Uvalićem.

Obilježavanju su nazočili: izaslanik predsjednice RH gospođe Kolinde Grabar Kitarović posebni savjetnik za branitelje Ante Deur, izaslanik predsjednika Sabora Stipo Šapina, izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić,  izaslanik ministra obrane Damira Krstičevića brigadir Davor Dabo.

U obilježavanju sudjelovala je i  predsjednica županijske skupštine sisačko-moslavačke županije gospođa Ivanka Roksandić, zamjenici župana Roman Rosavec i Ivan Celjak, predsjednica gradskog vijeća Grada Siska gospođa Ivana Krčelić,  gradonačelnik Grada Gline Stjepan Kostanjević, zamjenik gradonačelnika Grada Petrinje Branimir Bešlić sa suradnicima, predsjednica gradskog vijeća Grada Petrinje gospođom Magdalenom Komes. Predstavnici općina i gradova sisačko-moslavačke županije, predstavnici MUP predvođeni načelnikom PU Sisačko-moslavačke gospodinom Lukom Pešutom, ratni zapovjednik 2. gbr Gromovi general Zvonko Peternel, Zapovjednik 2. mb Gromovi bojnik Ivan Radić sa suradnicima, izaslanik zapovjednika 1. mb Tigrovi natporučnik Kastmiler, predstavnici Vatrogasne zajednice Smž-e predvođeni Mijom Brlečićem,  udruge proistekle iz Domovinskog rata s područja Sisačko-moslavačke županije, te predstavnici udruge branitelja 144. brigade HV-e te predstavnici političkih stranaka. U cjelodnevnom obilježavanju sudjelovalo je velik broj veterana Gromova okupljenih u udrugu Crne mambe i Udrugu ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi.

Na svečanom obilježavanju prigodnim riječima nazočnima prvo se obratio Ivica Šafarić-Ninđa aktivni sudionik akcije u Farkašiću pripadnik 1. pb, 2. gardijske brigade Gromovi, potom predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata ujedno i dopredsjednik URV 2. gbr Gromovi Nenad Bužanić isto sudionik povijesne bitke u Farkašiću. Kao izaslanik  predsjednika Vlade RH obratio se župan Sisačko-moslavački Ivo Žinić, u ime ministara obrane nazočnima se obratio izaslanik brigadir Davor Dabo. Prigodnim riječima na svečanosti obratio se i izaslanik predsjednice RH posebni savjetnik za branitelje Ante Deur.  Poslije službenog dijela obilježavanja u Novom Farkašiću  nastavljeno je druženje okupljenih hrvatskih branitelja u ugodnom okruženju i zajedništvu.

U večernjim satima u Domu Kulture „Kristalna Kocka Vedrine“ u Sisku, učenicima srednjih škola prikazani je film „Banovina i moslavina u Domovinskom ratu“ autora Nenada Šestića.

izvor fotografija: sisačka biskupij, smž i F. Mlinarić

Izvor video zapisa: F. Mlinarić