GROMOVI NA SKUPU U VUKOVARU “VAPAJ ZA ŽRTVU”

0
1237

URV 2. GBR GROMOVI zajedno sa ZBOROM VETERANA HRVATSKIH GARDIJSKIH POSROJBI u zajedništvu sa svim braniteljima i ljudima kojima je dosta nečinjenja ništa prisustvovala je:

Skupu “VAPAJ ZA ŽRTVU”

Na inicijativu vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave održao  se Skup “VAPAJ ZA ŽRTVU” u Vukovaru, 13. listopada 2018. godine, na Trgu Republike Hrvatske.

Vukovar 27 godina svakodnevno proživljava traumu okupacije je se dosada gotovo ništa nije učinilo da se procesuiraju zlodjela okrutnih i svirepih iživljavanja četnika, srpskih dobrovoljaca takozvane JNA i politike države u raspadu Jugoslavije i jačanja velikosrpske politike pod čijom se dirigentskom palicom sve i odvijalo poslije pada Vukovara ali i ostalih mjesta u Hrvatskoj:

BOROVO SELO (15), KULJANI – ZAMLAČA – STRUGA – KOZIBROD – PASTUŠA (29), DALJ (135), SKELA KOD GLINE (10), GRABOŠTANI – STUBALJ – MAJUR (20), ČETIKOVCI – BALINCI – ČOJLUG (24), KUSONJE (20), PETRINJA NOVABOLNICA (17), TOVARNIK (68), NOVO SELO GLINSKO (33), VAGANAC (9), ŠIROKA KULA KOD GOSPIĆA (34), BAČIN (56), LUŽAC (59), POLJANAK (10), BIZOVAC(9), ERDUT (20), SABORSKO (29), KOSTRIĆI (18), OVČARA (255-264), ŠKABRINJA (48-86), NADIN (14), KLANAC (20), ČANAK (13), GORNJE JAME (18), VOĆIN-HUM KOD SLATINE (47), JOŠEVICA (25),  LOVAS, ERDUT (12), MEDVIĐA (10), RAKETIRANJE I GRANATIRANJE OSJEKA (28 djevojčica i dječaka) i nabrojano mjesta sa manje od deset stradalih civila, djece i ratnih zarobljenika.

Na skupu su preživjeli zarobljenici poslije pada Vukovara svjedočili zvjerstvima, okrutnim iživljavanjima nad njima osobno, nad zarobljenim braniteljima  ali i nad civilima  starijim osobama, ženama a nažalost i nad djecom.

Prozvane su državne institucije koje u 27 godina nisu skoro ništa učinile usprkos mnogim svjedočanstvima i dokazima koji su nepobitni.

Posebno su istaknute DORH i hrvatsko pravosuđe kao neučinkoviti.

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava u govoru na prosvjednom skupu prozvao je izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast.

Dužnosnicima je poručio:

„Otvorite svoja srca. Nemojte se prepucavati, natjecati, nadmudrivati, nije teško doznati tko su zapovjednici vojske koja je napadala Vukovar, pilot koji je bacao bombe na vukovarsku bolnicu. Postoje topnički dnevnici i zapovjednici artiljerije, osudite ih. Vjerojatno su vam poznati zapovjednici brigada vojne policije koji su dopustili izdvajanja, mučenja. Znate one koji su dozvolili zločin na Ovčari, ne kažnjavajte samo one najniže rangirane. Osudite zapovjednike konc logora.“

„Ako ne znate kako, pomoći ćemo Vam. Promijenite zakone koji se tiču istraživanja i procesuiranja ratnih zločina, osnujte jedan specijalizirani sud, jedan specijalizirani odjel za odvjetništvo i jedan specijalizirani tim za istraživanje s posebnim ovlastima u postupanju u posebnim zakonima, u kojima će raditi ljudi ovisno samo o rezultatima svojega rada, u kojima neće moći raditi ljudi koji su se borili protiv ove države i koji je nisu htjeli“

Tekst: N.Bužanić / Foto:F. Mlinarić

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here