Obilježen Dan Grada Gline, Dan pobjede i Dan domovinske zahvalnosti

U Glini je danas,  3. kolovoza održan Dan Grada Gline, Dan pobjede, Dan Domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 24. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“. Svečanost je otpočela odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen obilježja „Suza“.

Potom je održana u Hrvatskom domu svečana sjednica Grada Gline na kojoj su dodijeljene nagrade zaslužnim Glinjanima u proteklom periodu a general pukovniku Mladenu Markaču uručena je povelja počasnog građanina Grada Gline. Nakon svečane sjednice u središtu Gline otkriven je spomenik prvom predsjedniku Republike Hrvatske dr. Franji Tuđmanu. Spomenik je otkrila predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, dr. Miroslav Tuđman i župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić. Spomenik je djelo kipara Ivana Fijolića.

U sklopu ovog obilježavanja u nazočnosti predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović otvorena je “Spomen soba u logoru Glina” u znak spomena na sve ubijene logoraše srpskog koncentracijskog logora Glina, na sve patnje, muke, torture hrvatskih branitelja i civila koje su prošli kroz srpski koncentracijski logor Glina, s ciljem da se “Nikad više ne ponovi i ne zaboravi”. U “Spomen sobi” je izložena arhivska građa koja dokazuje i upozorava na neljudske uvjete boravka zatočenika, mučenja zatočenih hrvatskih branitelja i civila od 1991. do 1995. godine.

Na kraju svečanosti obilježavanja Dana Grada Glin i Dana pobjede  upriličen je obilazak i svečani program na povijesnom mjestu iz VRO „Oluja“ u Gornjem Viduševcu. Mjestu gdje je srpska agresorska vojska potpisala generalu Petru Stipetiću  bezuvjetnu kapitulaciju Hrvatskoj vojsci i predala 21. kordunski korpus tzv. SVK.

Današnjoj svečanosti u Glini nazočila su  brojna izaslanstva, obitelji poginulih hrvatskih branitelja, predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović,  ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora, saborski zastupnik Stipe Šapina, saborska zastupnica Željka Josić, izaslanik Ministarstva obrane i Glavnog stožera Oružanih snaga RH, zamjenik načelnika GSOSRH, general pukovnik Drago Matanović, sisačko-moslavački župan Ivo Žinić sa zamjenikom Ivanom Celjakom, načelnik PU Sisačko-moslavačke Luka Pešut sa suradnicima, gradonačelnik Grada Gline sa suradnicima, general Mladen Markač te predstavnici Generalskog Zbora, izaslanstva gradova i općina iz Sisačko-moslavačke županije, predstavnici Hrvatske vojske i policije, predstavnici civilnih udruga Grada Gline, političke stranke i  predstavnici udruga  proisteklih iz Domovinskog rata između ostalih i izaslanstvo Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi.

Izvor fotografija: Radio televizaija Banovina