Na projekciji filma Hrvatski vitez Predrag Matanović

0
1643

U večernjim satima 4. listopada 2012. godine u dvorani Hrvatske kulturne zaklade – Hrvatskom slovu projiciran je film HTV-a „Hrvatski vitez Predrag Matanović“, redatelja Krunoslava Tomaševića. Uvodničar u film bio je glavni urednik Hrvatskog slova Stjepan Šešelj. Hrvatsko slovo je u lipnju izdalo knjigu Antuna Jozinga, „Mrtvi se ne vraćaju“ koja je između ostalih posvećena i pukovniku Predragu Matanoviću. Film je snimljen u prosincu 1995. godine, i govori o junaku i ratnom zapovjedniku Domovinskog rata pukovniku Predragu Matanoviću, zapovjedniku 2. pješačke bojne 2. gardijske brigade „Gromovi“ koji je časno poginuo pri oslobađanju Petrinje u operaciji Oluja. Film govori o Predragovom životu, odrastanju, obitelji, gdje su otac Filip i oba sina Predrag i Drago Matanović dragovoljno od početka Domovinskog rata branili Domovinu. Sve te godine rata hrabra majka i supruga Julijana sa zebnjom i ponosom čekala je trenutke kako bi ih svu trojicu ponovno vidjela zajedno u obiteljskom domu u Mošćenici, na prvoj crti bojišta… Supruga Natalija govori o Predragu, ljubavi svoga života od školskih dana, o teškim trenutcima nakon Predragove pogibije i rođenju njihovoga sina Leonarda 39 dana nakon očeve smrti… Predragova junaštva, požrtvovnost, ljudske, i časničke vrjednote, ranjavanja i samu pogibiju u filmu su opisali njegovi suborci, prijatelji, zapovjednici te otac Filip i brat Drago. Film je pun emocija i nikoga ne ostavlja ravnodušnim…

Nakon projekcije redatelj Krunoslav Tomašević nije mogao suspregnuti suzu u oku. „Teško je…! Još mi je teško nakon tolikih godina… A još je teže kada se Domovinski rat stavlja na margine. Ljudi koji su tako hrabro ginuli i živjeli se zaboravljaju. Ovaj film mi je bilo najteže snimati. On nije rađen po šabloni, trebalo je prijeći s obitelji to ponovno, a emocije su bile tako snažne. Trebalo je puno snage za to, zato još jedan puta hvala ovoj dragoj obitelji što je tada smogla snage i da je to danas ostalo zabilježeno“. Uspomenu na Predraga vrlo emotivno su oživjeli njegovi suborci i ratni prijatelji, bojnik Željko Kardaš, današnji predsjednik Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije i brigadir Mile Krišto, predsjednik Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“.

„Kada se sjetim rata, uvijek se sjetim Predraga i Mate Kunkića, koji je poginuo poslije Predraga u akciji Una. Kao sudionik ranjavanja uvijek se pitam je li moglo biti drugačije“? Upitao se brigadir Krišto, što se obično uvijek pitaju svi ratnici, očevidci i sudionici pogibija i ranjavanja svojih suboraca. Brigadir Mile Krišto prisjetio se Predraga uvijek punog optimizma. Hrabrog i pravednog zapovjednika. „Često smo razgovarali o Petrinji i varijantama napada, oslobađanja… Predrag i svi mi bili  smo cijelim svojim bićem u toj želji iščekivanja za oslobađanjem Petrinje ali i cijele Domovine. Mnogi obezvrjeđuju tu borbu, zašto je ovako, ili onako? U ratu je bilo teško, a to zna onaj koji je to proživio. Onima koji sve dovode u pitanje poručujem: Gdje ste bili kad je grmilo, možda u Njemačkoj?“ istaknuo je Krišto.  Prisjećajući se Predraga bojnik Kardaš je opisao početke Domovinskog rata i prvi susret s Predragom i njegovim bratom Dragom prilikom obrane Kraljevčana, Dragotinaca i drugih sela na petrinjskom dijelu Banovinske bojišnice opisujući Predragovu hrabrost i ljudskost, ali i svih Gromova i branitelja tijekom Domovinskog rata.  „Danas se malo drži do dostojanstva ovakvih ljudi i Domovinskog rata (…). Mnogi bi trebali pogledati ovaj film i podsjetiti se heroja koji su dali svoje živote za Domovinu. Sjetiti se heroja Predraga, ali i mnogih drugih Predraga koji su primjer ljubavi prema Domovini“ naglasio je Željko Kardaš.

Uz Predragove roditelje Filipa i Julku, Predragovog brata, brigadnoga generala Dragu Matanovića, savjetnika za branitelje sisačko-moslavačke županice Ivicu Orkana-Pandžu, i gore spomenute, na projekciji filma nazočili su i mnogobrojni Predragovi suborci i prijatelji, ratni veterani 2. gardijske brigade „Gromovi“. Predsjednik URV 2. gbr „Gromovi“ umirovljeni brigadir Mile Krišto zahvalio se uredništvu Hrvatskog slova i Hrvatskoj kulturnoj zakladi što vrijedno rade na promicanju istine i vrjednota Domovinskog rata.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here