Obilježavanje 22. obljetnice osnivanja 2. gardijske brigade „Gromovi“

0
1816

 

Ne želeći dati zaboravu žrtvu 203 poginula i 5 nestalih Gromova, 1200 ranjenih te 9200 branitelja, pripadnika 2. gardijske brigade, prisjećamo se 15. svibnja 1991. godine kada je u Zagrebu odlukom prvog predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika dr. Franje Tuđmana osnovana 2. gardijska brigada „Gromovi“. Nekadašnje radničko naselje građevinskog poduzeća u Trsteniku Nartskom na istočnim prilazima Zagrebu prenamijenjeno je u vojarnu ZNG-a od kuda je i započeo ratni put ove legendarne gardijske postrojbe Hrvatske vojske u Domovinskom ratu.

U spomen na ove hrabre ljude, i te slavne dane, Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ obilježit će u subotu, 18. svibnja 2013. godine u Dugoj Resi 22. obljetnicu osnivanja 2. gardijske brigade „Gromovi“. Pozivamo članove Udruge ratnih veterana Gromova, ratne veterane Gromove, članove obitelji poginulih i nestalih Gromova te prijatelje i poštovatelje 2. gardijske brigade na 22. obljetnicu osnivanja postrojbe po slijedećem programu:

 

10,00-10,45        Okupljanje Gromova i uzvanika                                                                                Učenički dom Duga Resa, Banjavčićeva 2

10,45-11,00        Odlazak do župne crkve sv. Antuna u Dugoj Resi

11,00-11,45        Sveta misa za poginule, nestale i umrle Gromove                                                      i sve hrvatske branitelje

11,45-12,00        Odlazak do spomen obilježja poginulim Gromovima                                                    Učenički dom Duga Resa, Banjavčićeva 2

12,00-12,30        Polaganje vijenaca i molitva vojnog kapelana na spomen obilježju                                poginulim Gromovima

12,30-13,30        Svečana akademija povodom 22. obljetnice osnutka 2. gbr Gromovi                            Učenički dom Duga Resa, Banjavčićeva 2

13,30-                 Prigodni domjenak za sve sudionike obilježavanja

 

Kako je postrojba tijekom Domovinskog rata osim Zagreba imala svoje podređene postrojbe a kasnije i sjedišta u drugim gradovima, Udruga ratnih veterana Gromova nastoji svake godine godišnjicu Brigade obilježiti u drugome gradu ili nekadašnjem bojištu gdje je djelovala. Ove godine je obilježavanje u Dugoj Resi, mjestu gdje je 1991. godine ustrojena i djelovala njena 3. pješačka bojna, i nekadašnjem ratnom području gdje su Gromovi bili prva ustrojena postrojba tadašnjega ZNG-a RH. Obilježavanje će se provoditi upravu u prostoru nekadašnje vojarne 2. gbr Gromova, sadašnjem Učeničkom domu u Dugoj Resi.

.

JEDNOM GROM, ZAUVIJEK GROM

Ispred UO URV 2. gbr „Gromovi“                                                                     Predsjednik Udruge                                                                                     umirovljeni brigadir                                                                                             Mile Krišto

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here