Novi šef Zbora gardijskih brigada: ‘Naša stranka je – Hrvatska’ “Dok smo mi ratovali, politička je elita stvarala svoju moć”

0
971

Političari nas blate da bi opravdali svoj kukavičluk iz ‘91. – rekao je za magazin Oluja umirovljeni satnik HV-a Ante Deur.

.

Dok smo mi ratovali, politička je elita stvarala svoju moć, političku i financijsku.

.

Domoljublje, prije svega. I osjećaj da se domovini nešto strašno sprema. To su bili motivi koji su 1991. godine natjerali da iz tenisica, kao 20-godišnjak, krene u Domovinski rat. Više od dva desetljeća kasnije, gotovo je identična motivacija koja je Antu Deura dovela na čelo Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi, gdje je istjekom dvogodišnjeg mandata zamijenio Iliju Vučemilovića Šimunovića.

– Predstavljati hrvatske branitelje dragovoljce sigurno je izuzetna čast jer je riječ o ljudima koji su živjeli i umirali za Hrvatsku – govori umirovljeni satnik Hrvatske vojske, negdašnji pripadnik 5. gardijske brigade s kojom je prošao gotovo sva ratišta. A uz čist obraz i snažan osjećaj za (ne)pravdu, i njegov blistavi ratni put bio je čvrsta referenca za novu funkciju, na koju je nedavno na Plitvicama jednoglasno izabran.

Sjećam se šoka kad sam prvi put vidio raskomadane naše prijatelje”

A taj put započeo je kad se Ante, rodom iz Stankovaca kod Šibenika, koncem travnja 1991. prijavio u Specijalnu policiju u Rakitje. Prvi teren bio je odlazak u Osijek, slijedili su Erdut, Aljmaš i Dalj, gdje se po prvi put suočio s okruženjem i pogibijom suboraca, njih šestero. Čini se da je sve to bila uvertira u najjaču bitku, onu za Vukovar, kamo se kao pripadnik 1. gardijske brigade sa još 42 suboraca prebacio 7. kolovoza.

– Kada danas razmišljam o Vukovaru, pamtim da me životni put kao mladog čovjeka odveo u nešto što nisam ni znao do kojih granica će to ići. Sjećam se šoka kad sam prvi put vidio raskomadane naše prijatelje s kojima sam do prije sat vremena sjedio i pričao. Što čovjek može čovjeku napraviti! Nakon što smo se iz Erduta jedva uspjeli izvući, isto se dogodilo i u Vukovaru nakon što je, početkom listopada, došao i general Kapular i rekao da smo u okruženju. U tom trenutku, noge su mi se odsjekle, bio je to jedan obični ljudski strah o kojem se malo priča. Kud sad ponovno, pomislio sam tada ali čovjek se suživi sa situacijom, s tim strahom, jer za to nemaš vremena. Moraš se sam čupati, a Bog ti daje snagu da sve prebrodiš, da bi preživio činjenicu da se moraš boriti sam sa sobom i povesti jedan privatni rat da bi izišao iz te situacije. Vrtio sam milijun filmova – iskreno će Ante.

Iz Vukovara je izišao u proboju dan uoči pada grada, i nakon pet dana domogao se Vinkovaca i otamo se vratio u bazu Rakitje. Ratni put, skupa s veteranima 204. brigade, dalje ga je vodio na južno bojište, a s novoformiranom 5. brigadom sudjelovao je u borbama u zadarskom zaleđu, operaciji Zima ‘94 te ponovno na južnom bojištu. S prestankom ratnih djelovanja svoj je put nastavio u Uredu za preustroj Ministarstva obrane, gdje je ostao sve do umirovljenja 2000. godine. Stekao je i veliku obitelj: danas živi u Sesvetama sa suprugom i sedmero djece. Otac je petorice dječaka i dvije djevojčice, u dobi od tri do 18 godina.

Sfera noćnih mora

No, nije Ante dugo mirovao. Nezadovoljan položajem hrvatskih branitelja koji su, kako kaže, upravo nakon njegova umirovljenja postali predmetom sustavnog omalovažavanja, angažmanom u Hvidri i Stožeru za obranu digniteta Domovinskog rata započeo je svoje javno djelovanje.

