Maslenica, dokumentarni film HRT-a

0
1549

HTV 2, 16.  veljače 2013.,  20,00 sati

Dokumentarni film o najznačajnijoj ratnoj operaciji „Maslenica“

 

U povodu 20. obljetnice ove značajne operacije Hrvatska televizija ove subote prikazuje dokumentarni film “Maslenica”. Film donosi mnoge nepoznate priče hrvatskih branitelja, specijalnih policajaca i gardista 1., 2., 3., 4., 5., 7. i 9. gardijske brigade, ali prvi puta i pripadnika HOS-a te protivničke strane – Vukova s Vučjaka.

Siječanjsko primirje 1992., kojim su uglavnom završene velike ratne operacije u Hrvatskoj, nije donijelo olakšanje stanovnicima Dalmacije, koji su uz stalnu nestašicu hrane, struje i vode trpjeli i svakodnevne topničke udare. Zato su Hrvatska vojska i policija 22. siječnja 1993. počele ograničenu ofenzivnu operaciju kodnog naziva “Gusar”. U samo tri dana oslobođena je tzv. ružičasta zona okupiranoga zadarskog zaleđa. Oslobođen je cijeli prostor na potezu Maslenica – Zadar, od Rovanjske, Maslenice, Posedarja, Novigrada, Pridrage, Škabrnje, Islama Latinskog, Kašića pa do Zemunika i tamošnje zrakoplovne luke.

Cilj akcije bilo je stvaranje uvjeta za nesmetanu gradnju novoga Masleničkog mosta, čime bi se prekinula dugotrajna prometna izolacija sjevera i juga Hrvatske, koji su dotada bili povezani preko Paškoga mosta i trajektnom linijom Prizna-Žigljen. Ipak, briljantna pobjeda vrlo se lako mogla pretvoriti u strašan poraz. Iako isprva iznenađene, snage pobunjenih Srba uz pomoć dobrovoljaca iz Srbije krenule su u žestoki protunapad. Sljedećih mjesec dana trajale su strahovite borbe, no hrvatski branitelji, posebice iz gardijskih brigada i jedinica Specijalne policije, rijetko su viđenom požrtvovnošću, usprkos znatnim žrtvama, uspjeli odbiti odlučne protuudare neprijatelja i nanijeti mu vrlo velike gubitke. Maslenica je po mnogočemu bila prekretnicom i jednom od najodlučnijih bitaka Domovinskog rata.

Scenarij:  Tomislav Šulj

Montaža:  Mladen Radaković

Snimatelj:  Ivan Kovač

Redatelj:  Danko Volarić

Urednik:  Vladimir Brnardić

Urednik Dokumentarnog programa:  Tomislav Mršić

Mojtv.hr

 U dokumentarcu u dijelu o obrani Novigrada značajan prostor dobila je i 2. gardijska brigada „Gromovi“.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here