OBILJEŽENA 31. obljetnica sudjelovanja pripadnika 2.gbr. „Gromovi“ na karlovačko-dugoreškom bojištu i „obrane Karlovca na Turanjskom mostu“

0
607

 

Dana 8. listopada 2022.g, URV 2. gbr. „Gromovi“ Podružnica Karlovačke županije, obilježila je 31. obljetnicu sudjelovanja 3. pješačke bojne na karlovačko dugoreškom bojištu i „obrane grada Karlovca na Turanjskom mostu“.

Obilježavanje je započelo kratkim mimohodom od Muzeja Domovinskog rata na Turnju do Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Dolaskom pred spomenik, najprije je intonirana Hrvatska himna te je minutom tišine za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje odana počast svima koji više nisu među nama. Nakon čega je unuka poginulog hrvatskog branitelja M. Dorme, maloljetna Ema Duvnjak pročitala prigodnu pjesmu.

Potom se pristupilo polaganju vijenaca i paljenju svijeća ispred spomen obilježja hrvatskim braniteljima; najprije je vijenac položilo izaslanstvo URV 2.gbr.“Gromovi“, zajedno sa članovima obitelji poginulih „Gromova“, te udrugom roditelja PHB iz DR, predvođeno predsjednicom Marijom Pavičić. Nakon njih su svijeće upalili i položili izaslanik Zapovjednika HKoV-e; pukovnik Nenad Stražanac, zapovjednik 2. mehanizirane bojne „Gromovi“ bojnik Vlatko Klarić, zam. županice karl. županije, g. Vesna Hajsan Dolinar, izaslanik gradonačelnika grada Karlovca, predsjednik GV g. Marin Svetić, gradonačelnik grada Duga Rese g. Tomislav Boljar, te braniteljske udruge proistekle iz dom. rata; URV 1. gbr. „Tigrovi“ i USJP „Grom“ iz Karlovca. Po završetku polaganja svijeća vojni kapelan pri ZHKoV-e, velečasni Ivan Blaževac je održao molitvu kod spomenika.

Nakon toga svi prisutni su se uputili u crkvu „Blaženog Alojzija Stepinca“ na Turnju, gdje je velečasni Ivan Blaževac predvodio misno slavlje za sve poginule, umrle i nestale Gromove i sve hrvatske branitelje.

Nakon toga je Domu HV „Zrinski“ u Karlovcu, priređen prigodni program koji je vodila, kći poginulog pripadnika Gromova, g. Dijana Dorma Duvnjak. Svečanost u Domu je započela hrvatskom himnom te minutom tišine, nakon čega su pušteni slajdovi (slike) poginulih pripadnika sa područja koje pokriva Karlovačka Podružnica. Povjesnicu 3. pješačke bojne „Banska Legija“ u borbama na karlovačko dugoreškom području pročitao je g. Romano Neralić.

Uzvanicima su se na svečanosti, prigodnim govorima obratili predsjednik Karlovačke podružnice g. Milan Valentić, predsjednik URV „Gromovi“ g. Ivan Krupec, predsjednik gradskog vijeća grada Karlovca g. Marin Svetić te izaslanik Zapovjednika HKoV-e pukovnik Nenad Stražanac. Zastave na obilježavanju su nosili pripadnici bojne „Gromovi“ te članovi Karlovačke građanske garde, kojima se ovim putem zahvaljujemo. Po završetku svečanog dijela za sve uzvanike je priređen domjenak.

URV 2.gbr. Gromovi PKŽ

tajnik – Dražen Marčić

Foto i Video: Dražen Marčić, Franjo Mlinarić

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here