Obilježena 28. godišnjica VRO “VIHOR”

0
1552

Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi Podružnica Sisačko-moslavačke županije, Kluba veterana Domovinskog rata 102. brigade HV-e Novi Zagreb, Udruge specijalne jedinice policije OSA Sisak, u zajedništvu su obilježili 28. obljetnice VRO “VIHOR”.

Obilježavanje je počelo slavljenjem Svete Mise u Šišincu za poginule u VRO “VIHOR” i za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje u Domovinskom ratu koju je služio je don Branko Čagalj kapelan vojne kapelanije Sv. Ilije Proroka vojarne “Pukovnik Predrag Matanović”, Petrinja.

Nastavilo se programom kod spomen obilježja “Spomen gaj 102. brigade HV” u Šišincu.

Himnom “Ljepa Naša”, minutom tišine odala se počast poginulim hrvatskim braniteljima u VRO “VIHOR”, ali i svim drugim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu kao i prvom predsjedniku RH, dr. Franji Tuđmanu.

Evocirala su se siječanja na VRO “VIHOR”, čitanjem kratke Povjesnice VRO “VIHOR” i čitanje imena poginulih u VRO “VIHOR”.

Prigodnim riječima obratili su se u ime Kluba veterana Domovinskog rata 102. brigade HV-e Novi Zagreb, URV 2.GBR Gromovi, Udruge SJP OSA Sisak  –  Željo Vranić Predsjednik Kluba veterana Domovinskog rata 102. brigade HV-e Novi Zagreb, u ime Sisačko-moslavačke županije i njenih gradova i općina Ivo Žinić župan Sisačko-moslavačke županije, u ime Republike Hrvatske pukovnik Ivan Radić zapovjednik bojne Gromova – izaslanik potpredsjednika vlade, ministra obrane i načelnika glavnog stožera.

Počast poginulim u VRO “VIHOR” polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odali su:

Zajedničko izaslanstvo obitelji poginulih hrvatskih branitelja, ZUV HGP, URV 2.GBR Gromovi, Kluba veterana Domovinskog rata 102. brigade HV-e Novi Zagreb, Udruge specijalne jedinice policije OSA Sisak i predstavnici svih braniteljskih udruga.

Zajedničko izaslanstvo Republike Hrvatske na čelu sa pukovnik Ivanom Radićem zapovjednikom 2. mehanizirane bojne Gromovi izaslanikom potpredsjednika vlade – ministra obrane Damira Krstičevića i načelnika glavnog stožera Mirka Šundova, sa Markom Ratkovićem izaslanikom ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda.

Zajedničko izaslanstvo Sisačko-moslavačke Županije i gradova i općina Sisačko-moslavačke županije, na čelu sa županom Ivom Žinićem u pratnji gradonačelnika Grada Gline Stjepana Kostanjevića, načelnika općine Lekenik Ivice Perovića i predsjednika mjesnog odbora Šišinec Zlatka Banića.

Izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba Stjepan Domjanić,

Udruga navijača BBB na čelu sa leom Pavićičem.

Zajedničku molitvu za poginule kod spomen obilježja predvodio je don Branko Čagalj kapelan vojne kapelanije Sv. Ilije Proroka vojarne “Pukovnik Predrag Matanović”, Petrinja.

VRO “VIHOR” se odvijala u Pokuplju 12./14. prosinca 1991. godine, odvijala se u sklopu plana za oslobađanje cijele Banovine pod nazivom “UNA”, s ciljem osloboditi dio područja preko rijeke Kupe, time ostvariti uvjete za oslobađanje Petrinje i Gline i ostatka Banovine.

U VRO “VIHOR” angažirane su snage HV: 10, 100 102, 120 144, 145. i Sunjska brigada, (3 brigade za napad i 4 za ojačavanje položaja i pričuvu), dio Glinskog bataljuna, Petrinjski bataljun, dijelovi 2. A brigade, oklopno-mehanizirana bojne Operativne zone Zagreb (u nastavku teksta omb, OZZ), 57. samostalna bojna, ATJ Sisak, policijski odred “Braća Radić” i Zapovjedništvo operativne skupine za Sisak i Banovinu (OGSB).
Kao potpora angažirane su: 36. inženjersko-pontonska bojna, 55. lako topnički divizijun PZO, 1. mješoviti topnički divizijun i 1. mješoviti protuoklopni divizijun.

