GVOZDANSKO MJESTO HRVATSKOG VELEJUNAŠTVA

0
1007

U osvit zore 13. siječnja 1578. Ferhat-paša zapovjedio je svoj svojoj vojsci da krene na juriš prema utvrdi zametenoj snijegom. Kad su Turci prišli gradu ni puška nije planula, a na bedemima su stajali nepomični stražari s oružjem u rukama. Kad su Turci provalili gradska vrata, u gradu su našli samo nepomična tijela hrvatskih junaka, muškaraca, žena i djece, bez hrane, vode ili drva za ogrjev. Taj prizor ganuo je mnoge turske zapovjednike, a osobito Ferhat-pašu, te je paša odredio da se u čast svih branitelja Gvozdanskog, koje nije pobijedio, pronađe katolički svećenik te da se mrtvi branitelji pokopaju na kršćanski način uz vojne počasti……

I ove godine u spomen na 437. obljetnicu herojske obrane hrvatski ognjišta i kaštela Gvozdansko održat će se VI. hodočašće u Gvozdansko.

U nedjelju 11. siječnja 2015.g. u 11:00 sati u Gvozdanskom Svetu Misu služit će pomoćni biskup zagrebački mons. Mijo Gorski, uz domaćeg sisačkog biskupa mons. Vladu Košića i uz koncelebraciju domaćeg župnika vlč. Stjepana Filipeca.

Udruga ratni veterana 2. gardijske brigade Gromovi  i ove godine pridružuje se ovom hodočašću. Pozivamo sve veterane Gromova da se priključe  hodočašću i  po mogućnosti  na hodočašće dođu u prikrivnoj odori i s našom beretkom Gromova.

Svi koji ne mogu doći svojim prijevozom mogu koristiti organizirani prijevoz:

Zagreb – polazak u 7:30 sati ispred KD Vatroslav Lisinski – prijave za autobus  i kontakt na broj mobitela: 099 210 47 44 ili email: info@svpetar-putnik.com

 Sisak – polazak u 8:30 sati ispred HVIDR-e  Sisak – prijave za autobus  i kontakt na broj mobitela: 091/ 93 59 238- Ivan Lipak 

Karlovac – zainteresirani javiti se predsjedniku podružnice Milanu Valentiću na broj mobitela: 098/66 75 69

Dana 10. siječnja 2015.g. u zagrebačkoj katedrali u 19:15 sati održati će se koncert Sjećanje na Gvozdansko.

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here