Misno slavlje za 208 poginulih Gromova i sve poginule nestale i umrle hrvatske branitelje, služeno je u kapelici “Sveti Ilija Prorok” u vojarni “Pukovnik Predrag Matanović”.  koje je predvodio vojni ordinarij msgr. Jure Bogdan

0
737

Misno slavlje za 208 poginulih Gromova i sve poginule nestale i umrle hrvatske branitelje, služeno je u kapelici “Sveti Ilija Prorok” u vojarni “Pukovnik Predrag Matanović”.  koje je predvodio vojni ordinarij msgr. Jure Bogdan.

Ispred kapelice „Sveti Ilija prorok“ u petrinjskoj vojarni biskup msgr. Jure Bogdan služio je svetu misu. U koncelebraciji je s biskupom bio vojni kapelan don Branko Čagelj. Msgr. Bogdan je na početku homilije svim sudionicima misnoga slavlja, a osobito hrvatskim braniteljima čestitao tridesetu obljetnicu ustanovljenja 2. gardijske brigade „Gromovi“. „Okupila nas je danas u Petrinji moralna obveza da na ljudski i vjernički način dostojanstveno obilježimo 30. obljetnicu osnivanja 2. gbr „Gromovi“ koja je osnovana 15. svibnja 1991. godine. Osnutak ove brigade dogodio se u teškom vremenu, kad su mržnja i nasilje bile vodilje osvajanja i porobljavanja, kad je pred tim nasiljem trebalo braniti vlastite živote, obitelji, narod, imovinu, kuću, zavičaj, identitet, domovinu…“, rekao je biskup.

Misu je biskup prikazao za sve pokojne hrvatske branitelje da „im Isus Krist oprosti sve njihove grijehe i nagradi ih vječnim mirom u nebu.“ Msgr. Bogdan je istaknuo također kako u svetoj misi „kao kršćanski vjernici molimo i za sve one koji su osmislili ovo veliko ratno zlo i prouzrokovali velike nevolje, da se obrate…da se više nikada ne dogodi isto.“

I potom je dodao: „U krutoj stvarnosti prolaznosti i stalnim mijenama i propadanjima svega vidljivog svijeta, pa tako i ljudskoga života, koji započinje začećem i završava smrću, Isusovo Uskrsnuće i Uzašašće, otkrivaju nam novu dimenziju, otvaraju nove spoznaje o čovjeku o vječnome životu. Sveti Matija kojeg danas slavimo, svjedok Isusova života, smrti, Uskrsnuća i Uzašašća, u to je čvrsto vjerovao. To je u potpunosti  izgradilo njegov identitet, obilježilo njegov život. Upravo radi toga sačuvana je memorija na njega u svim kršćanskim Crkvama. U tjeskobi prolaznosti koja pritišće čovjeka, u iskustvu krhkosti ljudskih  snaga, propadljivosti i prolaznosti svega vidljivoga, to je velika utjeha za smrtnog čovjeka. Ništa nije izgubljeno od ljudskih napora, žrtve, samoprijegora!

Ova sveta misa što ju slavimo u vojarni u Petrinji, u kontekstu velikih potresa, nemilosrdne pandemije, sa velikim ožiljcima i dubokim neiscjeljenim ranama rata, povodom 30. obljetnice utemeljenja „2. Gardijske brigade Gromovi“ za sve nas je posebno vrijeme, privilegirano vrijeme molitve za sve poginule i preminule članove 2. Gardijske brigade. Žrtva njihova života sjedinjuje se s Kristovim križem po kojem smo spašeni i oslobođeni. „Veće ljubavi nitko nema od ove da tko položi život svoj za svoje prijatelje“ (Iv 15, 13) kaže Isus u evanđelju. Danas, sa strahopoštovanjem stojimo ovdje. Vaša prisutnost, živih sudionika domovinskoga rata, poglavito Vas ratnih vojnih invalida, Vaša molitva govore više nego li ikoja ljudska riječ. Na žrtvi vlastitog života najodličnijih sinova i kćeri našeg naroda, na samoprijegoru i ljubavi naših hrabrih branitelja, obranjena je naša domovina, ostvarena je sloboda. Sloboda koja sve nas obvezuje!“

Na kraju mise prisutnima se obratio vojni kapelan don Branko Čagelj. Zahvalio je svima na pripremi slavlja, obnovi kapelice nakon potresa, svima koji su uložili puno truda da se slavlje dostojanstveno organizira i na duhovno-molitvenoj razini.

Izvor teksta: http://www.vojniordinarijat.hr/index.php/vijesti/u_petrinji_odrzhana_svechanost_povodom_30._obljetnice_2._gbr_i_2._mb_gromov

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here