– Kad je počelo prozivanje i maltretiranje hrvatskih generala, spoznao da branitelji ulaze u sferu noćnih mora. Nešto se dogodilo preko noći, kada smo od pobjedničke vojske spali na najnižu razinu društva. Odjednom, bili smo najomraženiji, krivi za sve, za svaki segment društva, sve je vrvjelo od priča o lažnim invalidima, lažnim braniteljima, kriminalcima i ratnim zločinacima. Zamislite, odjednom se te ljude tjera iz vojske, te iste ljude koji su predvodili pobjedničku Hrvatsku vojsku, umirovljava ih se na okrutan način. Svojim djelovanjem želio sam vlasti pokazati da nije u pravu da to što rade da je van svake pameti. Cijelo to vrijeme, sve do danas, samo smo pokušavali pokazati svakoj aktualnoj vlasti da je naša stranka samo Hrvatska – priča Ante Deur.

“Dok smo mi ratovali, politička je elita stvarala svoju moć”

– Dok smo mi ratovali, politička je elita stvarala svoju moć, političku i financijsku. Mi nismo imali takvu namjeru, niti nas je zanimao novac ni politika, za nas je važna bila samo obrana domovine. Kad sagledamo stvari, prvi napad prema braniteljima počeo je nakon 2000. i povlastica za koje najveći dio branitelja nije ni znao da postoje. Sjetite se Sabora, s kakvom su mržnjom neki političari pokušavali da se branitelji privedu, da se Domovinski rat obeščasti, dokazujući da su branitelji ratni zločinci i najgora razina društva, bolesni pijanci, budale… Ante Deur potom govori kako je smanjenje mirovina samo još jedan pokušaj poniženja spram hrvatskih branitelja: ne samo aktualne, u zadnje tri godine više od 30 posto.

– Pritom politika, da bi zaštitila svoj kriminal, proizvodi firme u stečaju, ljude baca na ulicu. Devedesetih godina preko 250 tisuća ljudi otišlo je u mirovinu koji nisu bili u godinama za mirovinu, to je netko dozvolio. Koji je to hrvatski branitelj htio ići u mirovinu s 25 godina – pita se Ante Deur, koji svu svoju energiju na poziciji predsjednika Zbora gardijskih brigada želi usmjeriti cilju da dragovoljce prikaže kao pozitivnu energiju ovog društva.

Kao što smo 91. bili pozitivna energija za stvaranje države, tako danas želimo biti pozitivan put mira i postojanja ove države. Dat ću sve od sebe da s branitelja spadne teret grupacije ljudi koja uvijek nešto traži jer mi nikada ništa nismo tražili. Mi smo bili mladi ljudi koji su uistinu krenuli svim srcem i danas kao zreli ljudi želimo biti dio ovog društva, sudjelovati u svim segmentima – kaže Ante Deur, dodajući kako branitelji iz rata nisu ništa iznijeli iz rata osim svojih osjećaja ljubavi prema domovini. Stoga su danas hrvatski branitelji dragovoljci, kako kaže, temelj mira ove zemlje.

Ministri koji dižu ruke

– Samo što, na žalost, političari to nastoje obeščastiti zato što danas nemaju što reći kad ih pitaju njihova djeca jesu li bili u ratu. Oni moraju opravdati svoj kukavičluk i pokušavaju nas ocrniti, nazivajući nas luđacima. I tako već 15-ak godina koliko se dugo na razne načine raznim instrumentima pokušava obezvrijediti Domovinski rat i branitelje – govori Ante Deur, inzistirajući da branitelji u svojim redovima imaju mnoge koje odlikuje zrelost, znanje, iskustvo i kvalitetu da se uključe u društvo pa čak i politiku.

– Mi već godinama imamo ministarstvo branitelja ali imamo ministre koji samo dižu ruke, koji ne predstavljaju hrvatske branitelje, nego samo one koji im se žele pokloniti. Mi nismo naučili na takav način živjeti i zbog naših poginulih prijatelja na to ne možemo pristati – energičan je Ante Deur.

Novi šef Zbora gardijskih brigada obećava da neće dopustiti da branitelji budu odbačeni kao grupacija ljudi koja nema što reći. – To će biti naš glavni cilj, da budemo jaka i prepoznatljiva snaga ali ne nametljiva, prepoznatljiva svakoj političkoj grupaciji, da ne budemo klimoglavci za sitne usluge nego gromobran hrvatskih građana – zaključio je Ante Deur. S obzirom da u prvoj godini njegova mandata stižu i izbori, dobro zna koja mu je prva zadaća. – Mi se ne želimo svrstavati ni uz jednu političku grupaciju ali svakoj od njih želimo pokazati da smo mi tu i da imamo puno toga za reći: prije nego političari dođu na vlast, a osobito kad tamo stignu…

IZVOR/VL/B.P/H.D

Preneseno s Braniteljskog portala

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here