Gromovi obilježili 27. godišnjicu akcije „Brđani“ i 27. obljetnicu sudjelovanja Gromova u obrani Sunje

0
1695

U organizaciji Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, podružnice Sisačko-moslavačke županije te potporu  Općine Sunja,  22. kolovoza  obilježena je  27. obljetnice akcije „Brđani“ i 27. obljetnica sudjelovanja Gromova u obrani Sunje.

I ove godine obilježavanje je započelo kod Spomen obilježja poginulim Gromovima na Brđani Cesti komemoracijom te je nastavljeno  kod Spomen ploče poginulim Gromovima na željezničkoj postaji u Sunji.

Mnogobrojna izaslanstva položili su vijence i zapalili svijeće kod oba spomen obilježja i odali počast poginulim Gromovima i svim hrvatskim braniteljima poginulim u obrani Sunje,

Vijence su polagali i svijeće zapalili; obitelji poginulih Gromova i predstavnici udruge roditelja  poginulih hrvatskih branitelja Smž-e predvođeni gospodinom Antom Živkovićem, zajedničko izaslanstvo  URV 2. gbr Gromovi. Izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije predvodila je predsjednica županijske skupštine gospođa Ivanka Roksandić, izaslanstvo Grada Petrinje predvodila je zamjenica gradonačelnika gospođa Viktorija Kaleb, izaslanstvo općine Sunja  predvodio je zamjenik načelnika Ivica Kozarić s predsjednikom OV Daliborom Medvedom, izaslanstvo 2. mehanizirane bojne Gromovi koje je predvodio bojnik Ivan Radić, predstavnici policijske postaje  Sunja, te  mnogobrojna izaslanstva udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

U ime URV 2. gbr Gromovi prigodnim pozdravnim riječima kod spomenika u Brđani Cesti  obratio se predsjednik udruge gospodin Ivan Krupec.  Prigodnim riječima obratila se i predsjednica Županijske skupštine gospođa Ivanka Roksandić.  U Sunji kod spomen ploče poginulim Gromovima prigodnim riječima obratio se zamjenik načelnika Općine Sunja gospodin Ivica Kozarić.

Nakon komemoracije u Sunji u crkvi Svete Marije Magdalene velečasni Robert Jakica župni župe Komarevo služio je Svetu  Misu za sve poginule, umrle i nestale Gromove i sve hrvatske branitelje u Domovinskom ratu.

U akciji „Brđani“ poginuli su pripadnici 2. A brigade ZNG-e, 2. pješačke bojne: Ivan Devčić, Alen Glavan, Ivica Hrnčević, Osman Muratagić i  Žan Marot.

Tijekom Domovinskog rata u obrani Sunje poginulo je više od sedamdeset hrvatskih branitelja od toga 9 pripadnika 2. gardijske brigade Gromovi; Drago Andreić, Milenko Dukić, Zlatko Hajenić, Josip Kuzmac, Mladen Legin, Tomislav Skender, Gordan Osonički, Marko Somić i Tihomir  Vranešić.

Izvor fotografija: URV 2. gbr Gromovi. PSMŽ-e, F.Mlinarić,  članovi udruge,

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here