Obilježena 25. obljetnica ustrojstva „Banske legije“.

0
1075

NASLOVNA

Dana 25. lipnja 2016.g.,  u Dugoj Resi,URV 2.gbr  “Gromovi” Podružnica Karlovačke županije, svečano je obilježila 25. godišnjicu osnutka 3. pješačke bojne „Banska legija“  2. gbr Gromovi.

Ovu jubilarnu obilježbu  svojim prisustvom uveličali su uvaženi i dragi gosti: zamjenik župana Karlovačke županije g. Ivan Banjavčić, v.d. gradonačelnika Duga Rese, g. Tomislav Boljar, gradonačelnik Ogulina g. Jure Turković, gradonačelnica Ozlja g. Gordana Lipšinić, predsjednik gradskog Vijeća  grada Duga Rese, g. Zlatko Grčić, izaslanik Zapovjednika HKoV-e, pukovnik Mišo Miljak, zapovjednik 2. mehanizirane bojne “Gromovi”, bojnik Roman Kelnerić, načelnik PP Duga Resa, g. Špehar, Udruga roditelja poginulih branitelja karlovačke i primorsko goranske županije, udruge proistekle iz Domovinskog rata karlovačke županije te mnogobrojni veterani Gromova.

Svečanost je počela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred spomenika poginulim Gromovima kod učeničkog doma u Duga Resi, odnosno na mjestu gdje je prije 25. godina osnovana 3. bojna. Nakon toga veterani  Gromova i uzvanici su se uputili u crkvu Sv.Antuna, gdje je vojni kapelan kapelanije Blaženog Alojzija Stepinca i sv. Anđeli čuvari Vladislav Mandura  služio Svetu Misu za sve poginule, umrle i nestale Gromove i sve poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu. Nakon mise svečanim mimohodom kroz Dugu Resu, svi sudionici obilježbe zajedno su se uputili u Pučko otvoreno učilište gdje je održana svečana akademija. Na svečanoj akademiji koju je vodila kći poginulog pripadnika “Gromova” gos. Milana Pušić, gostima su se obratili predsjednik Podružnice karlovačke županije  g. Milan Valentić, izaslanik predsjednika  URV 2. gbr Gromovi dopredsjednik Udruge g. Nenad Bužanić, predsjednik gradskog Vijeća  grada Duge  Rese g. Zlatko Grčić, predsjednik Zbora ratnih postrojbi karlovačke županije g. Ivo Benić, te zamjenik župana karlovačke županije g. Ivan Banjavčić. Svečanost obilježbe svojim pjevanjem uveličale su članice ženskog pjevačkog zbora „Vile“ iz Duge Rese.  Majka poginulog Groma gos. Marija Kovač pročitala je  pjesmu iz svoje pjesmarice, te Ivana Martišković kći pripadnika Gromova  pročitala je nekoliko pjesama iz pjesmarice Hrvoja Horvata.Tajnik Podružnice karlovačke  Dražen Marčić pročitao povjesnicu 3. bojne. Za nesebičan doprinos i pomoć Podružnici karlovačkoj, gospođi Dijani Jurčević iz Grada Duge  Rese, te Pučkom otvorenom učilištu uručene su Zahvalnice, kao i ekipama veterana NK Duga Resa 1929, udruzi 1.gbr. “Tigrovi” te braniteljima općine Rakovica koji su sudjelovali  na humanitarnom malonogometnom turniru, koji je odigran dana 22.06. na igralištu NK Duga Resa 1929, za pomoć teško oboljelom dva i po godišnjem   Franu Petruniću iz Duga Rese te djeci s posebnim potrebama koja su već nekoliko godina pridruženi članovi udruge PKŽ. Sav prihod s navedenog turnira te sredstva koja su Gromovi i uzvanici dali na obilježavanju obljetnice prije domjenka uručen je majci oboljelog Frana  te djeci s posebnim potrebama.

Ovom prigodom a za požrtvovan rad i zalaganje u aktivnostima podružnice u proteklom periodu uručena su priznanja zaslužnim članovima udruge; Danielu Mataiji, Anti Hodaku, Stanku Turkoviću, Goranu Mejaškom, Draženu Marčiću te maloljetnoj Ivani Martišković. Te zahvalnice za potporu u radu udruge dobili su: ženski pjevački zbor “Vile” iz Duga Rese, te Mješoviti pjevački zbor “Petar Svačić” iz Karlovca. A Monografiju 2. gbr Gromovi za nesebičnu pomoć podružnici primili su: predsjednik gradskog Vijeća Duga Rese g. Zlatko Grčić, ravnatelj Učeničkog doma u Duga Resi g. Nikola Mrzljak te Dokumentacijsko memorijalni centar hrvatskih branitelja karlovačke županije u čije ime je monografiju primila gospođa Ivanka Vukas Grdić.

tekst: Dražen Marčić

foto: Željko Makek-Rakun

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here