Koordinacija udruga branitelja SMŽ traži Rkmanovu ostavku

0
1035

SISAK Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Sisačko-moslavačke županije, čija je članica i Podružnica SMŽ URV 2. gbr „Gromovi“, poslala je priopćenje svim medijima zbog imenovanja Bogdana Rkmana za zamjenika županice Sisačko-moslavačke županije. Priopćenje potpisano od predsjednika Koordinacije Marka Klasana prenosimo u cijelosti:

Nakon natpisa u medijima i dokazima o djelovanju aktualnog dožupana Sisačko-moslavačke županije Bogdana Rkmana za vrijeme ratne agresije na Republiku Hrvatsku, mi hrvatski branitelji smo šokirani i zabrinuti, te zahtijevamo obrazloženje kako čovjek koji je bio potporučnik pješadije, komandir 1. voda u 2. četi 3. kordunaškog bataljona u srpskoj paravojsci, oficir u informativnoj službi- odsjek za propagandu, koji je pod svojim zapovjedništvom imao snajperiste, osoba koja je na vidovdanskoj vojnoj paradi iznosila hvalospjeve vojnicima koji su raketirali i oborili helikopter pri čemu je poginulo 7 osoba, koji se među prvima pojavio na mjestu srušenog hrvatskog aviona MIG 21 BIS pod nazivom Osvetnik Vukovara u selu Stipan, općina Gvozd, pri čemu je poginuo hrvatski pilot Miroslav Peris, koji je kroz svoje tekstove u raznoraznim propagandnim vojnim novinama i radio postajama, koje su na okupiranom području Republike Hrvatske korištene u propagandne svrhe i putem kojih je promicana velikosrpska ideja, prijetio Hrvatskoj vojci i policiji i otvoreno pokazivao svoje velikosrpske nacionalističke stavove veličajući ratne zločince poput kapetana Dragana, Milana Martića…može obnašati dužnost dožupana Sisačko-moslavačke županije u ime srpske nacionalne manjine.

S prestankom Domovinskog rata Bogdan Rkman nastavlja s aktivnostima propagande usmjerenim protiv dostojanstva Domovinskog rata u vidu raznih novinskih tekstova, ali i kao autor dokumentarnih filmova u kojima iznosi sramotne neistinite podatke i vrijeđa hrvatske branitelje.

Mi hrvatski branitelji, stradalnici Domovinskog rata, obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja pitamo se kakve su namjere osoba koje su predložile gosp. Bogdana Rkmana za mjesto dožupana u Sisačko-moslavačkoj županiji, znajući njegovu ulogu u Domovinskom ratu, a iste osobe ga danas štite i traže njegovu zaštitu.Tu se radi konkretno o gosp. Miloradu Pupovcu koji je stao u zaštitu Bogdana Rkmana.Smatramo da osobe kao što su Bogdan Rkman nitko ne može štititi nakon činjenica i dokaza o njegovom ratnom djelovanju.Ne možemo poštivati nekoga tko je ratovao protiv nas i to oštro osuđujemo i iz tog razloga ne možemo ne reagirati i iznijeti svoje zahtjeve.U prošlim mandatima stranke srpske manjine surađivale su s lokalnom upravom i samoupravom, imale su vijećnike u Županijskoj skupštini i sudjelovale su na određenim projektima. Na prošlim lokalnim izborima nisu dobili dovoljno glasova, te nemaju niti jednog vijećnika u Županijskoj skupštini. Smatramo da je za to odlučno postavljanje Bogdana Rkmana kao jedinog kandidata za dožupana Sisačko-moslavačke županije, te da je njegov izbor za dožupana štetan na više razina za daljnju suradnju sa srpskom nacionalnom manjinom.

U ime prolivene krvi poginulih hrvatskih branitelja zahtijevamo od nadležnih tijela Republike Hrvatske da štite Ustav i Zakon o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji, koji se besramno gazi.Ne tjerajte nas na raspisivanje referenduma o Zakonu o općem oprostu, a na takvu aktivnost ćemo biti primorani ako institucije ove države, za koju smo se borili, ne prorade, za što su uostalom i plaćene.

U ime morala, integriteta i dostojanstva Domovinskog rata zahtijevamo da gosp. Bogdan Rkman podnese neopozivu ostavku na mjesto dožupana Sisačko-moslavačke županije.

Udruga roditelja poginulih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednik gosp. Ante Živković

Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednica gđa Katica Skender

Zajednica udruga HVIDR-a, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednik gosp. Marko Klasan

Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, podružnica Sisačko-moslavačke žuapanije, predsjednik gosp. Vladimir Rogošić

Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednik gosp. Drago Umičević

Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora RH, podružnica Sisačko-moslavačke županije

Udruga civilnih žrtava Domovinskog rata, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednica gđa. Đurđa Gmaz

Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednik gosp. Marijan Smernić

Udruga specijalne policije “OSA”, predsjednik gosp. Srećko Telar

Udruga ratnih veterana 2. GB “GROMOVI”, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednik gosp. Davor Smuđ

Udruga branitelja Domovinskog rata 120. brigade “Ban Toma Bakač”, predsjednik general Vlado Hodalj

Udruga branitelja Domovinskog rata O.G. za Sisak i Baniju, predsjednik gosp. Ibrahim Novljaković

Udruga veterana ZMIN “RADAR” Sisak, predsjednik gosp. Ivica Ivša

Specijalna jedinica “RIS” Kutina, predsjednik gosp. Žan Žafran

Udruga Zavjet, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednik prof. Mario Bursik

Udruga Bošnjaka branitelja Domovinskog rata, podružnica Sisačko-moslavačke županije, predsjednik gosp. Mirsad Sedić

Specijalna jedinica “TIGROVI”, predsjednik gosp. Mato Caban.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here