OBILJEŽENA 29. OBLJETNICA OBRANE TURANJSKOG MOSTA I SUDJELOVANJA GROMOVA NA KARLOVAČKO DUGAREŠKOM BOJIŠTU

0
1115

Dana 10. listopada 2020.g., URV 2.gbr. „Gromovi“ Podružnica Karlovačke županije, obilježila je 29. obljetnicu obrane Turanjskog mosta i sudjelovanja 3. pješačke bojne 2.gbr. „Gromovi“ na karlovačko dugareškom bojištu.

Obilježavanje je započelo mimohodom od muzeja Domovinskog rata do spomenika poginulim braniteljima na Turnju, gdje je najprije intonirana hrvatska himna te minutom tišine odana počast svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima i prvom hrvatskom predsjedniku dr. F. Tuđmanu. Nakon toga se pristupilo polaganju vijenaca i lampiona ispred spomenika.

Najprije je vijenac položilo izaslanstvo URV 2.gbr. „Gromovi“ predvođeno predsjednikom udruge g. Ivanom Krupec te udruga „Crne mambe“, nakon toga obitelji poginulih, nestalih i umrligh Gromova, zatim redom Udruga obitelji poginulih bran. Karl. županije, predvođena preds. Anđom Pera i Udruga roditelja pog. branitelja Karlovačke županije, Bojna Gromovi, predvođena zapov. Ivanom Radić, izaslanica Minist. Branitelja, g. Marija Janušević, izaslanik ZHKoV-e, pukovnik Nenad Stražanac, Načelnik PU Karlovačke, g. Darko Bratić, gradonačelnik grada Karlovca, g Damir Mandić, izaslanica grada D. Rese, g. Dijana Jurčević, izaslanik župana Karl. županije g. Tomislav Magdić, te izaslanstva udruga proistekli iz Domovinskog rata s područja Karlovačke županije; 110. brigada, 1. gbr. Tigrovi, 6. TRD, udruga „Rebelsi“, Bran. udruga PI Barilović, SJP „Grom“ iz Karlovca i Ogulina te Udruga branitelja Slunja, Cetingrada i Rakovice.

Nakon toga je g. Milana Pušić govorila o događajima na Turnju, a kapelan ZHKoV-e, Ivan Blaževac je predvodio blagoslov kod spomenika. Po završetku obilježavanja na Turnju svi su se uputili u crkvu Presvetog Srca Isusovog u Karlovcu, gdje je kapelan Ivana Blaževca predvodio Svetu misu, uz koncelebraciju veleč. Ferde Vražića.

Nakon toga je u restoranu „KTC“ u Karlovcu  održana svečana akademija, gdje su se nakon intoniranja hrvatske himne, minute tišine i puštenih slajdova sa slikama poginulih i nestalih Gromova, nazočnima obratili predsjednik Podružnice karl. županije g. Milan Valentić koji je govorio o omalovažavanju branitelja svaki dan po medijima, o tome kako se pokušava krivotvoriti povijest, o tome kako treba svakodnevno odavati počasti hrv. braniteljima itd, nakon toga se nazočnima obratio predsjednik URV  2.gbr. „Gromovi“, g. Ivan Krupec, koji je govorio o projektima koje Udruga sprovodi, zahvalio gradu Karlovcu na pomoći, itd, te se nakon njih obratio u ime domaćina dogradonačelnik grada Karlovca g. Ivan Mrzljak, koji je pohvalio rad Udruge, zahvalio svim braniteljima koji su dali živote za Domovinu.

Povjesnicu događaja 3. bojne na karlovačko dugareškom bojištu je pročitala kćer našeg poginulog Groma, M. Dorme; Dijana Dorma Duvnjak, dok je njena sestra Milana Pušić vodila cijelo vrijeme obilježavanja program.

Po završetku svečanog dijela za sve nazočne je pripremljen skromni domjenak.

tajnik Podružnice Karlovačke županije

Dražen Marčić

 

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here