Obilježena 25. obljetnica osnivanja 2. gardijske brigade Gromovi

0
1322

Pod  pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar- Kitarović 15.svibnja u organizaciji Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi u Zagrebu obilježena je 25. obljetnica osnutka 2. gardijske brigade Gromovi.

Svojom nazočnošću svečanost obilježbe uveličali su  uz mnogobrojne obitelji poginulih Gromova i veterana Gromova i visoki državni uzvanici i dragi gosti Gromova. Izaslanik predsjednice RH bio je g. Ante Deur, izaslanik predsjednika Vlade RH bio je ministar hrvatskih branitelja g. Tomo Medved, saborski zastupnik Željko Fiolić bio je izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora, svečanosti je prisustvovao i saborski zastupnik Miodrag Demo ratni veteran Gromova te saborski zastupnik general Željko Glasnović, General pukovnik Mirko Šundov načelnik GS OS RH bio je izaslanik ministra obrane. Svojom nazočnošću svečanost su uveličali i zamjenik NGS OS RH general bojnik Drago Matanović ratni zapovjednik 2. gbr Gromovi,  djelatni pripadnici HV načelnik stožera GMTBR brigadir Tihomir Kundid, zapovjednik 2. mb Gromovi bojnik Roman Kelnerić kao i ratni zapovjednici 2. gbr brigadir Vinko Ukota i general Zvonko Peternel te general Mate Obradović, general Josip Stojković i drugi ratni zapovjednici i liječnici 2. gbr Gromovi. Uz župana Sisačko-moslavačke županije g. Ive Žinića i župana Krapinsko-zagorske županije g.  Željka Kolara nazočna je bila izaslanica župana Zagrebačke županije gđa. Ksenija Čuljak i izaslanik župana Karlovačke županije g. Željko Obajdin te gradonačelnici Ogulina g. Jure Turković, Slunja g. Jure Katić, Gline g. Stjepan Kostanjević, izaslanik gradonačelnika Krapine g. Branko Varjačić i izaslanik gradonačelnice Siska g. Zdenko Koren. Te dragi prijatelji udruge g. Ante Nazor, g. Tomislav Šulj,   Perica Jukić, g. Ivan Radoš, g. Jakša Raguš, g. Z.Sertić,   g. Miroslav Ćiro Blažević, filmski redatelj Pavle Vranicani, predstavnici udruga gardijskih brigada, udruga specijalne policije i drugih udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

Svečano obilježavanje, počelo je poslijepodne komemoracijom i polaganjem vijenaca kod Spomen ploče na stadionu NK Zagreb, te molitvom za sve poginule, umrle i nestale Gromove a koju je predvodio vojni kapelan Sv. Ilije Proroka iz Petrinje don. Antonio Mikulić.

U crkvi Uzvišenja Svetog Križa na zagrebačkom Sigetu Svetu Misu za sve poginule, umrle i nestale  Gromove i  hrvatske branitelje u Domovinskom ratu služio je  vojni ordinarij Jure Bogdan u zajedništvu s vojnim kapelanima: don Markom Medom, don Antoniom Mikulićem, don Milenkom Majićem i dugoselskim župnikom vlč. Slavkom Kresonjom.

Obilježavanje je nastavljeno svečanom akademijom u restoranu Globus  a koju je svojim prekrasnim izvedbama uveličala klapa HRM Sv. Juraj. Na svečanoj akademiji pozdravnim govorom i prigodnim obraćanjem obratio se  predsjednika URV 2. gbr Gromovi umirovljeni pukovnik Ivan Krupec te uvaženi gosti: načelnik GS OS RH general pukovnik Mirko Šundova izaslanik ministra obrane, Ministar hrvatskih branitelja g. Tome Medveda izaslanika Predsjednika Vlade RH, izaslanika Predsjednika Sabora g. Željko Fiolić i izaslanik Predsjednice RH g. Ante Deura.  Povodom 25. obljetnice osnutka 2. gbr Gromovi Predsjednica RH odlikovala je Redom Nikole Šubića Zrinskog posmrtno Nevenku Topalušić, odlikovanje od izaslanika predsjednice g. Ante Deuraprimilakćer Marija.

Za potporu rada URV 2. gbr Gromovi, udruga je dodijelila zahvalnice: Predsjednici RH, posebnom savjetniku Predsjednice RH za branitelje g. Anti Deuru, ministarstvu branitelja, ministarstvu obrane, NGS OS RH generalu Šundovu, Vojnom ordinarijatu, HEP-u d.d. AGROKOR-u d.o.o., TOKIĆ-u d.o.o, AKD ZAŠTITA d.o.o., gospođi Lejdi Oreb, g. Jakši Ragužu, g. Anti Nazoru, g. Zlatku Grčiću. Priznanja za nesebičnu pomoć udruzi primili su: g. Tomo Medved, Zbor udruga hrvatskih gardijskih postrojbi, URV 1. gbr Tigrovi, Udruga 3. A brigade ZNG Kune, URV. gbr Pauci, URV 5. gbr Sokolovi, URV 7. gbr Pume,  URV 9. gbr Vukovi, 1. HGZ i Udruga Crne Mambe. Zbog svog predanog rada u proteklom periodu u udruzi, priznanja su dodijeljena i zaslužnim članovima udruge: Krešimiru Maretiću, Robertu Ćaranu, Gordanu Galiću, Željku Makeku, Branku Kolariću, Tončeku Pavičiću, Enveru Mustafoviću, Davoru Smuđu, Milani Pušić, Ivanu Boljfetiću, Danijelu Mataiji, Anti Hodaku, Zdravku Curmanu, Stjepanu Ferku, Slavku Belanoviću, Davoru Kantoliću i Stjepanu Vučilovskom. Na svečanosti je predsjednik udruge uručio člansku iskaznicu g. Zoranu Sertiću  mag. hist. koji je svoj diplomski rad posvetio 2. gbr Gromovi u Domovinskom ratu.

Nakon službenog dijela svečane akademije nastavljeno je ugodno druženje veterana Gromova s dragim prijateljima i gostima.

LINK:

GALERIJA FOTOGRAFIJA

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here