Obilježavanje 33. obljetnice osnutka 2. ”A” BRIGADE ZBORA NARODNE GARDE REPUBLIKE HRVATSKE

0
407

Okupljeni na svetom mjestu kod Spomen obilježja poginulih Gromova u Dugoj ispred UČENIČKOG DOMA DUGA RESA, svečano smo počeli obilježavanja 33. obljetnice osnutka 2. ”A” BRIGADE ZBORA NARODNE GARDE REPUBLIKE HRVATSKE odavanjem počasti domovini intoniranjem Državne himne Lijepa naša i minutom ponosne hrvatske tišine odala se počast svim poginulim, nestalim i umrlim Gromovima, svim hrvatskim braniteljima, prvom predsjedniku RH i vrhovnom zapovjedniku Oružanih snaga RH u vrijeme Domovinskog rata dr. Franji Tuđmanu.

Došli smo iz svih krajeva Lijepe naše, kako bi odali počast hrvatskim vitezovima, svima koji su u temelje domovine ugradili najviše što su imali, svoje živote.

Njihova hrabrost, žrtva i predanost nikada neće biti zaboravljeni. Sjećamo se danas svakog pojedinog heroja koji je položio svoj život na oltar domovine, svakog obiteljskog čovjeka i prijatelja koji je hrabro stao u obranu naše zemlje.

Njihova žrtva ostaje duboko urezana u naša srca i podsjeća nas na vrijednosti za koje su se borili. Neka njihov primjer hrabrosti i žrtve bude vječni podsjetnik na važnost slobode, mira i solidarnosti među ljudima. Želimo da ova svečana ceremonija bude prilika da se prisjetimo prošlosti, cijenimo sadašnjost i hrabro kročimo prema budućnosti s uvjerenjem da će vrijednosti za koje su se borili naši branitelji uvijek biti temelj naše zajednice.

Počast kod spomen obilježja polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća odali su izaslanstva:

Obitelji poginulih, umrlih i nestalih Gromova i obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja, delegacija Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, koju su predvodili ratni zapovjednik general Zvonko Peternel, poslijeratni zapovjednik general Josip Stojković, ratni zapovjednici bojni Boris Jacović, Slavko Franc, Ivan Mandić, Petar Bajan, počasni predsjednik udruge Ivan Krupec, predsjednik udruge Nenad Bužanić, dopredsjednici Milan Valentić, Dubravko Petrović i Zvonko Kantolić, predstavnici ZBORA UDRUGA VETERANA HRVATSKIH GARDIJSKIH POSTROJBI, izaslanstvo Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata RH i HVIDR-a ZAGREB i MOSTAR.

Izaslanik predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga RH gospodina Zorana Milanovića, general-pukovnik Marijan Mareković zajedno sa načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnikom Tihomirom Kundidom, zapovjednikom gardijske mehanizirane brigade brigadirom Mirkom Stošićem, zamjenikom zapovjednika 1. mehanizirane bojne Tigrovi satnikom Tihomirom Kastmilerom i zapovjednikom 2. mehanizirane bojne Gromovi bojnikom Mirkom Muhekom.

Izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, gospodin Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH zajedno sa izaslanikom potpredsjednika Vlade RH i ministara hrvatskih branitelja  gospodina Tome Medveda, generalom zbora Josipom Lucićem, ravnateljem Javne ustanove Veteranski centar.

Zamjenik načelnika Policijske postaje Duga Resa gospodin Petar Spudić.

Predstavnik Grada Zagreba gospodin Sebastijan Bušić.

Zamjenica županice gospođe Martine Furdek-Hajdin, gospođa Vesna Hajsan-Dolinar sa suradnicima.

Gradonačelnik Grada Duge Rese gospodin Tomislav Boljar i dogradonačelnica gospođa Katarina Srakočić.

Gradonačelnika Grada Karlovca gospodina Damira Mandića, predsjednik Gradskog vijeća Grada Karlovca gospodin Marin Svetić i izaslanik gradonačelnice Grada Slunja gđe. Mirjane Puškarić, gospodin Tomislav Magdić.

gradonačelnica grada Ozlja Lidija Bošnjak, predsjednik gradskog vijeća grada Slunja Jure Katić, predsjednik gradskog vijeća grada Slunja Jure Katić

Predstavnici mnoštvo udruga proisteklih iz Domovinskog rata sa područja Karlovačke županije i šire.

Molitvu za sve poginule hrvatske branitelje  predvodio je fra Luka Madunić

Ovo prigodom Svečano je otvoren MURAL izrađen inicijativom Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi Podružnica Karlovačke županije uz suglasnost Odjela za školstvo Karlovačke županije i Srednje škole Duga Resa uz potporu Karlovačke županije i Grada Duga Rese na pročelju sportske dvorane iza Spomenika poginulim pripadnicima 2. gardijske brigade Gromovi.

Idejno rješenje i sama izrada istog djelo je gospodin Leonarda Lesića iz Duge Rese.

Ovaj MURAL nije samo umjetničko djelo nego i odraz naše prošlosti, sadašnjosti i budućnosti – sjećanje na naše uspjehe, naše poginule suborce i našu predanost zaštiti domovine. Kroz svaki detalj ovog MURALA, vidimo priču naše brigade – priču o zajedništvu, odlučnosti i ponosu. Svaki potez kista nosi sa sobom sjećanje na naše poginule pripadnike, naše pobjede i našu nepokolebljivu predanost službi i zaštiti naše zemlje.

