Obilježen Dan branitelja Smž-e i akcija „ Boj za Farkašić“

U organizaciji Sisačko-moslavačke županije i suorganizaciji Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskoga rata višednevnim programom od 14.10. – 19.10. obilježen je Dan branitelja Sisačko-moslavačke županije.

Dan branitelja Sisačko-moslavačke županije obilježava se 18. listopada po akciji HV-e „Boju za Farkašić“. Akciji koja je 18. listopada 1991. godine izvedena u Novom Farkašićukada je hrabrošću i odvažnošću male skupine hrvatskih branitelja pripadnika 1. pb, 2. A brigade ZNG, Glinske postrojbe   i malobrojnih mještana Novog Farkašićazaustavljen prodor takozvane JNA i pobunjenih Srba okupljenih u paravojne terorističke skupine prema Zagrebu.

U obilježavanju sudjelovala su mnogobrojna izaslanstva. Izaslanik predsjednice RH gospođe Kolinde Grabar Kitarović bio je umirovljeni general-pukovnik Mile Ćuk, Ivo Žinić župan Sisačko-moslavačke županije bio je izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, izaslanik ministra obrane Damira Krstičevićabio je zamjenik načelnika Glavnog stožera OS RH general-pukovnik Drago Matanović. U obilježavanju sudjelovala je predsjednica županijske skupštine sisačko-moslavačke županije gospođa Ivanka Roksandić, zamjenici župana Roman Rosavec i Ivan Celjak, zamjenik gradonačelnice Grada Siska gospodin Ivica Rendulić i predsjednica gradskog vijeća gospođa Ivana Krčelić,  gradonačelnik Grada Gline Stjepan Kostanjević inače aktivni sudionik ove povijesne bitke, izaslanstvo grada Petrinje predvođeno zamjenikom gradonačelnika gospodinom Branimirom Bešlićem i predsjednicom gradskog vijeća Grada Petrinje gospođom Magdalenom Komes. Predstavnici općina i gradova sisačko-moslavačke županije, predstavnici MUP predvođeni načelnikom PU Sisačko-moslavačke gospodinom Lukom Pešutom, predstavnici OS RH, predstavnici 1. mb Tigrovi i 2. mb Gromovi, udruge proistekle iz Domovinskog rata okupljene u Koordinacije Grada Siska, Grada Petrinje i Koordinaciju udruga Sisačko-moslavačke županije, predstavnici Generalskog zbora predvođeni generalom Zvonkom Peternelom te predstavnici udruge branitelja 144. brigade HV-e. U cjelodnevnom obilježavanju sudjelovalo je velik broj veterana Gromova okupljenih u udrugu Crne mambe i Udrugu ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi.

Središnje obilježavanje održano je u srijedu 18. listopada 2017. godine. Obilježavanje je započelo  polaganjem vijenaca i zajedničkom molitvom kod Središnjeg križa na Gradskom groblju Viktorovac u Sisku te paljenjem svijeća kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu dr. Franje Tuđmana. Molitve pred Središnjem Križem predvodili su velečasni Ivan Grbešić a za vjernike islamske vjeroispovijesti  glavni imamMedžlisaAlem ef. Crnkić.

Potom je služena Sveta misa za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje koju je predvodio velečasni Mladen Vidak povjerenik sisačke biskupije za branitelje  uz koncelebraciju prečasnog Marka Karačukatedralnog župnika župe Uzvišenja Svetog Križa iz Siska.

Svečano obilježavanje potom je nastavljeno u Novom Farkašiću, na povijesnom mjestu vođenja pobjedonosne bitke. Mnogobrojna izaslanstva položila su vijence i zapalile svijeće kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u boju za Novi Farkašić i obrani toga područja u vrijeme Domovinskog rata. Molitvu za sve poginule predvodio je prečasni Paško Glasnović.

Na svečanom obilježavanju prigodnim riječima nazočnima prvo se obratio Ivica Šafarić-Ninđa aktivni sudionik akcije u Farkašiću pripadnik 1. pb, 2. gardijske brigade Gromovi, potom predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata ujedno i dopredsjednik URV 2. gbr Gromovi Nenad Bužanić isto sudionik povijesne bitke u Farkašiću. Kao izaslanik  predsjednika Vlade RH obratio se župan Sisačko-moslavački Ivo Žinić, u ime ministara obrane nazočnima se obratio zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general-pukovnik Drago Matanović inače ratni zapovjednik 2. gbr Gromovi.U ime predsjednice RH branitelje Sisačko-moslavačke županije pozdravio je njen izaslanik umirovljeni general-pukovnik Mile Ćuk.

Poslije službenog dijela obilježavanja u Novom Farkašiću nastavljeno je druženje okupljenih hrvatskih branitelja u ugodnom okruženju i zajedništvu.

U večernjim satimapod pokroviteljstvom župana Sisačko-moslavačke županije na prepunoj šetnici u centru Siska održan je koncert Miroslava Škore.

izvor fotografija:smž, F. Mlinarić, TV radio Banovina