Iz Vukovara u Zagreb kreće ‘Vlak mira’ sa 17 punih vagona

0
1087

 

SUTRA NA JELAČIĆEVU TRGU VELIKI PROSVJED PROTIV ĆIRILICE

 

“Istoimeni vlak 1997. godine stigao je u Vukovar. Sada mi stižemo u Zagreb. Koliko ljudi očekujemo? Ma Trg će biti premalen…”

Vrijeme radnje: 12.05 sati. Ne bez razloga i s puno simbolike upravo u to doba u nedjelju će na zagrebačkom Trgu bana Jelačića otpočeti prosvjed Stožera za obranu hrvatskog Vukovara. Jer, nije pet do 12, nego 12 i pet, poručio je vlastima organizator potpomognut stotinama braniteljskih udruga.

S obzirom na procjene koje posljednjih dana prilično variraju, koliko se ljudi očekuje na Trgu?

– Očekujemo da će Trg biti premalen – spremno odgovara Tomislav Josić, prvi čovjek stožera, dodajući da upomoć Vukovarcima iz svih krajeva Hrvatske stižu suborci, branitelji, stradalnici, navijači, studenti, prijatelji, ukratko – domoljubi. Iz Dalmacije stižu konvoji autobusa, iz zapadne Slavonije također, dok će se Vukovarci, otkriva Josić, u 5.30 sati ukrcati na vlak.

– Zovemo ga “Vlak mira” po uzoru na istoimeni vlak koji je 1997. godine stigao u Vukovar. Sada mi stižemo u Zagreb – kaže Josić. A ondje u nedjelju, program će trajati nešto više od sat vremena, uz tonski zapis posljednjih javljanja Siniše Glavaševića i nastup Marka Perkovića Thompsona koji će otpjevati četiri pjesme, priopćenje stožera pročitat će umirovljeni časnik HV-a Ante Nadomir Tadić iz Knina, a potom će se skupu, kao jedini govornik, obratiti Tomislav Josić.

– Nakon vukovarskog prosvjeda u Zagrebu ćemo biti puno jasniji, glasniji i oštriji. Drukčije ne ide jer nas nitko ne čuje. Ali vlasti se ne trebaju bojati hrvatskih branitelja u odorama koje smo sugerirali za dolazak. Jamčim da nitko od tih ljudi neće razbiti ni bocu, a bude li tko došao u ustaškoj odori, znajte da je to ubačeni provokator. Ne idemo u Zagreb praviti nerede, upravo suprotno, idemo biti dostojanstveni i pokazati da nismo barbari, prolupali crnokošuljaši, nepismena rulja, idioti koji jedva čekaju uzeti toljagu i mlatiti, kakvima nas neki žele prikazati. Nećemo tražiti oružje niti njime zveckati, samo upozoriti na selektivnu primjenu zakona u ovoj državi za koju smo se borili – kaže Josić.

Objavljena imena

Od prvog trenutka svog javnog djelovanja stožer je, podsjeća, zacrtao da će se u svom djelovanju služiti svim zakonom dopuštenim sredstvima. Vukovarci okupljeni u stožeru poduzeli su sve što je u njihovoj moći da frustraciju nastalu najavom uvođenja dvojezičnosti riješe pravnim putem, zbog čega su od Ustavnog suda zatražili moratorij na 20 godina, a od Sabora i raspravu, ali bez odjeka.

Zahtijevali su sustavnu provjeru prebivališta smatrajući da tada neće biti zakonskog uporišta za provedbu zakona jer bi se tako utvrdilo da pripadnika srpske nacionalne manjine u Vukovaru ima manje od 33,33 posto. Potom su objelodanili i imena nekih osoba s popisa stanovništva Vukovara, koji od mirne reintegracije ne žive u Vukovaru jer su se protiv njih vodili ili se još uvijek vode istražni postupci zbog osnovane sumnje da su počinili ratni zločin, mahom bjegunaca od zakona koji žive u Srbiji ili služe kaznu u nekom od tamošnjih zatvora. Istodobno, ustvrdili su da na istom popisu nema imena nestalih hrvatskih branitelja. Kao svoje sredstvo borbe, isticali su mirne prosvjede, što su i dokazali na onom vukovarskom u veljači, gdje se okupilo 20.000 ljudi bez i najmanjeg incidenta. Zagrebački prosvjed u nedjelju, međutim, bit će i posljednji.

– Ako nas Vlada ni tada ne sasluša i uvaži naše zahtjeve, više neće biti organiziranih skupova, nema smisla da dovlačimo ljude. Vraćamo se u Vukovar i čekamo postavljanje prvih ploča pa ćemo vidjeti što će nam to donijeti – kazao je Tomislav Josić.

Na što su sve Vukovarci upozoravali zakonodavca

Moratorij – Stožer je sudu predložio donošenje moratorija na 20 godina podsjetivši da su članovi srpske etničke zajednice trebali služiti vojni rok u Hrvatskoj, no na tu je odluku moratorij prihvaćen.

Popisi – Podnijeli su zahtjev za praćenje provedbe Zakona o pravima nacionalnih manjina jer postoje dokazi da se provedba odvija na nezakonit i neustavan način, tj. da se on pokušava ostvariti na osnovi netočnih podataka.

PTSP – Upozorili su Ustavni sud da provedba ovog zakona nanosi štetu zdravlju direktnih stradalnika Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji koji za posljedicu imaju oboljenja poznata kao PTSP.

Jezik – Pozivaju se na Europsku povelju, čiji je potpisnik i RH, u kojoj piše da izraz “manjinski jezici“ obuhvaća jezike koji se razlikuju, a da jezik Srba u Hrvatskoj potječe čak iz istog dijalekta – štokavskog. (rr/VLM)

Ustavni sud nije se dužan oglasiti

Iako se Stožer za obranu hrvatskog Vukovara dva puta obraćao Ustavnom sudu, ali i podnio ustavnu tužbu zatraživši ocjenu ustavnosti Zakona o pravima nacionalnih manjina, Ustavni sud se još nije oglasio. S obzirom na to da jučer nismo uspjeli dobiti službeni odgovor suda, ustavni stručnjak Branko Smerdel objasnio nam je kako se Ustavni sud niti ne mora oglasiti, niti ima takav običaj.

– On će te zahtjeve i tužbu riješiti, a nema nikakvih propisanih rokova za to. Ne smije se zaboraviti da je zakon na snazi od 2002. – objasnio nam je Smerdel te još jednom ponovio kako sud nema propisani rok u kojem treba reagirati i kako zahtjeve može realno riješiti čak i nakon uvođenja dvojezičnosti. (tr/VLM)

www.vecernji.hr

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here