Komemoracija / obilježavanje 31. godišnjice VRO “VIHOR-91”

Komemoracija je u 9:00 sati započela u Gračenici Šišinečkoj, mjestu gdje su poginuli tenkisti 2. gbr Gromovi. U dvorištu mjesne crke nalazi se spomen obilježje za sve poginule u Operaciji Vihor, a za poginule tenkiste postavljena je zasebna spomen ploča.

Delegacija URV 2. gbr Gromovi predvođena predsjednikom Ivanom Krupec, dopredsjednikom Dubravkom Petrović, članovima Krešimirom Maretić, Željkom Makek, Dubravkom Bujanom-Dux i Gordanom Galić položili su vijenac i zapalili svijeće kod obe spomen ploče.

Biranim riječima sa puno emocija o svojim poginulim suborcima govorio je predsjednik Kluba Okb Zagrebačke podružnice URV 2. gbr Gromovi gospodin Damir Maršanić.

Poslije komemoracije svi zajedno, predstavnici URV i članovi Kluba Okb uputili su se u Šišinec gdje je u 12:00 sati započela središnja komemoracija.

Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ , Udruga specijalne jedinice policije „OSA“, Kluba veterana Domovinskog rata 102. brigade HV-e Novi Zagreb i Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – Ogranak Glina u zajedništvu su obilježili 31. obljetnice VRO “VIHOR-91”, na području djelovanja u operaciji navedenih postrojbi od Pokupskog – Glinske Poljane – Šestanj brdo – Pribilović brdo.

U zajedništvu sa obiteljima poginulih održana jekomemoracija, odavanje počasti poginulim u VRO “VIHOR-91” polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod središnjeg spomenika u „Spomen gaju 102 br HV“ Šišinec.

Ispred UDRUGA RATNIH VETERANA 2. GARDIJSKE BRIGADE GROMOVI počast su  odali:

predsjednik  Ivan Krupec, dopredsjednik Dubravko Petrović te članovi, Željko Makek, Gordan Galić, Krešimir Maretić, Milenko Tolić i Robert Ćaran

Ispred KLUB OKB-a počast su odali: predsjednik Kluba Damir Maršanić, te članovi Vedran Ešegović, Siniša Grošek, Miljenko Horvat i Božidar Očić,

Ispred URV 2. gbr GROMOVI SMŽ, počast su odali:

predsjednik Nenad Bužanić, tajnik Jurica Radenić te članovi, Stjepan Lončarek, Ivica Matković, Milan Sarač, Željko Cerovac.

Ispred Udruga specijalne jedinice policije OSA Sisak počast su odali Željko Gršić i Srećko Telar.

Predstavnici 78. samostalne bojne Glina i Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – Ogranak Glina, Marko Sremić i Stjepan Kostanjević.

Ispred  Kluba veterana Domovinskog rata 102. brigade HV-e Novi Zagreb počast su odali Stjepan Bertek, Stjepan Koran, Srećko Blažina i Zvonko Blagus.

Ispred Ministarstva hrvatskih branitelja počast je odao general Dragutin Repinc

Ispred Ministarstva obrane počast je odao Mirko Sremić

Izaslanstvo Grada Zagreba u sastavu: gospođa Jasminka Vuličević i gospodin Goran Čop odalo je počast poginulim u Operaciji Vihor.

U ime Grada Gline počast je odao gradonačelnik Ivan Janković.

Počast je odao i općinski načelnik Lekenika gospodin Ivica Perović.

Žrtvama su se poklonille i delegacije izaslanstva udruga iz Domovinskog rata i to:

Udruge 145. br, 153 br, Koordinacije Udruga branitelja Velike Gorice.

Počast su odale i delegacije 1. bojne Tigrovi i 2. bojne Gromovi gardijsko mehanizirane brigade.

Misno Slavlje i Molitvu nadahnutim govorom, predvodio je sisački biskup Vlado Košić, asistirali su Župnik Župe svete Marte Šišinec, vlč. Ilijom Piličić i Vojni kapelan Vojne kapelanije Svetog Ilije Proroka iz vojarne Pk. Predrag Matanović u Petrinji Don Brankom Čagelj.

Imena poginulih u Opraciji prisjetio je sve nazočne voditelj protokola Gordan Galić sa kratkim osvrtom na tijek VRO „Vihor“.

Po završetku svete mise nazočne je pozdravio predsjednik Ivan Krupec, a prisutnima se obratio izaskanik potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, general Dragutin Repinc.

Šišinec, 10. prosinac 2022. godine.

SJEĆANJE NA HEROJE KOJI SU DALI SVOJE ŽIVOTE ZA DOMOVINU

SJP OSA

Žarko Raf

78. Samostalna bojna Glina