Gromovima dodijeljena plaketa „Marijan Celjak – junak obrane Grada Siska u Domovinskom ratu“

0
1316

NASLOVNA_I

U Sisku u organizaciji Grada Siska i Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata  3. rujan obilježen je Dan branitelja Grada Siska. Inače Dan branitelja Grada Siska obilježava se po povijesnom događaju kada je  3. rujna 1991. godine, osvojena prva vojarna u Hrvatskoj, sisačka Barutana.

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u parku dr. Franje Tuđmana i na Gradskom groblju Viktorovac kod središnjeg križa otpočelo je ovogodišnje obilježavanje Dana branitelja Grada Siska.  Mnogobrojna izaslanstva položila su vijence i zapalile svijeće a u  zajedničkoj molitvi kod središnjeg križa na Gradskom groblju prisjetili smo se svih poginulih hrvatskih branitelja. Udruga SJP „Osa“ Sisak i URV 2. gbr Gromovi položili su zajednički vijenac i zapalili svijeće u spomen na sve poginule hrvatske branitelje.

Obilježba je nastavljena u  bivšoj vojarni „Barutana“ u Sisku gdje je  održana svečana akademija povodom Dana branitelja Grada Siska. Svojom nazočnošću svečanost su uveličali župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić, predsjednica županijske Skupštine Ivanka Roksandić, gradonačelnica Grada Siska Kristina Ikić-Baniček sa suradnicima, ratni zapovjednik 2. gbr Gromovi general pukovnik Drago Matanović te drugi ratni zapovjednici postrojbi, predstavnici gradskih ustanova, obitelji poginulih hrvatskih branitelja, obitelj poginulog dozapovjednika 57. SAMB-a Marijana Celjaka  i predstavnici  braniteljskih udruga.

Odlukom gradskog vijeća Grada Siska ove godine  ustanovljena je plaketa „Marijan Celjak-junak obrane grada Siska u Domovinskom ratu“, plaketa će se svake godine dodjeljivati povodom Dana branitelja Grada Siska zaslužnim pojedincima, udrugama i ustanovama za  doprinosu u obrani Grada Siska u Domovinskom ratu. Ove godine a na prijedlog Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata i Grada Siska plakete su dijeljenje: Policijskoj upravi Sisačko-moslavačkoj, Jedinici za posebne namjene PU Smž-e „Osa“ Sisak, 2. A brigadi Zbora narodne garde, Zapovjedništvu Operativne grupe za Sisak i Baniju, 57. samostalnom bataljunu “Marijan Celjak”, 120. brigadi HV-e “Ban Toma Bakač”, 36. inženjerijsko pontonirskom bataljunu “Dabrovi”, 55. protuzrakoplovnom divizijunu Sisak, 1. mještovitom artiljerijskom divizijunu Sisak, 1. mješovitom protuoklopnom divizijunu, Riječnoj flotili Sisak, Logističkoj bazi Sisak te udruzi  roditelja poginulih hrvatskih branitelja Grada Siska.

Plaketa je posthumno dodijeljena i dozapovjedniku 57. SAMB-a  MarijauCeljaku, a u ime obitelji plaketu je primio sin Marijana Celjaka Ivan Celjak. U ime URV 2. gbr Gromovi plaketu za doprinos 2. A brigade ZNG-e   u obrani grada Siska u Domovinskom ratu  primio je dopredsjednik udruge Nenada Bužanić.

U prostoru bivše vojarne „Barutana“ u organizaciji Muzeja Grada Siska a po konceptu i scenariju Ivice Valenta i Nevena Peke otvorena je i izložba „Početak obrane – Sisak u Domovinskom ratu“ a izložbu je otvori IvicaRendulić potpredsjednik Gradskog vijeća.

U sklopu obilježavanja Dana branitelja grada Siska, održan je i prvi malonogometni turnir braniteljskih udruga Grada Siska.

A u nedjelju 4. rujna održan je 6. memorijalni aeromiting „Marijan Celjak“ u spomen na sve poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here