Operacija počinje noću 11. na 12. prosinac 1991. kad se preko Kupe prebacuje IDG (Izviđačko-diverzantska grupa) Glinskog bataljuna i ATJ Sisak i napadaju srpske snage u selima Stankovac, Mala Solina i Gračanica.

Napad je uspio, zauzimaju selo Stankovac i osiguravaju mostobran za prelazak 102. br. preko Kupe. Prelazak 1. bojne 102 br. počinje u 04:30 i do 9h ulazi u Stankovac, 2/102 brigada prelazi Kupu tek u 16 h. Od 10-13 h Kupu prelazi OMB sa 8 tenkova i 2 oklopna transportera i kreću prema M. Solni, ali ih kod zaseoka Babići zaustavlja vatra iz srpskih tenkova. Zbog toga zapovjedništvo mijenja plan napada. Tijekom večeri po izvršenju zadaće ATJ Sisak napušta Stankovac, 3/102 br. zauzima polazne položaje u selu Vratečko ali zbog neuspjelog zauzimanja mosta preko rijeke Gline ne nastavlja napadna djelovanja nego tu i ostaje, time završava prvi dan operacije koji je bez obzira na probleme (vrijeme, zima temperatura -15 C,  forsiranje rijeke, lošu koordinaciju, neopremljenost postrojbi za izvršavanje takvih zadaća) ipak je za HV bio uspješan.

Temperatura je te noći bila -15 C te obje strane drže dosegnute položaje. 2/102 br. se povlači iz Gračanice u selo Šišinec.

Dio 36. inženjersko-pontonske bojne se povlači u bazu ostavljajući na Kupi samo nekoliko čamaca.

  1. prosinca u 7:00 srpske snage počinju jak minobacačko-tenkovski protunapad na Stankovac i Šišinec. Zbog toga OMB i 1/102 br. se počinje se povlačiti prema Kupi i zbog odlaska 36. IPB nemaju kako prijeći Kupu. HV tenkove uništavaju same posade, a zbog malobrojnih čamaca mnogi spas pokušavaju naći plivanjem. 3/102 br. drži selo Vratečko cijeli dan usprkos žestokom topničkom napadu na njih. To je ujedno i kraj ove propale operacije.

Epilog

Ponajviše od topničke paljbe, gine manji broj pripadnika brigade HV-a koja je izvršila prijelaz. Da kraja dana, SVK (srpska vojska krajine) poduzima i pješački protunapad. Cijela TS ostaje na desnoj strani rijeke Kupe, a HV do mraka biva potpuno vraćena na početni položaj.

Rezime djelovanja do D+3 pokazuje da su postrojbe HV-a zadaće izvršile samo djelomično Dijelovi 2. A brigade, iako izvode neprekidne napade na svom pravcu djelomično uspijevaju razbiti obranu neprijatelja od 12. do 14. prosinca, 14. prosinca 2. brigada razbija ovladava Sv. Katarine i u dijelu Glinske Poljane, međutim to nije moglo dovesti do promjene razvoja situacije u VRO “VIHOR”.

102 brigada izgubila je 13 pripadnika, 2. A brigada izgubila je 6 pripadnika od toga Oklopno-mehanizirana jedinica OZZ gubi četiri čovjeka (posada T-55 iz Gračanice), te osam tenkova i dva oklopna transportera, 78. Samostalni bataljun Glina izgubio je 2 pripadnika, Jedinica za posebne namjene policije Sisak izgubila je 1 pripadnika

  1. IPB (Inženjersko pontonska bojna) gubi sedam čamaca.

Ostale postrojbe na smjerovima napada nisu postigle nikakav stvarni uspjeh.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here