Obilježena 23. obljetnica operacije „Vihor“

0
1322

Klub veterana Domovinskog rata 102. brigade HV Novi Zagreb, Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ i Mjesni odbor Šišinec, upriličili su u Šišincu, 13. prosinca 2014. godine prigodnu komemoraciju i obilježavanje 23. godišnjice operacije „Vihor“.

U Pokuplju i na Banovini, prije 23. godine odvijala se napadna operacija postrojbi Hrvatske vojske i policije s ciljem oslobađanja okupiranih područja od velikosrpskog agresora. U toj akciji nazvanoj „Vihor“ svoje živote položilo je 19 hrvatskih vojnika –  branitelja. Trinaest pripadnika 102. brigade HV Novi Zagreb i 6 pripadnika 2. gardijske brigade „Gromovi“. Sedamnaest branitelja poginulo je na pravcu napada Šišinec – Gračanica – Stankovac, a dvojica na pravcu Slana – Glinska Poljana.

Uz ratne veterane 102. brigade HV i 2. gardijske brigade „Gromovi“ na obilježavanju su sudjelovale obitelji poginulih pripadnika, predstavnici općine Lekenik i Sisačko-moslavačke županije, te članovi Zavičajno braniteljske udruge „Kupa“ Stankovac – Gračanica.

Svetu misu za poginule hrvatske branitelje predvodio je don Milenko Majić, vojni kapelan vojne kapelanije Blaženog Ivana Merza iz Središta za borbenu obuku „Eugen Kvaternik“ Slunj, uz koncelebraciju i homiliju don Matije Žugaja, vojnog kapelana vojne kapelanije Svetoga Ilije Proroka iz 2. mehanizirane bojne „Gromovi“ Petrinja, Gardijske motorizirane brigade. U propovijedi je don Matija naglasio:

“U današnjem evanđelju možemo povući paralelu sa današnjim društvom, koji se pričinja zdravim poput ozdravljenih gubavaca, ali tek nekolicina posjeduje sposobnost zahvaljivanja za dobro u svom životu. Kako bismo se oteli dojmu crnila i letargije koja nas okružuje, potrebno je održavati stalni odnos s Bogom, kako bismo nasuprot tog ništavila, prepoznali dobro, kojim nas Bog daruje. Tek iskreni vjernik, koji živi sakramentalnim životom, kroz sv. ispovijed i Euharistiju, s Božjom Riječju može postati zahvalan. Jer samo zahvalnošću, čovjek može postati zadovoljan u životu, a time i ispunjen radošću i nadom. Bez te zahvalnosti, čovjek ne može čuti Isusove riječi koje je uputio jedinom gubavcu koji mu se zahvalio i prepoznao dobro, a to je ‘Vjera te tvoja spasila’. Tek preko vjere, postajemo sposobni za prepoznati darovano nam dobro.”

Nakon misnog slavlja održana je prigodna komemoracija i polaganje vijenaca na spomen obilježju „Spomen gaj 102. brigade HV“. Nazočne su pozdravili Stjepan Koran, dopredsjednik Kluba veterana 102. brigade, pukovnik Dražen Sebastijan ispred URV 2. gbr Gromovi i Anita Sinjeri Ibrišević, zamjenica sisačko-moslavačkog župana. Molitvu za poginule hrvatske branitelje predvodio je vojni kapelan don Matija Žugaj.

Tekst:Robert Ćaran

Foto:  Branko Kolarić

 

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here