MURAL je otvorila sestru poginulog Groma Zlatka Planinca Patka gospođa Verica Fudurić, zajedno sa gospodinom Ivanom Anušićem, potpredsjednikom Vlade i ministarom obrane RH zamjenicom županice Karlovačke županije gospođom Vesnnom Hajsan-Dolinar i gradonačelnikom Grada Duge Rese gospodinom Tomislavom Boljarom.

MURAL je blagoslovio fra Luka Madunić.

U formiranoj kolon u svečanom mimohodu prema Crkvi svetog Antuna Padovanskog stiglo se na Svetu Misu za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje koju je služio fra Luka Madunić.

U svečanom mimohodu do Pučkog otvoreno učilište Duga Resa, nalazili su se u zajedništvu članovi obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja, članovi Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi i članovi udruga pristiglih na obilježavanje, predstavnici Hrvatske vojske kao i predstavnici vlasti svih razina koji  su prisustvovali obilježavanju.

Svečana akademija započela je odavanjem počasti domovini intoniranjem Državne himne Lijepa naša i minutom ponosne hrvatske tišine odala se počast svim poginulim, nestalim i umrlim Gromovima, svim hrvatskim braniteljima, prvom predsjedniku RH i vrhovnom zapovjedniku Oružanih snaga RH u vrijeme Domovinskog rata dr. Franji Tuđmanu.

Prije 33 godine, 2. ”A” BRIGADA ZBORA NARODNE GARDE REPUBLIKE HRVATSKE osnovana je s ciljem da brani našu domovinu i štiti naše građane od velikosrpske agresije. Kroz sve izazove i pobjede, kroz najveća odricanja i žrtve, kroz suze i smijeh, zajednički rad i predanost postali smo jedno srce i jedna snaga. Ponosno nosimo ime Gromovi jer simbolizira našu hrabrost, odlučnost i zajedništvo.

U miru i tišini gledajuću slike poginule braće odali smo počast prisjećajući se dvjesto osmorice Gromova kao i svih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji su utkali svoje živote u temelje domovine nam Hrvatske.

Njihova imena i uspomene vječno su uklesani u naša srca i misli. Njihova žrtva je svjetionik koji nas vodi u budućnost, podsjećajući nas na važnost žrtve i hrabrosti, a njihova svjetlost i požrtvovna ljubav prema domovini i braći ljudima nadahnjuju naše korake u danima koji dolaze.

Danas smo se okupili ovdje kako bi se prisjetili i naših ratnih uspjeha, ali i pogledali prema budućnosti s optimizmom i predanošću. Naša brigada uvijek je bila simbol hrabrosti, požrtvovnosti i profesionalizma, nastavit ćemo čuvati tu tradiciju s ponosom i odgovornošću.

Želim zahvaliti svim pripadnicima brigade, bivšim i sadašnjim, na njihovom predanom radu i žrtvama koje su podnijeli za dobrobit naše zemlje. Također, zahvaljujem svim prijateljima, obiteljima i suradnicima koji su nas podržavali i bili uz nas u svakom trenutku.

Ova proslava je za slavlje i zajedništvo te sjećanje na naše poginule heroje. Njihov duh živi vječno među nama, nadahnjujući nas da nastavimo njihovu borbu za pravdu, slobodu i mir.

Poslije pozdravljanja svih gostiju Povjesnicu 2. gardijske brigade Gromovi pročitavala nam je veteranka 2. gardijske brigade Gromova gospođa Vesna Kunović.

Prisutnima su se obratili:

Predsjednika Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi Nenad Bužanić.

Gradonačelnik Grada Duge Rese gospodina Tomislav Boljar.

Zamjenica županice Karlovačke županije gđe. Martine Furdek-Hajdin, gospođa Vesna Hajsan-Dolinar.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid.

Izaslanika potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja gospodina Tome Medveda, general zbora Josip Lucić, ravnatelja Javne ustanove Veteranski centar.

Predsjednik Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske gospodin Zoran Milanović.

Pjesmama svečanu akademiju upotpunjavao je ŽENSKI PJEVAČKI ZBOR „VILA“ DUGA RESA.

Poslije svečane akademije učesnici su se družili u sportskoj dvorani UČENIČKOG DOMA DUGA RESA.

U provedbi plana i programa rada udruge veliku potporu i pomoć imamo od pojedinaca i institucija, u ime Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi zahvaljujemo:

Našem pokroviteljima Ministarstvu hrvatskih branitelja, Karlovačkoj županiji, Gradu Karlovcu, Gradu Dugoj Resi, Gradu Slunju

Župi blaženog Alojzija Stepinca Duga Resa i velečasnom Željku Nestiću

Fra Luki Maduniću

Hrvatskoj pobjedničkoj vojsci, zapovjedniku gardijske mehanizirana brigada brigadiru Mirku Stošiću, a posebno vojnicima iz naše 2. mehanizirane bojne Gromovi i zapovjedniku bojniku Mirku Muheku

Hrvatskoj policiji

UČENIČKOM DOMU DUGA RESA

Udrugama iz Domovinskog rata

ŽENSKOM PJEVAČKOM ZBORU „VILE“ DUGA RESA

Predstavnicima medija

Voditeljici Milani Pušić Kolar, kćerka poginulog Groma Milana Dorme

Svima koji svojim radom i zalaganjem doprinijeli ovom obilježavanju

Još jednom, svima od srca hvala!

DOMOVINI VJERNI

JEDNOM GROM – ZAUVIJEK GROM

Tekst: Nenad Bužanić

Foto: Željko Makek-Rakun

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here