Obilježen Dan neovisnosti RH i 22. obljetnica sudjelovanja Gromova u obrani Karlovca (Foto)

0
1514

 

Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ svake godine 8. listopada u Karlovcu organizira obilježavanje Dana neovisnosti Republike Hrvatske te se prisjeća i odaje počast poginulim subraniteljima Gromovima u obrani Karlovca i Duge Rese. Upravo tih dana početkom listopada 1991. godine velikosrpski agresor napadao je najvećom žestinom grad Karlovac s ciljem njegove okupacije i presijecanja Hrvatske na tome području, što bi tada za obranu Hrvatske imalo nesagledive posljedice. Nadljudskim naporima branitelja grad je obranjen, a u tome presudnu ulogu imali su i pripadnici 3. pješačke bojne 2. gardijske brigade „Gromovi“. Te jeseni 1991. godine u obrani Domovine na Karlovačko-dugoreškom bojištu poginulo je sedam Gromova, a 38 ih je ranjeno.

Upravo na Dan neovisnosti, njima u spomen održana je prigodna komemoracija na spomeniku poginulim braniteljima u karlovačkom naselju Turnju. Uvod u komemoraciju i pozdrave gostima uputio je predsjednik podružnice Karlovačke županije URV 2. gbr Gromovi, Milan Valentić. Osjećaje gubitka voljene osobe kroz pjesmu je izrekla Rasema Dorma, supruga poginulog Groma Milana Dorme. Sudionik ovih ratnih zbivanja, veteran Gromova Ivan Martišković  kroz povjesnicu je opisao dramatičnu obranu Karlovca na Turanjskome mostu. Uz obitelji poginulih hrvatskih branitelja 2. gardijske brigade i ratne veterane Gromove iz URV 2. gbr Gromovi i Udruge Crne mambe, vijence su položili ili zapalili svijeće predstavnici Karlovačke županije, karlovačke policije i mnogobrojne udruge proistekle iz Domovinskog rata: Udruga roditelja poginulih branitelja iz Domovinskog rata Karlovačke županije, Udruga obitelji poginulih branitelja Karlovačke županije, Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Karlovačke županije, Udruga specijalne jedinice policije Grom Karlovac, URV 1. gardijske brigade „Tigrovi“, Udruga pripadnika 110. brigade ZNG-a/HV-a Karlovac, Udruga pripadnika 137. brigade ZNG/HV Duga Resa, Udruga pripadnika 129. brigade HV Karlovac, Udruga 6. trd Karlovac 202. TRBR PZO, Udruga veterana satnije Rebels 110. brigade HV Karlovac, Klub veterana satnije Wolfovi 110. brigade HV Karlovac, Udruga topnika Karlovac, Veterani Kobre Zagreb, UBDR „NK Kupa“ Karlovac, Zajednica Udruga HVIDR-a Karlovačke županije, te Časnički zborovi Karlovačke županije, Grada Karlovca i Grada Duge Rese.

Svećenik don Milenko Majić, vojni kapelan nekadašnje 2. gardijske brigade „Gromovi“, a današnje 2. mehanizirane bojne „Gromovi gmtbr i drugih petrinjskih postrojbi OS RH, predvodio je molitvu za poginule, a nakon toga u župnoj crkvi sv. Vida u Ladvenjaku služio je svetu Misu za poginule, umrle i nestale branitelje.

Nakon misnog slavlja, u mjesnom domu u Selišću poslije intoniranja državne himne i minute tišine za poginule, prikazane su slike i imena poginulih pripadnika 2. gardijske brigade. Prigodnim riječima, pozdravima i sjećanjima na to burno razdoblje Domovinskog rata na Karlovačko-dugoreškom bojištu nazočnima su se obratili Ivan Grčić  predsjednik MO Selišće-Ladvenjak, potom Ivan Banjavčić, zamjenik župana Karlovačke županije, te mnogobrojni predsjednici ili predstavnici braniteljskih udruga. Na kraju je sve nazočne pozdravio predsjednik Udruge ratnih veterana Gromova, umirovljeni brigadir Mile Krišto, zahvalivši se Gromovima podružnice Karlovačke županije na predanom radu u Udruzi i odličnoj organizaciji ovoga događaja. Svečanost je završena dodjelom zahvalnica osobama koje su pridonijele u provedbi aktivnosti Udruge ratnih veterana 2. gbr Gromovi PKŽ, Ivanu Krznariću, Nikoli Mrzljaku i prvom predsjedniku PKŽ URV 2. gbr Gromovi, Mariju Stišćaku.

Fotogalerija:

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here