Gromovi obilježili 26. obljetnicu ustrojstva 2.gbr Gromovi i 3. pb „Banska legija“.

0
2175

U Dugoj Resi 25. lipnja, u organizaciji  URV 2.gbr  “Gromovi” Podružnice Karlovačke županije, svečano je obilježila 26. godišnjica ustrojstva 2. gbr Gromovi i 3. pješačke bojne „Banska legija“  2. gbr Gromovi.

Obilježba je započela ispred Učeničkog doma, na mjestu formiranja 3. pb, himnom “Lijepa naša” koju je izveo mješoviti pjevački zbor “Petar Svačić” iz Karlovca. Svečanost je nastavljena polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred Spomen obilježja poginulim Gromovima  pored doma. Zajednički su svijeće zapalile obitelji poginulih “Gromova” i Udruge roditelja poginulih branitelja karlovačke i primorsko goranske županije.

Potom je uslijedilo polaganje vijenac i paljenje svijeća: zajednički vijenac  položili su predstavnici URV 2.gbr. “Gromovi”  koje je predvodio predsjednik Ivan Krupec ujedno i izaslanik ministrahrvatskih branitelja Tome Medveda, s predsjednicima podružnica i udrugom “Crne mambe” koju je predstavljao Boris  Jacović. Svijeću je zapalio i gradonačelnik grada Duga Rese, gospodin Tomislav Boljar, pa slijedom, predsjednica GV grada Karlovca, gospođa  Marijana Tomičić sa suradnicima, izaslanik zapovjednika HKoV-a bojnik Roman Kelnerić zapovjednik 2. mb Gromovi. Vijence su položile i svijeću zapalila i izaslanstva udruga ratnih veterana s područja karlovačke i primorsko goranske županije; Časnički zbor karlovačke  županije, 1. gbr. “Tigrovi”, 110. brigada, 129. brigada, 137. brigada, VOMP, 6.TRD, satnija “Rebels”, UDDR primorsko goranske županije. Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća velečasni Branko Risek održao je kratku molitvu za sve poginule branitelje. Završetkom komemorativnog dijela  u crkvi  Svetog Antuna Padovanskogvelečasni Branko Risek  predvodio je Svetu Misu za sve poginule, nestale i umrle “Gromove” i sve  hrvatske branitelje.

Po završetku Svete mise u svečanom mimohodu sudionika obilježbe kolona se ulicama Duga Rese uputila u Pučko otvoreno učilište gdje je održana svečana akademija. Svečanu akademiju je vodila kćer poginulog “Groma” g. Milana Pušić. Pozdravne govore na  akademiji uputio je kao domaćin  predsjednik karlovačke Podružnice Milan Valentić te predsjednik URV 2.gbr. Ivan Krupec ujedno i kao izaslanik ministra hrvatskih branitelja. Gostima su se prigodno obratili i uvaženi gosti: zamjenica gradonačelnika grada Duga Rese g. Katarina Srakočić, te izaslanik Zapovjednika HKoV-a zapovjednik 2. mb GMTBR bojnik Roman Kelnerić.

Kćer pripadnika “Gromova”  Ivana Martišković na svečanosti je pročitalapovjesnicu slavnog ratnog puta 2. gardijske brigade Gromovi. Ovom prigodom ratni  zapovjednik 1.pb. 2.gbr., Boris Jacović, majkama poginulih “Gromova” na livanjskom bojištu Zlatka Planinca i Ivana Trpčića, u ime grada Livna uručio je Plakete za njihov veliki obol u obrani toga kraja. Zbog doprinosa u radu karlovačke podružnice u proteklom periodu predsjednik Ivan Krupec i predsjednik podružnice Milan Valentić uručili su Priznanja zaslužnima za rad karlovačke podružnice: Ivici Poje, Ivanu Boljfetiću, Zdravku Katiću, Toni Petrini, dok je Zahvalnica za praćenje rada udruge uručena “Radio Mrežnici” iz Duga Rese. Za svesrdnu pomoć karlovačkoj podružnici u njenom radu podružnica je poklonila Monografiju 2. gbr Gromovi gradonačelniku Duge Rese  gospodinu Tomislavu Boljaru i župniku župe bl. Alojzija Stepinca velečasnom Branku Riseku. Svečanost akademije svojim nastupom uveličao je pjevački zbor „Petar Svačić“.

Po završetku svečane akademije u pratnji limene glazbe Grada Duge Rese kolona je se s članovima udruge i gostima uputila ulicama Duge Rese natrag u Učenički dom gdje je upriličen zajednički objed i druženje.

tekst: D.Marčić, foto:F. Mlinarić

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here