Obilježena 26. godišnjica akcije „Brđani“ i 26. obljetnica sudjelovanja Gromova u obrani Sunje

U organizaciji Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, podružnice Sisačko-moslavačke županije i  Općine Sunja,  22. kolovoza  obilježena je  26. obljetnice akcije „Brđani“ i 26. obljetnica sudjelovanja Gromova u obrani Sunje.

Obilježba je počela komemoracijom kod spomenika poginulim Gromovima u Brđani Cesti te je nastavljena  kod spomen ploče na Željezničkoj postaji u Sunji.  Vijence su polagali i svijeće zapalili; obitelji poginulih Gromova i predstavnici udruge roditelja  poginulih hrvatskih branitelja Smž-e predvođeni gospodinom Antom Živkovićem, zajedničko izaslanstvo  URV 2. gbr Gromovi, udruge Crne mambe, udruge SJP „Osa“ Sisak i udruge ratnih veteran 57. SAMB-a Marijan Celjak, izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije predvodila je predsjednica županijske skupštine gospođa Ivanka Roksandić, izaslanstvo Grada Petrinje predvođeno zamjenicom gradonačelnika gospođom Viktorijom Kaleb, izaslanstvo općine Sunja  predvodio je zamjenik načelnika Ivica Kozarić s predsjednikom OV Daliborom Medvedom, izaslanstvo 2. mehanizirane bojne Gromovi koje je predvodio natporučnik Mario Barišić, predstavnici policijske postaje  Sunja predvođeni načelnikom gospodinom Miroslavom Rajkovićem te  mnogobrojna izaslanstva udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

U ime URV 2. gbr Gromovi prigodnim pozdravnim riječima kod spomenika u Brđani Cesti  obratio se predsjednik udruge gospodin Ivan Krupec. Prigodnim riječima obratila se i predsjednica Županijske skupštine gospođa Ivanka Roksandić.

U Sunji kod spomen ploče poginulim Gromovima prigodnim riječima obratio se zamjenik načelnika Općine Sunja gospodin Ivica Kozarić. Ovom prigodom Općini Sunja, URV 2. gbr Gromovi uručila je zahvalnicu za nesebićnu potporu udruzi u pripremi i organizaciji ovog obilježavanja.

Nakon komemoracije u Sunji u crkvi Svete Marije Magdalene velečasni Ivan Faletar  služio je Svetu  Misu za sve poginule, umrle i nestale Gromove i sve hrvatske branitelje u Domovinskom ratu. Nakon Svete Mise  u Domu kulture „Sven Lasta u Sunji u zajedništvu branitelja, članova obitelji poginulih Gromova i gostiju nastavljeno je zajedničko druženje.

U akciji „Brđani“ poginuli su pripadnici 2. A brigade ZNG-e, 2. pješačke bojne: Ivan Devčić, Alen Glavan, Ivica Hrnčević, Osman Muratagić i  Žan Marot.

Tijekom Domovinskog rata u obrani Sunje poginulo je više od sedamdeset hrvatskih branitelja od toga 9 pripadnika 2. gardijske brigade Gromovi; Drago Andreić, Milenko Dukić, Zlatko Hajenić, Josip Kuzmac, Mladen Legin, Tomislav Skender, Gordan Osonički, Marko Somić i Tihomir  Vranešić.

Izvor fotografija: članovi udruge, radio/televizija banovina, smž;

izvor video: radio televizija Banovina: